(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Izolacja akustyczna klatek schodowych

Izolacja akustyczna klatek schodowych

opublikowano: 2007-08-29

Spokój jest podstawową potrzebą człowieka. Szczególnie teraz, kiedy dookoła wszyscy się spieszą i zewsząd otacza nas hałas, coraz bardziej potrzebujemy spokoju i wytchnienia. Najdobitniej świadczą o tym wyniki ankiety przeprowadzonej wśród inwestorów. Aż 87% badanych nie chce oszczędzać na izolacji akustycznej budynków, podczas gdy tylko połowa niechętnie zrezygnowałaby z garażu.

Zagrożenie hałasem to zwłaszcza problem mieszkańców domów wielorodzinnych. Stosowanie izolacji akustycznej szczególnie na klatkach schodowych tych budynków nie jest już jednak luksusem, ale koniecznością wymaganą zgodnie z europejskimi standardami.

Zgodnie z zaleceniami norm PN-87/B-02152 i DIN 4109 klatki schodowe powinny być zaprojektowana tak, aby hałas przedostający się z nich do mieszkań zmniejszył się o 10-17 decybeli, w zależności od rodzaju budynku.

W praktyce jednak rzadko przestrzega się tych wymogów, co wynika często z niewiedzy na temat możliwych rozwiązań konstrukcyjnych tego typu, a także błędów wykonawców.

W takich przypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo powstania tzw. mostków akustycznych, czyli kanałów, którymi przenoszą się niepożądane drgania i dźwięki. Mostki akustyczne najczęściej spotyka się w okolicach połączeń schodów z poszczególnymi poziomami budynku. Tam najłatwiej powstają szczeliny, których zabrudzenie jest właśnie przyczyną ich tworzenia się.

Tymczasem skuteczną izolację dźwiękową między elementami klatki schodowej a otaczającymi ją ścianami - przy zachowaniu stateczności konstrukcji - może zapewnić odpowiedni projekt i jego dobra realizacja.

Rozwiązaniem szeroko stosowanym w Europie Zachodniej są tłumiki akustyczne, przy wykorzystaniu których poziom hałasu obniża się nawet o 75%. Dzięki dostępnym na polskim rynku tłumikom akustycznym Schöck Tronsole - systemowi wyciszania odgłosów krokowych na klatkach – hałas z klatki schodowej nie przenika do sąsiadujących z nią lokali.

Tłumiki akustyczne Tronsole oferowane przez fimę Schöck dostarczane są na budowę już gotowe do montażu i składają się z elementów konstrukcyjnych do połączenia schodów z przylegającymi elementami oraz specjalnych płyt do wypełniania bocznych szczelin biegów schodowych. Dzięki temu rozwiązania te gwarantują projektantom kompatybilność kolejnych elementów dołączanych do systemu, a tym samym dają pewność, że izolowane są wszystkie złącza schodów, jak również wszelkie szczeliny.

Schöck Bauteile GmbH, Adres magazynu:, ul. Jana Olbrachta 94, 01-102 Warszawa, Tel. 022 533 19 18, Fax: 022 533 19 19, http://www.schoeck.pl


Przeczytaj także:
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)