(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Sposoby na oszczędzanie energii

Sposoby na oszczędzanie energii

opublikowano: 2007-08-27

Zdaniem specjalistów z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF (dawniej World Wildlife Fund), 40% energii w naszym kraju jest marnowane.
90% energii produkowanej w Polsce to „brudna energia”, pochodząca ze spalania węgla. W jaki sposób zużywać jej mniej, nie szkodzić środowisku i płacić niższe rachunki? Ociepl dom. Wiele budynków mieszkalnych – zwłaszcza bloków, przedwojennych kamienic i willi posiada nieszczelne okna i brak im izolacji termicznej.
Docieplenie styropianem lub wełną mineralną, pozwala na znaczne zaoszczędzenie zużywanej energii – mówi Sławomir Cichoński Produkt Manager Ocieplenia z firmy Baumit, członka Stowarzyszenia Na Rzecz Systemów Ociepleń - Istnieje przy tym możliwość skorzystania ze specjalnego kredytu termomodernizacyjnego. Ponadto, część kosztów poniesionych na docieplenie zwróci nam Bank, w postaci premii termomodernizacyjnej.

Z wyliczeń przeprowadzonych przez Górnośląską Spółkę Gazownictwa wynika, że docieplenie ścian zewnętrznych przynosi 10-25% oszczędności ciepła. Podobnie docieplenie stropodachu. Uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej pozwala zaoszczędzić kolejne 3-5% ciepła. Wymiana okien na trzyszybowe – 10-15%.

Zmodernizuj instalację C.O. Jeżeli używasz gazu do ogrzewania mieszkania, nowoczesny kocioł i instalacja grzewcza pozwolą zaoszczędzić ok. 25-30% energii. Pomoże wymiana zaworów grzejnikowych na zawory termostatyczne, rur stalowych na orurowanie miedziane o mniejszych średnicach i oporach przepływu. Za grzejnikami zainstalować możemy ekrany (to ok. 5% oszczędzonego ciepła). Najwięcej kosztować może wymiana grzejników, lecz zmniejszenie ich objętości poprawi funkcjonowanie obiegu grzewczego. Warto także pamiętać o ich właściwym umiejscowieniu – jeżeli nie znajdują się pod oknami, to przy okazji wymiany rur możemy je tam przenieść.

Unikniemy dużych strat ciepła, jeśli wentylacja w mieszkaniu będzie dostosowana do kubatury pomieszczeń i rodzaju ogrzewania.

Zużywaj mniej prądu. W raporcie Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii ze stycznia 2006, opracowanym na zlecenie WWF czytamy, iż „(...) potencjał redukcji zużycia energii elektrycznej w średnim polskim gospodarstwie domowym wynosi ponad 21%.” Specjaliści zalecają m.in. ograniczenie korzystania z technologii standby (stan czuwania urządzenia) – i wyłączanie nieużywanych urządzeń. Opłaci się także wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne (tzw. świetlówki kompaktowe). Tu jednak uwaga: nie należy włączać i wyłączać światła częściej niż co 6 minut – ciągłe pstrykanie powoduje zmniejszenie żywotności świetlówek!

Zdecydowanie bardziej energooszczędne okazują się lodówko-zamrażarki, niż osobne wolnostojące lodówki i zamrażarki. Kupując sprzęt AGD, należy zwrócić uwagę na jego efektywność energetyczną. Oznaczona jest ona na etykietach efektywności energetycznej w skali od A do G – gdzie A to urządzenie najbardziej efektywne.

Europa oszczędza energię. Komisja Europejska chce do 2020 roku ograniczyć zużycie energii w Unii Europejskiej o 20%. Nowe przepisy mają zmusić do sprzedawania energooszczędnych produktów, m.in. producentów AGD, telewizorów i samochodów. Planowane jest także zaostrzenie standardów energooszczędnosci w budownictwie. Bruksela oczekuje, że za 15 lat zmiany przyniosą po 100 mld euro oszczędności rocznie. Zainspirują też badania nad nowymi technologiami i pozwolą zmniejszyć uzależnienie energetyczne UE od importu surowców (gł. z Rosji). Baumit Sp. z o.o. Ul. Sukiennice 6, 50-107 Wrocław, tel. (071) 358 25 00, fax: (071) 358 25 06 www.baumit.pl

Przeczytaj także:

Nie daj się zabunkrować! Czyli jak ocieplając dom uniknąć efektu okien strzelniczych
Kompletny system ociepleń Termo Organika
Dlaczego szkielet? WywiadAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)