(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Kurier doręczył uszkodzoną przesyłkę – co robić?

Kurier doręczył uszkodzoną przesyłkę – co robić?

opublikowano: 2017-12-13

Prezentujemy świąteczny numer newslettera Kancelarii KOPER.Co prawda zakupów przez internet dokonujemy regularnie przez cały rok, to jednak przed świętami Bożego Narodzenia kurierzy mają zdecydowanie więcej pracy. Co zrobić, gdy dostarczona przesyłka jest uszkodzona? Odpowiedź znajdziecie Państwo w najnowszym newsletterze. Zapraszamy do lektury.


Kurier doręczył uszkodzoną przesyłkę – co robić?

O tym, że konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej z przedsiębiorcą poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość (np. przez internet) w terminie 14 dni wiedzą już chyba wszyscy. Pisaliśmy o tym także w naszym Newsletterze nr 02/2015 (ciągle dostępnym na naszej stronie internetowej w dziale „Aktualności”). W okresie przedświątecznym, w którym często kupujemy prezenty przez internet, może się zdarzyć, że kurier doręczy nam uszkodzoną przesyłkę. Co wtedy robić? Ile mamy czasu?

Odpowiedzią, jak to często bywa u prawników, jest: To zależy. Zależy od tego, kiedy zauważyliśmy uszkodzenie (a dokładniej: kiedy mogliśmy zauważyć uszkodzenie).

Uszkodzenie widoczne od razu

Po pierwsze – w sytuacji, w której po doręczeniu przesyłki przez kuriera (lub jej wyjęciu z paczkomatu) od razu da się zauważyć uszkodzenia – nie powinniśmy jej przyjmować.

Kluczowy jest tutaj art. 87 ust. 6 ustawy – Prawo pocztowe, zgodnie z którym roszczenie z tytułu nienależytego wykonania usługi pocztowej wygasa wskutek przyjęcia przesyłki pocztowej bez zastrzeżeń, chyba że ubytki lub uszkodzenia przesyłki pocztowej niedające się z zewnątrz zauważyć uprawniony stwierdził po jej przyjęciu.

Jeśli zatem ubytek lub uszkodzenie da się od razu zauważyć, to powinniśmy czym prędzej (nie przyjmując przesyłki) zgłosić to kurierowi (lub operatorowi paczkomatu). Niestety w tym momencie zastosowanie znajdą regulaminy świadczenia usług poszczególnych operatorów, których nie sposób tu opisać, a które powinny być przez nas (i operatora) stosowane. Należy jednak pamiętać, że przyjęcie przesyłki powoduje wygaśnięcie naszego roszczenia – dlatego zapoznanie się z danym regulaminem może okazać się konieczne (choć w rzeczywistości chyba nikt tych regulaminów nie czyta).

Uszkodzenia niedające się zauważyć z zewnątrz

Po drugie – przesyłka wygląda prawidłowo, a uszkodzenia lub ubytki stwierdziliśmy dopiero po jej przyjęciu.

W takim przypadku mamy 7 dni (bardzo krótki termin) na zgłoszenie operatorowi pocztowemu roszczenia z tego tytułu. Jednocześnie Prawo pocztowe nakłada na nas obowiązek udowodnienia, że ubytki lub uszkodzenia przesyłki powstały w czasie między przyjęciem przesyłki przez operatora pocztowego w celu wykonania usługi pocztowej a jej doręczeniem adresatowi (art. 87 ust. 6 Prawa pocztowego).

W takiej sytuacji najbliżej nas będzie zapewne aparat w telefonie. Wykonanie dobrej dokumentacji zdjęciowej będzie niezwykle pomocne i z pewnością będzie stanowiło dobry materiał dowodowy. Można także zawołać domownika, który będzie świadkiem.

Niestety, zastosowanie i tym razem znajdzie regulamin danego operatora pocztowego. Z doświadczeń naszych klientów wiemy, że czasem nie wystarczy zgłoszenie telefoniczne lub dokonane on-line, a konieczne będzie udanie się do placówki operatora. Znowu zasadne może się zatem okazać zapoznanie się z danym regulaminem.

