(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Jak ma wyglądać elewacja naszego domu?

Jak ma wyglądać elewacja naszego domu?

opublikowano: 2008-12-04

Elewacja. Ona decyduje o tym, jakie pierwsze wrażenie zrobi dom na odwiedzających go gościach. Jest niejako wizytówką, zaproszeniem i informacją o tym, jak wygląda on wewnątrz, jakie gusta mają jego właściciele.

Nie tylko efekt jest najważniejszy

Przy wykańczaniu ścian domu szczególną uwagę zwraca się na estetyczną stronę elewacji. Na rynku funkcjonuje spory wybór materiałów do jej wykończenia. Różnią się one od siebie cenami i rodzajem, lecz w związku z tym różnią się także żywotnością. Kolorowe tynki przyciągają wzrok nie tylko na wizualizacjach projektantów. Aby zachować swoją świeżość i piękny wygląd, taki dom wymaga jednak częstego i regularnego odnawiania (malowania, renowacji wyprawy tynkowej).

Czy nie warto zatem przyjrzeć się elewacji również od strony praktycznej? Jeśli zostanie wykonana z cegieł lub płytek klinkierowych lub licowych, z pewnością będzie służyć dłużej i lepiej. A wyższy koszt budowy bardzo szybko zrekompensuje brak nakładów na renowacje i remonty. Wśród ceramicznych cegieł elewacyjnych, najbardziej popularne i jednocześnie polecane przez fachowców są dziś cegły klinkierowe. Ich użycie gwarantuje nienaganny wygląd elewacji i doskonałe właściwości ściany na długie lata. Cegły są odporne na mróz, korozję chemiczną biologiczną oraz grzyby, glony i mchy. Co więcej, ściana nie będzie wymagać odnawiania i remontów.

Klinkierowa czy licowa?

Zarówno cegły klinkierowe, jak i licowe charakteryzują się podobnymi parametrami.

- Podstawowym surowcem do produkcji cegieł klinkierowych i licowych jest wysokiej jakości glina – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Omilian z firmy Roben Ceramika Budowlana – Starannie kontrolowany proces wytwarzania i wypalania powoduje, że oba typy cegieł są wyjątkowo trwałe, wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Ceramiczne cegły klinkierowe należą do najbardziej wytrzymałych materiałów budowlanych. Ich twardość w skali Mohsa wynosi 6 do 7 jednostek, gęstość to ok. 2,3 kg/dm3, a nasiąkliwość waha się w przedziale 1,5 – 5 % (w przypadku cegieł Roben). Wypala się je w wyższej temperaturze niż cegły licowe. Te ostatnie mają nieco mniejszą gęstość, a ich nasiąkliwość to ok. 6,5 – 8%. Wśród cegieł licowych łatwiej znaleźć tzw. „ręcznie formowane". Ich wygląd może sprawia wrażenie, jakby były wyrabiane manualnie. Czasem trudno oprzeć się wrażeniu, że przyglądamy się na powierzchni cegły resztkom wypalonego węgla, co do złudzenia przypomina efekt dawnych technik wypału.

Generalnie stwierdzić można, że każda cegła klinkierowa jest licową, natomiast nie każda licowa jest klinkierową. Pytanie o wybór między cegłami klinkierowymi, a licowymi trzeba zaliczyć do retorycznych. W głównej mierze różnica polega na nieco innej strukturze i zewnętrznym wyglądzie. Decyzja jest zatem bardziej kwestią gustu, niż wyborem wpływającym na trwałość budynku.

Zabawa kolorem i fakturą

Cegła kojarzy się przede wszystkim z charakterystyczną czerwienią. Dzisiaj specjalne technologie wypału oraz staranie dobierane złoża gliny pozwalają na wytwarzanie cegieł w zaskakujących barwach i odcieniach. Spotykamy cegły śnieżnobiałe, w kolorze głębokiej czarni, szare, żółte oraz szeroką paletę czerwieni, brązów i kolorów łączonych. Ciekawe kolory cegieł klinkierowych sprawiają, że doskonale komponują się z takimi materiałami jak kamień, drewno, szkło, czy aluminium. Jeśli uwzględnimy do tego różne formy wykończenia powierzchni cegieł w części wozówkowej (gładkie, ryflowane, łupane, ręcznie formowane), możliwości jest jeszcze więcej. Praktyczne zalety cegieł na elewacji będzie łatwiej dopasować do gustów i oczekiwań właścicieli. A chyba również o to chodzi.


Roben Ceramika Budowlana Sp. z o.o., 55-300 Środa Śląska, ul. Rakoszycka 2, tel. (071) 397 81 00, fax: (071) 397 81 11, http://www.roben.com.pl, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.pl

Przeczytaj także:
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)