(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Lokata we własny dom

Lokata we własny dom

opublikowano: 2007-06-05

Od dziesiątek, a może nawet setek lat nieruchomości są najlepszą inwestycją. Także i u nas pomysł zarabiania na nich jest ostatnio bardzo modny. Rozwijając tę myśl, najlepszą i najbardziej oczywistą lokatą kapitału jest budowa własnego domu. Pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja długofalowa.


Na nieruchomościach zarabia się nie za dwa - trzy, ale za 20 – 30 lat. - Sytuacja, w której w ciągu roku cena metra kwadratowego drożeje o 80 procent, jak to miało miejsce w 2006 roku we Wrocławiu, a wcześniej na mniejszą skalę w Krakowie czy Warszawie, to ewenement a nie norma – mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana. – Na takich inwestycjach najlepiej zarabia się w dłuższym okresie – dodaje.

Myślenie perspektywiczne Żeby za 30 lat drogo sprzedać nasz dom, trzeba mieć pewność, że będzie on w jak najlepszym stanie. Budując go dzisiaj, nie wystarczy policzyć jedynie koszty materiałów i robocizny. Może warto zastanowić się, ile trzeba będzie wydać na jego renowację przez następne trzy dekady. Trzeba wybrać możliwie najtrwalsze materiały: od dachówek, przez ściany po płytki ceramiczne na podłogach. Dlatego warto policzyć nie tylko koszty budowy, ale także utrzymania. Bo może się okazać, że w ciągu kilku lat koszty koniecznych napraw i remontów tanich materiałów budowlanych przekroczą wartość np. pozornie drogiego klinkieru.

Zarobić na ścianach Łatwo pokazać to na przykładzie budowy ścian elewacyjnych. Wprawdzie stanowią one jedynie około 3% wartości budowy całego domu, ale przy długoterminowej inwestycji warto uwzględnić każdą oszczędność. Koszt budowy 100 m2 ściany, jest najniższy, gdy postawimy ją dwuwarstwową, ze styropianem i tynkiem. Na początku zapłacimy za jej budowę niecałe 25 tys. zł. W porównaniu do dwuwarstwowej ściany z wełną mineralną i tynkiem (koszt wykonania: ok. 29 tys. zł) czy trójwarstwowej (ok. 30 tys. zł) to więcej o 5 tys. zł. Ale przy długofalowej inwestycji trzeba wziąć pod uwagę konieczność remontów. Ściany zabezpieczane tynkiem będą wymagały systematycznych kosztownych napraw. Klinkier na elewacji zabezpieczy ścianę znacznie lepiej i przez trzy dekady zmusi nas do wydatku ledwie kilkuset złotych (czyszczenie ściany i ewentualne ubytki w fugach). Oznacza to niebagatelne oszczędności. Ten przykład jasno pokazuje, ze warto wybrać trwałe ściany wymagające jak najmniej napraw i remontów. „Święty spokój” Poza tym dla każdego, kto nie jest deweloperem i buduje dom jedynie dla siebie, równie ważne jest to, żeby co najmniej przez 30 lat bez kłopotów i problemów można było wygodnie w nim mieszkać. Nie musi się to wcale kłócić z rachunkiem ekonomicznym. Ściana klinkierowa ocieplona wełną mineralną, po za tym, że zapewnia nam długofalową oszczędność, ma nad każdą inną również tę przewagę, że jest odporna na ogień, zapewnia w naszym domu ciepło zimą, doskonały klimat latem i dobrą izolację akustyczną. No i gwarancję, że będzie się miało najładniejszy dom w okolicy. Bo żadna farba nie będzie w stanie dorównać elegancji jaką zyska dom przez grę światła i głębię barwy szlachetnej i naturalnej ceramiki.

Przeczytaj także:

Wienerberger - trwałość i bezpieczeństwo materiałów
Cegła klinkierowa - gliniany skarb

Proponowane projekty:

projekt domu

MERLO dom dwurodzinny
wymiar obiektu: 14.19m x 11.74m
184.29m² 3200 zł

gotowy projekt

KL14 Kuchnia letnia / Budynek...
wymiar obiektu: 9m x 5m
36.65m² 1400 zł

projekt domu letniskowego

MARMARIS dom letniskowy
wymiar obiektu: 6.65m x 7m
36.73m² 1900 zł




Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)