Wyłączenia odpowiedzialności operatora

Ustawową zasadą jest, że operator pocztowy, który zawarł umowę o świadczenie usługi pocztowej z nadawcą, odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług pocztowej (art. 87 ust. 3 Prawa pocztowego).

Wyłączenie odpowiedzialności operatora będzie miało miejsce wtedy, gdy niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi nastąpiło: (1) wskutek siły wyższej; (2) z przyczyn występujących po stronie nadawcy lub adresata, niewywołanych winą operatora pocztowego; (3) z powodu naruszenia przez nadawcę lub adresata przepisów ustawy albo regulaminu świadczeń usług pocztowych lub powszechnych; (4) z powodu właściwości przesyłanej rzeczy.

Jednocześnie ustawa nakłada na operatora pocztowego wyraźny obowiązek – powołując się na jedną z przyczyn wymienionych w pkt 1 – 4, operator przedstawia dowód jej wystąpienia.

Odszkodowanie

Z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi przysługuje odszkodowanie. Minimalna wysokość odszkodowania uregulowana została w ustawie. Regulaminy świadczenia usług pocztowych u danego operatora mogą przewidywać korzystniejsze regulacje.

Podsumowanie

Powyższa analiza – ze względu na rodzaj tej publikacji – stanowi jedynie podstawę, a nie wyczerpujące rozwinięcie tematu. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się doręczonej przesyłce i w razie potrzeby zatrzymać kuriera. Nawet wtedy, gdy będzie narzekał.

 

źródło: ustawa z 23.11.2012 r. – Prawo pocztowe

(t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1481)

 POBIERZ PDF

 

Jesteśmy w posiadaniu pełnych danych związanych ze sprawami omawianymi w niniejszej publikacji.

Newsletter dostarczany jest bezpłatnie, w szczególności Klientom kancelarii. Treść publikacji nie jest formą doradztwa prawnego.


Przeczytaj także:

Za mandat możesz zapłacić kartą - informuje Kancelaria KOPER
Wakacyjnie: prawidłowe przewożenie dzieci w samochodzie (i innych pojazdach)

Proponowane projekty:

Nowa super cena 3000 zł 2400 zł
projekt domu

ALEXANDRIA dom jednorodzinny
wymiar obiektu: 14.65m x 17.3m
133.79m² 2400 zł

projekt domu

VITORIA projekt domu mieszkal...
wymiar obiektu: 17.7m x 12.9m
127.02m² 3200 zł

Nowa super cena 3200 zł 2600 zł
projekt domu

LIZBONA
wymiar obiektu: 14.3m x 14.2m
181.57m² 2600 zł
Aktualności archiwum

 • Brama garażowa i drzwi wewnętrzne firmy Hörmann z nagrodą Dobry Design 2018

  Brama garażowa i drzwi wewnętrzne firmy Hörmann...

  Dwie nagrody w konkursie Dobry Design 2018 przyznano produktom firmy Hörmann. Garażowa brama segmentowa LPU 67 Thermo w wykonaniu Premium nagrodzon...

 • Mocny jak beton

  Mocny jak beton

  Od wielu lat jest najpopularniejszym materiałem budowlanym. Posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania – to jemu swoją trwałość zawdzięczają fun...

 • Dzień darmowej dostawy trwa u nas przez cały rok

  Dzień darmowej dostawy trwa u nas przez cały rok

  W PRO-ARTE możesz cieszyć się darmową dostawą przez cały rok. Dzień darmowej dostawy to dla nas dzień powszedni. Każdorazowo realizujemy wysyłkę z ...

 • Black Friday, czyli Czorny Piōntek

  Black Friday, czyli Czorny Piōntek

  BLACK FRIDAY, CZARNY PIĄTEK, CZORNY PIŌNTEK. Pod każdą szerokością geograficzną święto promocji i obniżek cen. Więc nawet lokalnie możemy rzec, że ...


Google+
facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)