(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Zarysowania szyb – jak im zaradzić?

Zarysowania szyb – jak im zaradzić?

opublikowano: 2007-08-29

Nowe i nie porysowane okna są wizytówką naszych mieszkań i domów. Aby utrzymać ten stan trzeba jednak włożyć odrobinę wysiłku i pracy. Warto więc poznać sposoby, które przyczynią się do utrzymania okien w czystości i zapobiegną ich zniszczeniu.

Nieodłącznym elementem zadbanego wnętrza są czyste okna. Zwracamy na nie szczególną uwagę w okresie przedświątecznym lub przed najważniejszymi uroczystościami rodzinnymi. Są w końcu świadectwem dbałości gospodarzy o własny dom! Niestety częste mycie szyb przy zastosowaniu niewłaściwych środków chemicznych sprawia, że pojawiają się na nich rysy, które z upływem czasu bardzo wpływają na ich estetykę. Warto więc przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że dłużej będziemy cieszyć się wyglądem naszych okien, zwłaszcza że zakup nowych lub wymiana skrzydła to rozwiązania kosztowne.

Bez rozkręcania – bez kłopotu Jeszcze do niedawna każdy z nas męczył się z oknami z rozkręcanymi ramami, które trzeba było myć z czterech stron. Dodatkowo, przy braku dobrych środków chemicznych trzeba było chwytać się domowych sposobów czyszczenia, które często powodowały trwałe zarysowania szyb (pogięte gazety!). Na szczęście nowocześni producenci okien wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i stosują szyby zespolone, co sprawia, że nie męczymy się z kłopotliwym rozkręcaniem i skręcaniem okien. Ogranicza to w dużym stopniu ilość pracy i eliminuje ryzyko zarysowań od wewnętrznej strony szyb.

Podstawy w pielęgnacji okien Aby nie porysować delikatnej powierzchni szkła, nie wolno stosować żrących środków do usuwania zanieczyszczeń. Należy unikać chloru oraz wszelkiego rodzaju silnych środków chemicznych tworzonych na bazie rozpuszczalnika, które mogą uszkodzić warstwę ochronną okna. Do tych polecanych przez producentów okien zaliczamy spraye, pianki czy płyny, które nie rozmazują się na szybach i są w stanie bez kłopotliwego „szorowania” rozpuścić i usunąć brud (tłuszcz, kurz, sadzę). Dobrym posunięciem jest też stosowanie środków rozpuszczalnych w wodzie – doradza Stanisław Niedojadło, specjalista ds. produktu w firmie OKNOPLAST-Kraków - Dobierając materiał, którym rozprowadzimy po szybie środek chemiczny, a następnie wytrzemy go do sucha, trzeba wziąć pod uwagę jego fakturę. Unikać należy materiałów chropowatych, z twardymi szwami czy też o szorstkich włóknach. Pamiętajmy, aby był on czysty i miękki, ponieważ dzięki temu dłużej będziemy mogli cieszyć się wyglądem okien i zmniejszymy liczbę zarysowań.

Gdy czyszczenie nie pomaga... Jeżeli doprowadzimy do powstania rys to musimy liczyć się z faktem, że bardzo trudno będzie się ich pozbyć. Można je zniwelować przez polerowanie szyb specjalną pastą, jednak jest to zajęcie pracochłonne. Jeżeli jest to niemożliwe, firma Oknoplast-Kraków rekomenduje wymianę szyby, która może być dokonana przez współpracującą z firmą ekipą montażową. Pamiętajmy jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest właściwa pielęgnacja i dbałość o okna, która pozwoli cieszyć się nimi przez wiele lat.

OKNOPLAST-Kraków sp. z o.o., Ochmanów 117, 32-003 Podłęże, tel. (012) 279 71 71, fax: (012) 279 71 72, infolinia 0 801 14 00 00, http://www.oknoplast.com.pl


Przeczytaj także:

30 procentowy rabat na zakup projektu
Automatyczna brama wjazdowa

Proponowane projekty:

projekt domu letniskowego

BARBADOS dom letniskowy
wymiar obiektu: 8.8m x 9.1m
53.25m² 2100 zł

projekt domu letniskowego

DELHI dom letniskowy
wymiar obiektu: 5m x 6.6m
17.35m² 1700 zł

projekt domu

DOLORES
wymiar obiektu: 17.2m x 1m
117.11m² 2600 zł
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)