(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Nowoczesne impregnaty Valtti Expert

Nowoczesne impregnaty Valtti Expert

opublikowano: 2008-10-14

W krajobraz Finlandii drewniane domy wpisały się już wieki temu. Doskonale przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych, dają ciepło w mroźną zimę, a chłód w czasie upałów. Do codzienności należy tam dbałość o ich ochronę i konserwację. Warto więc przyjrzeć się impregnatom do drewna sprawdzonym w warunkach fińskiego klimatu.
Impregnacja drewna użytkowanego w warunkach zewnętrznych jest zabiegiem niezbędnym, który zdecydowanie przedłuża jego żywotność. Niszczenie drewna jest spowodowane działaniem czynników atmosferycznych oraz pleśni. Promienie słoneczne uszkadzają wierzchnią warstwę drewna powodując jego szarzenie i mechacenie. Wilgoć powoduje że drewno pęcznieje, a po wyschnięciu znacznie się kurczy, co prowadzi do powstawania pęknięć. Wilgoć sprzyja również rozwojowi bakterii. Grzyby gnilne powodują murszenie i sprawiają, że drewno przestaje nadawać się do użytku.

Nowoczesne impregnaty na bazie żywic alkidowych z dodatkiem wosku można wykorzystywać do wielu rodzajów zewnętrznych powierzchni drewnianych domu, niezależnie od rodzaju drewna. Należy do nich półprzezroczysty impregnat do drewna Valtti Expert, marki Tikkurila, który głęboko wnika w strukturę drewna. Preparat konserwuje drewno i podkreśla jego piękno, a dodatek wosku zabezpiecza je przed działaniem wilgoci. Środek zalecany jest do konserwacji zewnętrznych ścian domów, ram okien, drzwi, ogrodzeń, parkanów, balustrad, mebli ogrodowych, altan, drewnianych podestów i tarasów. Valtti Expert nie tylko chroni, ale także dekoruje malowane powierzchnie, dzięki palecie 8 gotowych kolorów (sosna, dąb, orzech, teak, mahoń, palisander, zielony i niebieski).

Jak to zrobić?

Skuteczność impregnatu zależy od stopnia w jakim zostanie on wchłonięty przez drewno. Dlatego przed przystąpieniem do impregnacji całą drewnianą powierzchnię należy dokładnie oczyścić i odtłuścić, preparat wsiąknie bowiem bez przeszkód tylko w czysty i osuszony materiał. Do impregnacji nie nadaje się drewno uprzednio malowane, na którym stara powłoka farby uniemożliwi wnikanie środka. Nie warto także zabezpieczać drewna przed ostateczną obróbką, ponieważ późniejsze prace usuną powłokę impregnatu i drewno pozostanie w tych miejscach niezabezpieczone. Pamiętajmy również o tym, że wszelkie prace należy wykonywać w gumowych rękawicach ochronnych i ubraniu roboczym.

Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na budowę własnego domu wakacyjnego lub kupuje taki na wsi. Warto zastanowić się nad posiadaniem domu drewnianego, który jest nie tylko tańszy w budowie od tradycyjnego, ale także bardziej ekologiczny i energooszczędny. Prawidłowo zakonserwowany drewniany dom starzeje się w piękny sposób, zachowując swoją dostojność przez długie lata.

VALTTI EXPERT
Wydajność do 20 m² /l
Kolorystyka 8 gotowych kolorów
Stopień połysku pełny mat
Opakowanie 0,75 l; 2,5 l; 5 l
Cena brutto 26,23 zł / 0,75 l


Tikkurila - Tikkurila Polska, ul. Ignacego Mościckiego 23, 39-200 Dębica, tel. 0801 88 99 85, tel (022) 310 95 55 http://www.tikkurila.pl, A Public Relations Agency Publink, http://www.publink.com.pl

Przeczytaj także:

Łazienka na długie lata
Taśmy uszczelniające – bohaterowie drugiego planu
Automatyczna brama oznakowanaAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)