(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Optiroc Blok – lekki i suchy, czyli … ciepły

Optiroc Blok – lekki i suchy, czyli … ciepły

opublikowano: 2007-08-29

Historia keramzytu sięga początku XX wieku. W krajach skandynawskich to lekkie kruszywo stosowane jest na szeroką skalę już ponad 40 lat. Przed laty, w Szwecji, gdzie człowiek i środowisko otoczone są szczególną dbałością, budynki mieszkalne powstawały głównie z drewna, a rozwój budownictwa wiązał się z niszczeniem kolejnych lasów. Na to Szwedzi zgodzić się nie chcieli. Po wielu latach poszukiwań znaleziono budulec, który może zastąpić drewno - okazało się, że świetnie w tej roli spisują się wyroby z keramzytu.

Systemy na bazie keramzytu to nowoczesny kierunek w budownictwie. Domy wybudowane w tej technologii mają „oddychające” i ciepłe ściany. Dzięki wysokiej paroprzepuszczalności mury z keramzytobetonu błyskawicznie pozbywają się wilgoci (wysychają) i „grzeją” w myśl odwiecznej zasady, że tylko suchy materiał dobrze izoluje od zimna. Jak w życiu: „mając na sobie mokrą odzież, mamy prawie pewne przeziębienie”. Dodatkowo, w takich budynkach nie grozi zagrzybienie, ponieważ keramzyt, czyli wypalona w temperaturze 1200°C glina, jest jałowy - pozbawiony wszelkich składników organicznych, które mogłyby być pożywką do rozwoju grzybów i pleśni - a wyroby z niego wykonane nie zatrzymują wilgoci.

Keramzytowe „kulki” i wykonane z nich pustaki mają porowatą strukturę z dużą ilością porów: zamkniętych i otwartych. Pory otwarte pozwalają na swobodny przepływ wilgoci przez przegrodę, natomiast zamknięte nie wpuszczają wilgoci do (grzejącego) „zamkniętego” pęcherzyka z powietrzem. Dzięki takiej budowie wyroby z keramzytu doskonale radzą sobie z wilgocią, „grzeją”, a także dobrze izolują akustycznie.

Aby właściwie ocenić termiczną przydatność materiału na ściany warto zastanowić się co decyduje o tym czy materiał jest dobrym czy złym izolatorem termicznym. I tu najlepiej odwołać się do historii i praw, które sprawdzają się w codziennym życiu.

  • Najczęściej im materiał jest lżejszy tym jego izolacyjność cieplna jest lepsza. I tak ściany z bali drewnianych są kilkakrotnie cieplejsze niż mury z cegły. Aby uzyskać ścianę o porównywalnej izolacyjności cieplnej można wykonać ją z bali drewnianych o szerokości 22 cm (na wzór chaty góralskiej) …. lub wymurować z cegły na szerokość 1 m - jak w malborskim zamku. Ciężar 1 m2 ściany z drewna to ok. 130 kg a równoważna cieplnie jednostka muru z cegły będzie ważyła ok. 1700 kg.
  • Niezatrzymywanie wilgoci i prędkość wysychania to kolejny istotny parametr decydujący o termoizolacyjności przegrody. Dla porównania różnych technologii wystarczy wykonać proste doświadczenie, w którym użyjemy próbek kilku materiałów ściennych o jednakowej grubości, np. kawałków pustaków (bloczków) o grubości 12 cm. Przez każdą z nich należy spróbować wolno przelać taką samą (odmierzoną) ilość wody. Woda przeciekająca przez próbkę powinna gromadzić się w kuwecie w celu porównania z ilością wody przed przelaniem (różnica pozostała w próbce). Następnie należy ocenić który materiał zatrzymał największą ilość wody. Na koniec, susząc próbki w przewiewnym i ciepłym miejscu oceniamy, która najszybciej wysycha. Mając do dyspozycji gazobeton, keramzytobeton i ceramikę, przekonamy się, że najszybciej woda „przeleci” przez keramzytobeton, następnie gazobeton a prawie w ogóle nie przepłynie przez ceramikę. Przy czym gazobeton wchłonie najwięcej wody i najdłużej będzie wysychał.

Łączna ocena ciężaru, paroprzepuszczalności i zdolności do wysychania wykazuje na to, że materiałem o parametrach najbardziej zbliżonych do drewna są wyroby z keramzytu. Cecha ta została już dawno dostrzeżona przez proekologicznych Skandynawów i to właśnie oni na szeroką skalę rozpoczęli budować domy z keramzytu.

W Gniewie (woj. pomorskie) występują złoża specjalnych glin pęczniejących z których wytwarzany jest keramzyt o bardzo wysokich parametrach izolacyjnych. Keramzyt Optiroc uzyskał znak CE i obecnie poza polskim rynkiem w dużych ilościach eksportowany jest do Skandynawii i kilku państw w zachodniej Europie.

System Optiroc Blok - sprowadzony do Polski ze Skandynawii w połowie lat dziewięćdziesiątych - tworzą: bloczki fundamentowe, pustaki do ścian zewnętrznych jednowarstwowych, pustaki do ścian konstrukcyjnych wewnętrznych i zewnętrznych oraz do ścian działowych, bloczki ścienne o wysokiej izolacyjności akustycznej, pustaki stropowe i wentylacyjne, kształtki nadprożowe, zaprawy murarskie a także inne wyroby chemii budowlanej maxit.

Autorem Systemu Optiroc Blok jest firma maxit. Produkt jest dostępny u 16 producentów na terenie całego kraju. Charakterystyczną cechą wyrobów systemu jest wrzosowa barwa elementów ściennych.

maxit sp. z o.o., ul. Adamowicza 1, 05-530 Góra Kalwaria, tel. (022) 701 55 60, fax: (022) 701 55 61, http://www.maxit.pl


Przeczytaj także:

Przygotowanie dachu do zimy
Budowa domu: pokonać wody gruntowe
Zmiana klimatuAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)