(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Zaprojektuj sobie enegrooszczędny dom

Zaprojektuj sobie enegrooszczędny dom

opublikowano: 2007-09-07

Kiedy zdecydujemy się na budowę domu jednorodzinnego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego projektu nieruchomości. Coraz więcej inwestorów szuka energooszczędnych rozwiązań. Dobry projekt domu może zmniejszyć koszty jego eksploatacji, szczególnie koszty ogrzewania i zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Straty ciepła spowodowane są głównie przez nieszczelności w ścianach, oknach i w dachu. Na wielkość strat ciepła wpływa również kształ i wielkość budynku, układ pomieszczeń oraz położenie okien względem stron świata.

W przypadku kiedy możemy ustytuować nasz dom dowolnie na działce budowlanej, warto go tak zaprojektować, by móc korzystać np. z energii słonecznej. Najlepiej będzie, kiedy salon i pokój do pracy będą nasłonecznione i umieszczone od strony południowej, natomiast kuchnia ze spiżarnią, łazienką i sypialnią będą zacienione. W ten sposób możemy zmniejszyć zużycie energii do ogrzewania, nawet o kilkanaście procent.

Oprócz prostej zależności, że im mniejsza powierznia użytkowana, tym mniejsze koszty związane z ogrzewaniem domu, warto wspomnieć również o odpowiedniej wentylacji budynku, jakości wykonania ocieplenia domu i zastosowanych materiałach budowlanych. Energooszczędny dom jest zwartą bryłą i ma kształt prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem. Najmniejsze straty ciepła występują zatem w domach piętrowych i z poddaszem użytkowym.

„Jeżeli chcemy w przyszłości obniżyć koszty eksploatacji naszego domu musimy zainwestować w dobry projekt architektoniczny oraz specjalny system wentylacji i izolacji budynku. W większości domów zapotrzebowanie na ciepło wynosi około 220 kWh/ (m2). Dom energooszczędny potrzebuje maksymalnie około 70 kWm/ (m2). Jest to inwestycja, która w ciągu 3-4 lat może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%. Przy ciągłym wzroście cen nośników energii, tj. gaz, energia elektryczna czy olej opałowy, energooszczędny dom może być racjonalnym wyborem, gdyż koszt ogrzewania stanowi dwie trzecie kosztów utrzymania budynku.” - mówi Michal Jalovecký, prezes firmy ES POLSKA.

Właściwie dobrana izolacja termiczna i ocieplenie murów styropianem i wełną mineralną o grubości około 20 cm pozwoli na zmniejszenie strat ciepła. Okna, to kolejny istotny element energooszczędnego domu, który może powodować znaczne straty energii. Warto zainstalować trzyszybowe okna z wkładkami termoizolacyjnymi o współczynniku przenikania ciepła niższym niż standardowy współczynnik ciepła U (niższy niż 0,8 W/m2*K).

Podstawą domu energooszczędnego jest system wentylacji, dzięki któremu można odzyskać ciepło z powietrza zużytego. Oprócz przewodów wentylacyjnych w ścianach i kominach, w domu trzeba zainstalować urządzenie do odzysku wywiewanego powietrza, tzw. rekuperator.

ES Polska Sp. z o.o., ul. Podwale 62, 50-010 Wrocław, tel.: (071) 341 01 11, http://www.espolska.pl, Fleishman-Hillard, http://www.fleishman.com


Przeczytaj także:
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)