(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Żory najbezpieczniejsze w Polsce. Światowy koncern nagradza zakład w Żorach

Żory najbezpieczniejsze w Polsce. Światowy koncern nagradza zakład w Żorach

opublikowano: 2007-10-01

Żorski zakład produkcji kostki brukowej, należący do Libet S. A., otrzymał Srebrny Certyfikat w kategorii „Mała Jednostka, wzorowy zakład” w zakresie przestrzegania norm bezpieczeństwa. O ten tytuł, przyznawany corocznie przez prezesa koncernu Anglo American – największej grupy wydobywczej na świecie, rywalizowało ponad dwa i pół tysiąca fabryk. Zakład w Żorach jest pierwszym w Polsce, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.


Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników jest jednym z priorytetów działalności spółki Tarmac, w strukturach której znajdują się zakłady produkcyjne firmy Libet. Spółka Tarmac należy do koncernu wydobywczego Anglo American, Każda z fabryk Anglo American działających m.in. w branży eksploatacji i przetwarzania zasobów naturalnych i opalnianych, jest objęta najwyższymi wymaganiami dotyczącymi poziomu bezpieczeństwa pracy. Co roku Prezes Koncernu Anglo American przyznaje wyróżnienia tym fabrykom, które przykładają największą wagę do norm bezpieczeństwa oraz wprowadzają odpowiednie modyfikacje w celu poprawy jego poziomu. Na początku maja tego roku śląski zakład produkcyjny uznany został za jedną z najbezpieczniejszych jednostek na świecie otrzymując wyróżnienie z rąk prezesa koncernu Anglo American p. Cynthii Caroll.

Zakład w Żorach znajduje się w strukturach grupy Tarmac od 2000 roku, zatrudnia 52 pracowników, w ciągu tego okresu nie odnotowano tam żadnego wypadku. Najdłuższy okres bez wypadkowy spośród wszystkich zakładów firmy Libet w Polsce – wynoszący ponad 2600 dni - był jednym z tych czynników, który zadecydował o przyznaniu Srebrnego Certyfikatu w zakresie bezpieczeństwa jednostce w Żorach. Zakład ten wyróżnia się wyjątkowe podejście pracowników i kierownictwa do kwestii bezpieczeństwa. Pracownicy tej fabryki zgłaszają najwięcej sytuacji potencjalnie niebezpiecznych oraz wprowadzają modyfikacje, które mają na celu ich eliminację. Działają zgodnie z założeniem działalności Grupy Tarmac, który wyraża tzw. Cel Zero Tolerancji dla zagrożeń i sytuacji potencjalnie niebezpiecznych oraz dążenie do zerowej liczby wypadków przy pracy. Zakład w Żorach był kilkukrotnie nagradzany przez Zarząd firmy w Polsce właśnie za przestrzeganie zasad BHP i tam też kierowani są na szkolenia przyszli kierownicy pozostałych jednostek produkcyjnych.

Zapewnienie tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracy nie byłoby możliwe bez osobistego zaangażowania kierownika zakładu w Żorach, pana Jana Dacy. Jest on związany ze śląskim zakładem od początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy nadzorował jego budowę na terenie dawnej kopalni Warszowice. „Dla mnie zawsze najważniejsze było to, aby stanowisko pracy pozostawić w takim stanie, w jakim chciałoby się je zastać następnego dnia oraz to, aby sprawdzić dokładnie każde zadanie przed jego wykonaniem. Nigdy nie pozwalałem na to, aby jakakolwiek praca została wykonana wbrew przepisom. Staram się przekazać to pracownikom zakładu. W codziennej pracy kierujemy się tzw. Złotymi Zasadami. Te reguły pomagają nam wyeliminować zachowania, które najczęściej bywają przyczynami groźnych a nawet śmiertelnych wypadków. Po pewnym czasie ich stosowania cała załoga fabryki zauważyła, że są skuteczne i pomagają nam w codziennej pracy. Dodatkowo każdy z pracowników sam zwraca uwagę na swoją pracę i kolegów – zgłaszając wszelkie sytuacje potencjalnie ryzykowne oraz często proponując modyfikacje, które eliminują niebezpieczeństwo. Dzięki takiemu podejściu możemy szczycić się zerowym wskaźnikiem wypadków. Certyfikat przyznany przez koncern Anglo American jest dla nas szczególnym wyróżnieniem, ponieważ pokazuje, że nasz wspólny wysiłek został doceniony na arenie międzynarodowej” – mówi Jan Daca.

Zakład w Żorach jest jedną z najnowocześniejszych jednostek firmy Libet S.A. w Polsce. Jego wydajność produkcyjna wynosi około 4 tysiące m2 kostki brukowej dziennie. W asortymencie produktów znajdują się m.in. kostki szlachetne Libet Decco Elegante, Colormix i Antico, wytwarzane z użyciem szlachetnych surowców takich jak marmur, bazalt, porfir i granit. Produkty ze śląskiego zakładu sprzedawane są w regionie wrocławskim i krakowskim, a także w Polsce centralnej oraz w Czechach.

Firma Libet S. A. jest liderem na polskim rynku kostki brukowej. Spółka kapitałowo związana jest z największymi grupami wydobywczymi na świecie Tarmac i Anglo American. Dzięki współpracy z korporacjami o ponad stuletnim doświadczeniu w branży budowlanej czerpie z najlepszych wzorców i tradycji w zakresie technologii, jakości i bezpieczeństwa pracy. Obecnie w skład firmy Libet S. A. wchodzi 12 zakładów produkcyjnych, które wytwarzają ponad trzydzieści różnych rodzajów kostki brukowej, szlachetnej, standardowej i przemysłowej. Zgodnie z misją firmy Libet, „w harmonii z otoczeniem” firma popularyzuje profesjonalną i twórczą aranżację nawierzchni, oddając do dyspozycji klientów wybierających produkty z grupy premium dziewięcioosobowy zespół architektów. Inwestycje zrealizowane na podstawie ich projektów to ponad 1000 miejsc, wśród których znajdują się posesje prywatne, centra handlowe, obiekty architektury miejskiej, sakralnej a także liczne aranżacje zrealizowane we współpracy z biurami architektonicznymi.

Libet S.A., ul. Powstańców Śl. 5, Wrocław, tel. (071) 33 51 101, fax: (071) 33 51 100, http://www.libet.pl

Przeczytaj także:

Isotec - termoizolacje XXI wieku
Inteligentny dom, komfortowa oprawa audio i video

Proponowane projekty:

projekt domu

BELIZE
wymiar obiektu: 13m x 10.5m
177.17m² 3000 zł

projekt domu

VALENCIA
wymiar obiektu: 14.8m x 10.3m
112.99m² 2600 zł

projekt domu

WENECJA
wymiar obiektu: 14.5m x 18m
170.93m² 3000 zł
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)