(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Co kryje się między szybami?

Co kryje się między szybami?

opublikowano: 2007-08-27

Nowoczesne okna muszą charakteryzować się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną. Aby osiągnąć ten cel, producenci starają się m.in. zminimalizować ilość ciepła „uciekającego” przez szyby. Strata energii może dochodzić nawet do 30%!

Potrzeba oszczędzania energii zaowocowała poszukiwaniami rozwiązań, które pozwoliłyby zmniejszyć tak duże ubytki ciepła. Na przestrzeni ostatnich lat udoskonalone zostały praktycznie wszystkie elementy okien – od szyb, poprzez profile ramy na sposobie montażu kończąc.


Zespolone czyli ciepłe
Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań może pochwalić się rodzimy producent okien firma Oknoplast - Kraków. Jest nim zastosowanie najnowszej generacji szyb zespolonych, które zapewniają lepszą przegrodę termiczną i oszczędzają ciepło. Szyba THERMOLINE 1,0 bo o niej mowa, składa się z zewnętrznej szyby float, oraz wewnętrznej neutral. Przestrzeń między nimi jest wypełniona specjalnym gazem. Uzyskanie tak dobrej termoizolacyjności szyba zawdzięcza napylanej na jej powierzchnię unikalnej kompozycji warstw tlenków szlachetnych, które jednocześnie nie zwiększają odbijania przez nią światła. Dotychczas optymalnym rozwiązaniem ze względów technicznych i ekonomicznych było zastosowanie szyby o termoizolacyjności U=1,1 W/(m2*K). Kiedy naukowcom udało się stworzyć szybę o U=1,0, firma rozpoczęła starania o wykorzystanie jej w produkcji stolarki okiennej. Aktualnie szyba THERMOLINE 1,0 – o wysokiej izolacyjności cieplnej, a zarazem dużej przejrzystości – jest na rynku ogromną innowacją – mówi Rafał Karaś, główny technolog firmy OKNOPLAST – Kraków.

Gazowe sekrety
Przestrzeń między taflami szkła w oknach firmy Oknoplast - Kraków jest hermetycznie zamknięta i wypełniona gazem szlachetnym – argonem, kryptonem lub ksenonem. W przeciwieństwie do powietrza, gazy te obniżają współczynnik przenikania ciepła. Większa gęstość wpływa natomiast na poprawę parametrów stolarki. Argon jest bezbarwnym i bezwonnym gazem szlachetnym. Ma szerokie zastosowanie m.in. przy wypełnianiu żarówek, lamp jarzeniowych czy reklam świetlnych. Neutralność chemiczna argonu sprawia, że jest używany m.in. w procesach metalurgicznych wymagających obojętnego środowiska, spełniając funkcję atmosfery ochronnej przy spawaniu.
Krypton cechują podobne właściwości. Jest też bardzo mało reaktywny chemicznie i słabo rozpuszczalny w wodzie. Wykorzystywany jest przy wypełnianiu żarówek dużej mocy i \\"neonowych\\" reklam świetlnych. Stosuje się go również w laserach oraz lampach używanych na pasach startowych.
Wykorzystanie z kolei przy produkcji okien ksenonu - bezbarwnego i bezwonnego gazu sprawia, że poprawiona zostaje izolacja akustyczna. Ksenon jest około 4,5 razy cięższy od powietrza i używany jest m.in.: do wypełniania lamp błyskowych, jarzeniówek czy żarówek dużej mocy. Znajduje ponadto zastosowanie w silnikach jonowych, a także w medycynie. Podawany drogą wziewną chroni komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym przed obumieraniem.

Szyba Thermoline 1,0 stosowana przez Oknoplast-Kraków ma współczynnik przenikania ciepła o wartości U=1,0 W/(m2*K). Wynik ten został potwierdzony Atestem Instytutu Szkła i Ceramiki, na bazie europejskiej normy EN 674.
OKNOPLAST-Kraków sp. z o.o. Ochmanów 117, 32-003 Podłęże tel. (012) 279 71 71 fax: (012) 279 71 72 infolinia 0 801 14 00 00 www.oknoplast.com.pl

Przeczytaj także:

Bramka LAN/WLAN
Idealny środek do zabezpieczenia drewna przed zimąAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)