(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Komfort cieplny w domu

Komfort cieplny w domu

opublikowano: 2008-12-05

Temperaturę otoczenia każdy z nas odczuwa inaczej. Niektórzy potrzebują więcej chłodu, inni – zwłaszcza ci, którzy szybciej marzną - więcej ciepła. Jednak bez względu na upodobania i warunki, jakie panują na zewnątrz, duże znaczenie ma indywidualne poczucie komfortu cieplnego przede wszystkim w domu. Naukowcy podkreślają, że jednym z najbardziej istotnych warunków dobrego samopoczucia człowieka w jego domowym otoczeniu jest odpowiednia temperatura, czyli tzw. komfort cieplny. W pomieszczeniach zbyt przegrzanych lub za bardzo wychłodzonych nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Skrajne temperatury mogą męczyć, dekoncentrować, czyli skutecznie zatruwać codzienne życie. Współczesna technologia wychodzi jednak naprzeciw wszystkim tym potrzebom i problemom. Optymalne kształtowanie domowego komfortu cieplnego zimą może zapewnić domownikom tylko właściwie zaprojektowana instalacja grzewcza, natomiast latem – klimatyzacja. Jednak, nie zawsze wystarczy tylko świetnie dobrany piec czy klimatyzator. Sprawne działanie wszystkich urządzeń i przez to odczuwanie komfortu cieplnego gwarantuje przede wszystkim odpowiednia regulacja i sterowanie.

Sprawna regulacja

Urządzenia, które umożliwiają sprawne sterowanie systemami klimatyzacyjnymi i grzewczymi, są dziś szeroko dostępne i stosunkowo niedrogie. Dzięki temu znacznie ułatwiają życie. Nie tylko poprawiają jakość codziennego funkcjonowania, ale przynoszą także wiele innych korzyści. Pozwalają przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze i cenny czas. Producenci proponują swoim klientom szereg zróżnicowanych rozwiązań dostosowanych do indywidualnych potrzeb i najbardziej wygórowanych wymagań. – Regulatory temperatury i sterowniki do pomp Auraton to wielofunkcyjne urządzenia, które z powodzeniem pokierują pracą różnego typu kotłów grzewczych oraz klimatyzatorów – mówi Paweł Kulpa z firmy LARS. – Są wyjątkowo proste w obsłudze oraz montażu, jak również estetycznie wykonane, przez co idealnie dopasowują się do każdego wnętrza. Ponadto nasze urządzenia zapewniają aż do 30 proc. oszczędności energii. Można zatem przewidzieć, że jednorazowy koszt zakupu sterownika i tak szybko się zwróci – dodaje Paweł Kulpa.

Właściwa higiena otoczenia, a zwłaszcza jego temperatura, ma szczególne znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Musi być zatem odpowiednio kontrolowana i regulowana, by codzienne życie było przyjemne i pełne, a nie uciążliwe.

Czy wiesz, że…?
Idealna temperatura do:
- spania – wynosi 16-18 st. C
- zabawy – wynosi 22-24 st. C
- odpoczynku – wynosi 22-24 st. C
- pracy – wynosi 20-22 st. C


Urządzenia sterujące firmy LARS:

Auraton 2020 TX Plus
Bezprzewodowy regulator temperatury przeznaczony do współpracy z wszelkimi urządzeniami grzewczymi znajdującymi się w domu. Umożliwia proste ustawianie temperatury na poziomie odpowiednim dla domowników. Jest niezwykle funkcjonalny oraz prosty w obsłudze i programowaniu. Można na nim ustawić pięć poziomów temperatur – w tym przeciw zamarzaniu instalacji – z dokładnością 0,5 st. C w przedziale od 5 st. C do 27 st. C. Regulator może również działać w dwóch cyklach. Pierwszy - od poniedziałku do piątku (cztery zmiany temperatury w dowolnym czasie). Drugi - sobota i niedziela (dwie zmiany temperatury w dowolnym czasie).

Auraton 80 B TX
Ten model regulatora jest bezprzewodowym systemem sterującym pracą wszystkich grzejników. Pozwala więc programować i dostosowywać temperaturę pomieszczeń do indywidualnych wymagań mieszkańców. Bezprzewodowe zasilanie regulator zawdzięcza nowoczesnej technologii. Dzięki temu wystarczy tylko jedna bateria, a nie cały system zasilania zewnętrznego. Ułatwia to nie tylko użytkowanie, ale przede wszystkim montaż. Jeden Auraton 80B TX RX może jednocześnie sterować aż ośmioma grzejnikami, działając na dwóch możliwych poziomach temperatury – dziennej i nocnej.

Przystawka Auraton 80 B TX Window
Jest to szczególny czujnik otwierania okna, który komunikuje się bezprzewodowo i bezpośrednio z regulatorem temperatury. Jeżeli kontrolowane przez czujnik okno zostanie otwarte, wówczas regulator automatycznie obniży temperaturę ustawioną (osobno) na czas wietrzenia. Po zamknięciu okna regulator samoczynnie powróci do pierwotnego poziomu temperatury. Urządzenie zwiększa wygodę i ogranicza niepotrzebne straty energii.

Auraton 1111 Multi
Jeden z najnowszych modeli sterujących Auraton - to suma funkcji, zalet i przeznaczenia dotychczasowych sterowników do pomp Auraton (1100 E, 1100 K, 1100 W, 1100 Z). Multi 1111 stanowi alternatywę dla czterech wcześniejszych modeli i łączy ich pojedyncze zastosowania. Jako nowoczesne urządzenie zaprojektowane na procesorach, może pokierować zarówno pompami obiegowymi centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, jak również termokominkiem w układzie C.O. oraz tradycyjnymi nawiewowymi kotłami C.O. na miał i węgiel. Co więcej – gdy przyjdzie czas na zmianę urządzenia grzewczego - nie trzeba ponosić już dodatkowych kosztów związanych ze zmianą sterownika. Wystarczy ustawić odpowiedni program na Multi 1111.


LARS, 60-434 Poznań, ul. Człuchowska 12, tel. (061) 840 40 00, fax: (061) 840 40 10, http://www.lars.pl, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.pl

Przeczytaj także:
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)