(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Instalacja grzejników lub ogrzewania podłogowego

Instalacja grzejników lub ogrzewania podłogowego

opublikowano: 2008-01-18

Solidna firma wykonawcza to dla inwestora gwarancja, że instalacja grzewcza będzie przez wiele lat pracować efektywnie i bez awarii. Dlatego zawsze pamiętajmy o zasadzie, że najtaniej nie zawsze znaczy dobrze – nie kierujmy się więc jedynie najniższą ceną robocizny. Szukajmy ekipy wykwalifikowanej i sprawdzonej. Jak taką znaleźć? Na początek nie zaszkodzi sprawdzić, czy firma działa legalnie. Przede wszystkim musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą - posiadać numery NIP i Regon. Wykonawca powinien też posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Kolejny krok to odpowiednie kwalifikacje. W polskim prawie nie ma jednoznacznych przepisów regulujących, kto ma prawo wykonywać prace montażowe dotyczące instalacji grzewczych. Dlatego kierujmy się przede wszystkim doświadczeniem, jakim legitymuje się instalator. Im będzie ono większe, tym lepsze kompetencje i umiejętności. Podstawą powinny być dla nas referencje. Nigdy nie wahajmy się o nie poprosić. Pisemne referencje wraz z numerami telefonów do obsługiwanych przez firmę inwestorów powiedzą nam najwięcej o efektach wykonywanych prac. Dobrze, jeśli firma posiada opinie od różnych inwestorów: indywidualnych i instytucjonalnych. Świadczy to o kompetencjach i szerokiej wiedzy danego wykonawcy. Pamiętajmy, aby zadzwonić do klientów wykonawcy i zapytać, czy są zadowoleni oraz jakie mają zastrzeżenia do wykonanych robót.

Warto też zwrócić uwagę, czy instalator posiada certyfikaty z odbytych szkoleń u producenta urządzeń które wybraliśmy. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku układania ogrzewania podłogowego – to skomplikowana konstrukcja, gdzie na niedoświadczoną ekipę czyha wiele łatwych do popełnienia błędów. Instalator, który posiada certyfikat producenta, przeszedł profesjonalne szkolenie oraz, co najważniejsze, udokumentował prawidłowe ułożenie niejednej „podłogówki”.

Takie certyfikaty przyznaje na przykład firma Rettig Heating, producent ogrzewania podłogowego i grzejników Purmo. W ten sposób firma stworzyła elitarną grupę instalatorów należących do Klubu Polecanych Instalatorów. Certyfikat ten nie daje nam oczywiście stuprocentowej gwarancji na jakość prac. Poświadcza jednak, że wykonawca z tym certyfikatem zna produkty Purmo i wie, jak je stosować. Listę takich instalatorów znajdziemy na stronie internetowej producenta www.purmo.pl.

Solidny wykonawca powinien nam ponadto udzielić gwarancji na swoją pracę. Pamiętajmy bowiem, że gwarancja udzielana przez producentów czy to na grzejniki czy to na system ogrzewania podłogowego, a także na inne urządzenia, dotyczy samych produktów danej firmy i nie obejmuje wykonawstwa instalacji. Nawet idealny produkt nie będzie bowiem spełniał swojego zadania, jeśli wykonawca popełni błąd i zastosuje urządzenie niezgodnie z przeznaczeniem. Zapytajmy więc koniecznie o gwarancje na wykonawstwo.

O pomoc w wyborze ekipy możemy zwrócić się do producenta grzejników czy ogrzewania podłogowego. Solidne firmy, takie jak np. Rettig Heating, współpracują z instalatorami, szkolą ich i z pewnością polecą nam kompetentnych ludzi. Sprawdzonego wykonawcę wskażą nam również autoryzowani dystrybutorzy firmy. Rettig Heating Sp. z o.o., Biuro Handlowe, ul. Rotmistrza Pileckiego 91, 02-781 Warszawa, tel. (022) 643 25 20, fax: (022) 643 99 95, http://www.purmo.pl, Pegasus Public Relations, http://www.pegasus.com.pl

Przeczytaj także:

W outlecie najtaniej!
Nowa aplikacja Viessmanna - VICARE App
Kocioł w zgodzie z trendamiAktualności archiwum


Google+
facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)