(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Pozwolenie na budowę - krok po kroku


Poniżej znajdziesz przykład poglądowego schematu, który przedstawia poszczególne kroki, które powinieneś przejść, by otrzymać pozwolenie na budowę i przystąpić do użytkowania budynku. Ten mały dekalog pozwoli Ci zorientować się, jakie dokumenty musisz mieć, by w miarę bezboleśnie przejść drogę przez urzędowe męki.

1) Plan miejscowy
W Wydziale Architektury Urzędu miasta lub gminy pozyskaj wypis i wyrys z planu miejscowego

2) Nie ma planu miejscowego
Zażądaj decyzji o warunkach zabudowy. Złóż wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy w Twoim urzędzie miasta. Druk wniosku można pobrać w najbliższym Wydziale Architektury

3) Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej
Jeżeli działka leży poza miastem musisz sprawdzić, czy nie figuruje jako grunt produkcji rolnej. Wniosek składa się w Wydziale Gospodarki Gruntami lub w najbliższym starostwie.

4) Mapa sporządzona przez geodetę do celów projektowych
Wybieramy lokalnego geodetę i zlecamy mu wykonanie mapy do celów projektowych

5) Warunki techniczne przyłączenia do sieci
Wnioski o wydanie warunków technicznych, jeśli zachodzi taka konieczność, należy składać u lokalnych dostawców. Potrzebujesz warunków przyłączenia do sieci: gazowniczej, energetycznej, wodno-kanalizacyjnej.

6) Projekt architektoniczno-budowlany:
Składa się z czterech egzemplarzy, z których każdy ma części: architektonicznej, konstrukcyjnej, instalacji wewnętrznych.

7) Projekt zagospodarowania działki oraz adaptacja projektu do warunków miejscowych. Uzgodnienia z zarządcami sieci.
Sporządza go kierownik budowy/architekt adaptujący z uprawnieniami projektowymi. Usytuowanie budynku na działce należy uzgodnić z dostawcami mediów. Uzgodnień dokonuje się w oparciu o rysunki projektu zagospodarowania działki.

8) Pozwolenie na budowę
Wniosek, projekt architektoniczno-budowlany (4 sztuki), oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy złożyć w starostwie lub urzędzie miasta w wydziale architektury.

9) Opieczętowanie dziennika budowy, uprawomocnienie decyzji o pozwoleniu na budowę. Zawiadomienie o terminie rozpoczęcia budowy. Złożenie oświadczenia kierownika budowy.
Dziennik należy złożyć w do opieczętowania w Wydziale Architektury. Pozwolenie na budowę po uprawomocnieniu opieczętować klauzulą ostateczności w odnośnym wydziale. Zawiadomienie o rozpoczęciu budowy wraz z oświadczeniem jej kierownika składa się w miejskim/powiatowym inspektoriacie nadzoru budowlanego.

10) Zawiadomienie o zakończeniu budowy. Przystąpienie do użytkowania.
Inwestor składa zawiadomienie w miejskim/powiatowym inspektoriacie nadzoru budowlanego. Do użytkowania można przystąpić, wtedy gdy urząd w ciągu 21 dni nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji.
Aktualności archiwum

 • Brama garażowa i drzwi wewnętrzne firmy Hörmann z nagrodą Dobry Design 2018

  Brama garażowa i drzwi wewnętrzne firmy Hörmann...

  Dwie nagrody w konkursie Dobry Design 2018 przyznano produktom firmy Hörmann. Garażowa brama segmentowa LPU 67 Thermo w wykonaniu Premium nagrodzon...

 • Mocny jak beton

  Mocny jak beton

  Od wielu lat jest najpopularniejszym materiałem budowlanym. Posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania – to jemu swoją trwałość zawdzięczają fun...

 • Dzień darmowej dostawy trwa u nas przez cały rok

  Dzień darmowej dostawy trwa u nas przez cały rok

  W PRO-ARTE możesz cieszyć się darmową dostawą przez cały rok. Dzień darmowej dostawy to dla nas dzień powszedni. Każdorazowo realizujemy wysyłkę z ...

 • Black Friday, czyli Czorny Piōntek

  Black Friday, czyli Czorny Piōntek

  BLACK FRIDAY, CZARNY PIĄTEK, CZORNY PIŌNTEK. Pod każdą szerokością geograficzną święto promocji i obniżek cen. Więc nawet lokalnie możemy rzec, że ...


Google+
facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)