(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Duże znaczenie fotokomórek

Duże znaczenie fotokomórek

opublikowano: 2009-01-20

Wybór odpowiednich fotokomórek jest tak samo ważny jak samego siłownika i może mieć kluczowe znaczenie dla działania i bezpiecznego użytkowania bramy. Są obowiązkowym zabezpieczeniem każdej zautomatyzowanej bramy, dlatego występują w każdym zestawie z napędem. Wiemy, że wykrywają przeszkody na drodze ruchu bramy, ale rzadko kiedy wiemy jak one naprawdę działają i czym różnią się jedne od drugich. Dlatego przed wyborem fotokomórki warto poznać ich działanie. Te małe urządzenia wykorzystują efekt fotoelektryczny tzn. przekształcają światło w prąd elektryczny i mierzą częstotliwość wysyłania impulsu. Jeśli ulega ona zmianie, znaczy to, że na drodze wiązki światła pojawiła się jakaś przeszkoda. Wówczas do odbiornika, wysyłana jest natychmiast informacja, co powoduje zmianę kierunku obrotu silnika w napędzie, a tym samym odwrócenie ruchu skrzydła bramy. Fotokomórki różnią się między sobą częstotliwością mierzenia tego impulsu. Gdy jest ona zbyt duża, powoduje to zakłócenia pracy bramy np. podczas opadów deszczu czy śniegu. Wybierając fotokomórki do automatycznej bramy, nie warto oszczędzać, gdyż jak się okazuje tańsze wersje fotokomórek mogą być np. wrażliwe na światło słoneczne, padające pod małym kątem, co może zakłócać ich pracę.

Do każdego zestawu automatyki, standardowo dokładana jest jedna para fotokomórek. Jednak, by mieć pewność, że użytkowanie bramy automatycznej naprawdę jest bezpieczne, warto zainstalować ich więcej. Do bramy skrzydłowej zalecany jest montaż nawet czterech par. Pierwszą zawsze umieszczamy w świetle bramy, kolejne pary możemy zainstalować w bliskiej odległości od czoła skrzydła, oraz po jego długości, gdy znajduje się w pozycji otwartej. Tak rozmieszczone czujniki nie tylko gwarantują bezpieczny wjazd samochodu, ale także dają pewność, że wyczują nasze dziecko czy ulubionego pupila.

Coraz chętniej wybieramy rozwiązania bezprzewodowe. Dzięki temu nie ma konieczności układania instalacji elektrycznej, która szczególnie na dworze, może ulegać uszkodzeniom. Dodatkowo brak kabli zmniejsza koszt montażu i upraszcza instalację. Dlatego firma FAAC Polska tej jesieni wprowadza na rynek NOWOŚĆ: bezprzewodową fotokomórkę XP 15 W. Zastosowanie najnowszych rozwiązań sprawia, że możemy podłączyć nawet 4 pary fotokomórek do urządzenia, które będą pracować bez żadnych zakłóceń między nimi. Nadajnik może być podłączony do standardowego zasilania lub opcjonalnie zasilany z 3V litowej baterii.

Niewielki rozmiar, estetyczny wygląd, oraz możliwość montażu natynkowego lub na kolumnie, sprawia, że fotokomórki XP 15 W pasują do każdego typu bramy, a praktycznie niedostrzeżone czuwają nad naszym bezpieczeństwem.


FAAC Polska Sp. z o.o., ul. Modlińska 6, 03-216 Warszawa, tel. (022) 814 14 22, fax: (022) 814 20 24, http://www.faac.pl, Bandera - The Need Factory, http://www.bandera.pl

Przeczytaj także:
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Hormann

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)