(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Projektowanie przegród z uwagi na mostki cieplne

Projektowanie przegród z uwagi na mostki cieplne

opublikowano: 2008-08-21

W czasach, gdy oszczędzanie energii staje się koniecznością oraz w świetle zmieniających się przepisów prawa budowlanego, Xella Polska przygotowała publikację: Budynki wykonane w technologiach SILKA i YTONG, projektowanie przegród z uwagi na mostki cieplne. Jest to kolejny krok w realizowanej przez firmę strategii energooszczędnych rozwiązań.

Mostki cieplne to miejsca w przegrodach budowlanych, w których występują większe straty ciepła i niższe wartości temperatury wewnętrznej powierzchni niż w ich częściach znajdujących się poza zasięgiem oddziaływania mostków. Lecz czym mostki cieplne mogą być powodowane, jaki jest ich podział, jak im przeciwdziałać? - z takimi pytaniami spotykają się projektanci, a będą spotykać się z nimi coraz częściej.

Projektowanie budynków energooszczędnych, budynków o niskim zużyciu energii czy budynków pasywnych nie jest już dziś przywilejem, a wręcz obowiązkiem inwestorów. Koniecznością staje się przeanalizowanie każdego, nawet najmniejszego szczegółu projektu. Określenie parametrów cieplnych budynku nie będzie mogło ograniczać się już tylko do dobrania odpowiedniego współczynnika U. Teraz trzeba będzie uwzględniać wszystkie czynniki wpływające na zapotrzebowanie budynku na energię. Mostki termiczne stanowią tu kluczowe zagadnienie.

Przyjęta właśnie przez Sejm i podpisana przez prezydenta nowelizacja prawa budowlanego, której celem jest dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, to dodatkowa przesłanka do skorzystania przez projektantów z przygotowanej przez Xellę publikacji.

Autorem opracowania Budynki wykonane w technologiach SILKA i YTONG, projektowanie przegród z uwagi na mostki cieplne jest dr inż. Robert Geryło - Zastępca Kierownika Zakładu Fizyki Cieplnej i Instalacji Sanitarnych oraz Kierownik Laboratorium Izolacji Termicznych w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie. Specjalizuje się on w zakresie ochrony cieplnej budynków, racjonalnego użytkowania energii oraz prawidłowego projektowania przegród budowlanych z uwagi na przenikanie ciepła, unikanie kondensacji wilgoci i rozwoju pleśni oraz stan wilgotnościowy.

Xella Polska konsekwentnie realizuje strategię energooszczędnych rozwiązań - jest nie tylko dostawcą energooszczędnych materiałów budowlanych, ale też dużo uwagi poświęca szerzeniu wiedzy z zakresu budownictwa energooszczędnego. Jest w tej dziedzinie pionierem i inicjatorem wielu działań, m.in. wydania katalogów gotowych domów energooszczędnych, stworzenia kalkulatorów budowlanych, pozwalających na projektowanie przegród pod względem cieplno-wilgotnościowym, czy budowy domu pasywnego.

Projekt Dom Pasywny Xella cieszy się dużym zainteresowaniem zwykłych inwestorów. Teraz czas na opracowanie dla specjalistów - mówi Monika Mychlewicz, Kierownik Działu Marketingu Xella Polska. - Zeszyt techniczny, dedykowany wszystkim konstruktorom zainteresowanym problematyką prawidłowego pod względem cieplnym projektowania przegród z SILKI i YTONGa, jest kolejną inicjatywą naszej firmy w zakresie rozwiązań energooszczędnych.

W opracowaniu zawarto wszystkie niezbędne informacje dotyczące aktualnych wymagań normowych, jak również obliczenia projektowe w zakresie ochrony cieplnej budynków. Zasadnicza część publikacji poświęcona jest tematyce mostków cieplnych. Znajduje się w niej także szczegółowy katalog mostków cieplnych, jakie mogą pojawić się w budynkach.

Publikacja będzie dystrybuowana przez doradców technicznych Xella Polska do biur architektonicznych i konstrukcyjnych zajmujących się projektowaniem budynków pod względem ochrony cieplnej. Będzie ona szczególnie pomocna w biurach specjalizujących się w projektowaniu budynków energooszczędnych, budynków o niskim zużyciu energii oraz budynków pasywnych. Niewykluczone, że zainteresuje również wykonawców budowlanych.

Opracowanie w wersji elektronicznej można pobrać na stronie internetowej www.xella.pl.


Xella Polska Sp. z o. o., ul. Pilchowicka 9/11, 02-175 Warszawa, tel. (022) 573 20 00, fax: (022) 573 20 70, infolinia - 0 800 122 227, http://www.xella.pl, Omnitan Studio, http://www.omnitan.pl

Przeczytaj także:

Nowa technologia - stal - już niebawem
Nie ma jak w domu
Pomyśl ciepło o zimie – jaki podkład do pracy z ogrzewaniem podłogowym?Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)