(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Użycie cegły klinkierowej - niepowtarzalny efekt estetyczny

Użycie cegły klinkierowej - niepowtarzalny efekt estetyczny

opublikowano: 2009-01-09

Cegła to wciąż najpowszechniejszy materiał budowlany. Jest wytrzymała, odporna na korozję biologiczną, ognio- i mrozoodporna. Dlatego klinkier stoi w pierwszym rzędzie produktów spełniających wymagania energooszczędności

Nie do pokonania

Mimo upływu czasu, sam proces wytwarzania cegły niewiele się zmienił. Właściwie jedynie o tyle, że wysiłek człowieka zastąpiły maszyny, a nad jakością produkcji czuwają komputery. Formuła jest prosta. Z mieszanki o jednolitej konsystencji: gliny, kwarcu i innych substancji zwiększających jej plastyczność, formuje się cegły. Kolejny etap to suszenie i wielogodzinny proces wypalania. Klinkier, jako materiał niezwykle solidny, z utrwaloną w procesie technologicznym barwą i strukturą, zawsze zachowa świeży wygląd.

Zewnętrzną warstwą ścian domu jest mur licowy, czyli elewacja. Zapewnia ona ochronę przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Cegła klinkierowa używana do wykonania elewacji jest trwała, wytrzymała, niepodatna na korozję biologiczną, ognio- i mrozoodporna. Należy do materiałów budowlanych najbardziej odpornych na warunki zewnętrzne, co w prosty sposób przekłada się na wieloletnią ochronę ściany nośnej przed wpływem promieni słonecznych, opadów, skoków temperatury powietrza. Poza okresowym zmywaniem ściany czystą wodą, fasada klinkierowa prawie nie wymaga konserwacji ani odnawiania.

Dlaczego nie tynk?

W Polsce najpopularniejszym materiałem elewacyjnym nadal jest tynk. Do niedawna był to tradycyjny tynk cementowo-wapienny, obecnie – wraz z upowszechnieniem się systemów ociepleń – zastąpiły go tynki mineralne i akrylowe. Popularny nie oznacza – jedyny. Dzięki charakterystycznej trwałości klinkier bez przeszkód można używać jako zwieńczenie stosowanych w Polsce systemów dociepleniowych.

Głównym czynnikiem, wpływającym na wybór tynków jest nie do końca prawdziwe przekonanie o oszczędności na koszcie zakupu materiałów. Ceglane elewacje są droższe, ale tylko pozornie, gdyż w tym przypadku niemal nie pojawią się dodatkowe koszty jej utrzymania. Jeżeli natomiast chodzi o elewację tynkową, należy regularnie pokrywać koszty związane z renowacją powłok malarskich. Tymczasem elewacja z cegły klinkierowej pozostaje na długie lata piękna i prawie nie potrzebuje konserwacji. Powstała w procesie wypalania trwała powierzchnia cegły nie pozwala wniknąć żadnemu brudowi, a kolor pozostaje równie trwały, jak sama cegła. Dodatkowo naturalny materiał zapewnia właściwy mikroklimat i zwiększa właściwości termoizolacyjne budynku. Ściana trójwarstwowa z elewacją klinkierową to mniejsze koszty ogrzewania zimą i komfortowe warunki latem.

Ponadczasowa estetyka

Użycie cegły klinkierowej jako warstwy elewacyjnej daje równocześnie nieporównywalny z innym rodzajem wykończenia efekt estetyczny. Dostępne są różne formaty cegieł klinkierowych (NF, DF, 2DF, WF, WDF, Euro-Moduł), kolory (czerwony i żółty w różnych odcieniach, cieniowany, burgund, niebiesko-brązowy, czarny, szary – a nawet biały) oraz wykończenia powierzchni (gładka, ryflowana, formowana ręcznie).

Architekci umiejętnie wprowadzili klinkier również do współczesnej architektury. Dzięki nowoczesnej technologii cegły klinkierowe mogą być stosowane w budynkach o najwyższych parametrach energooszczędności. Możliwość przygotowania z klinkieru prefabrykowanych elementów gotowych pozwala na oderwanie się od tradycyjnych wzorców i większą swobodę tworzenia (np. mury bez przewiązań).

W zależności od wybranego koloru, rozmiaru i faktury cegły można realizować nawet najbardziej ekstrawaganckie projekty albo postawić obiekt idealnie wtapiający się w istniejącą zabudowę. W połączeniu z możliwością ciekawych sposobów wiązania cegieł w murze oraz np. dwukolorowym spoinowaniem dom może otrzymać wyjątkowy, niepowtarzalny styl.


Roben Ceramika Budowlana Sp. z o.o., 55-300 Środa Śląska, ul. Rakoszycka 2, tel. (071) 397 81 00, fax: (071) 397 81 11, http://www.roben.com.pl, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.pl

Przeczytaj także:
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)