Jak zadbać o czyste powietrze w pomieszczeniach?

2018-11-27

Blisko 90% życia spędzamy w pomieszczeniach, z czego ponad 2/3 w domach lub mieszkaniach. Z tego względu jakość powietrza, którym w nich oddychamy ma kluczowe znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia, zdrowia i komfortu życia. Można ją poprawić choćby poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych.

 

 

 

Lotne związki organiczne mogą znajdować się w okładzinach, pokryciach, meblach, lakierach, a nawet w ubraniach | Fot. Baumit

Niewidoczne zagrożenie

 

Materiały budowlane, meble, sprzęty, którymi się otaczamy, a nawet ubrania mogą emitować lotne związki organiczne (LZO, z ang.  VOC – Volatile Organic Compounds). W sumie to ponad 200 substancji chemicznych, które mogą być wydzielane w przestrzeni mieszkalnej w tym dwutlenek węgla, formaldehyd, etery i estry.

 

Niestety, przy podwyższonym stężeniu, LZO mogą powodować m.in. bóle głowy, alergie, zmęczenie, kłopoty ze snem, podrażniać drogi oddechowe, nawet podnosić poziom stresu. Stanowią przy tym czynnik rakotwórczy. Wobec tak negatywnego oddziaływania na nasze zdrowie, wiele państw, w tym również Polska, wprowadziły ścisłe normy ich emisji.

 

 

 

Fot. Baumit

Paradoks komfortu

 

Paradoksalnie, niemal hermetyczna przestrzeń życiowa nie sprzyja naszemu zdrowiu i samopoczuciu.

 

Ze względu na technologie stosowane we współczesnym budownictwie, pomieszczenia są coraz bardziej szczelne. Zatrzymujemy w naszych domach ciepło, a przy okazji także szkodliwe substancje. Energooszczędne okna, drzwi oraz ściany minimalizują swobodną wymianę powietrza, zwiększając przy tym ryzyko gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach, a co za tym idzie rozwoju grzybów i pleśni. Co więcej, badania naukowe potwierdzają, że mechaniczne systemy wentylacyjne nie tylko nie rozwiązują tego problemu, lecz mogą go nawet pogłębić. Może bowiem dojść do „wysysania” zanieczyszczeń z materiałów budowlanych i uwalniania ich do wnętrz.

 

Można jednak temu zaradzić. Jak to zrobić? Stosując do wykończenia lub naprawy ścian materiały korzystnie wpływające na jakość powietrza. Prace wykończeniowe lub remontowe są ku temu doskonałą okazją!

 

Powrót do natury

Dlaczego ściany są takie ważne? Ponieważ stanowią one największą płaszczyznę, pozostającą w stałej interakcji z powietrzem w pomieszczeniach. Przykładowo w domu o metrażu 150 m2 powierzchnia ścian to ok. 500 m2. Stając przed zadaniem wykańczania ścian, sięgajmy po materiały produkowane na bazie naturalnych komponentów, które – oprócz pożądanego efektu estetycznego – pomogą kształtować w domowym zaciszu mikroklimat korzystny dla naszego organizmu.

 

Najlepszymi sprzymierzeńcami mieszkańców w zakresie „zdrowego” wykończenia ścian są tynki, szpachle i gładzie o naturalnej zdolności regulacji mikroklimatu – pochłaniania nadmiaru pary wodnej i odparowywania jej, gdy jest jej zbyt mało. Przegrody z takim filtrem są również wysoko paroprzepuszczalne (oczywiście należy także pamiętać o stosowaniu farb o wysokiej paroprzepuszczalności – np. krzemianowych). Prym wśród wyrobów mających korzystny wpływ na zdrowie wiodą produkty na bazie wapna. Ich korzystne właściwości znane były już w starożytności. Oprócz znakomitych właściwości sorpcyjnych, umożliwiających regulowanie poziomu wilgotności w pomieszczeniach, ich dodatkową zaletą jest także to, że są one bezemisyjne oraz bezzapachowe, a tym samym nie powodują bólu głowy czy drażniącego kaszlu i do minimum ograniczają ryzyko wystąpienia alergii. Co warte podkreślenia, tynki wapienne pochłaniają z powietrza szkodliwy dwutlenek siarki oraz dwutlenek węgla. Ponadto wyprawy takie mają wysoki odczyn pH ≥ 12, a co za tym idzie ograniczają rozwój grzybów, pleśni oraz innych form korozji biologicznej, stanowiąc skuteczną i trwałą ochronę nawet w pomieszczeniach o dużej ilości pary wodnej, jak łazienki czy kuchnie. Innymi słowy, ściany zostają wyposażone w mechanizmy regulacji, które można zaobserwować w naturze lub odzieży sportowej dla profesjonalistów.

 

Aby zachować zdrowie i nie szkodzić mu, konieczne jest zwracanie bacznej uwagi na nie tylko na jakość, ale też właściwości stosowanych materiałów budowlanych, szczególnie, że te najczęściej pozostają z nami już na długie lata. Regulujące wilgotność powietrza i klimat wnętrz naturalne produkty na bazie wapna w połączeniu z regularnym wietrzeniem pomieszczeń zagwarantują przyjemną, komfortową i co ważne, zdrową atmosferę w mieszkaniu przez cały rok.

Proponowane projekty