(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Uwaga - praca na wysokości

Uwaga - praca na wysokości

opublikowano: 2007-11-14


Praca na wysokościach wiąże się z ogromnym ryzykiem, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą nieodpowiednie warunki atmosferyczne oraz przestarzały, zniszczony sprzęt. Wtedy niebezpieczeństwo upadku z dachu staje się realnym zagrożeniem. Można jednak temu w bardzo prosty sposób zapobiec. Prace dekarskie są zwykle prowadzone w okresie letnim, kiedy pogoda nie zmienia się z minuty na minutę, a dekarz może być prawie w 100% pewny, że jego praca nie zostanie zakłócona przez czynniki od niego niezależne. Promienie słoneczne mogą być jednak niebezpieczne, nie tylko ze względu na promieniowanie UV, które negatywnie wpływa na skórę i może powodować oparzenia, a nawet raka. Dekarz, który ma do czynienia z różnego rodzaju metalami odbijającymi słońce, jest narażony na tzw. olśnienie spowodowane odbiciem promieni słonecznych od powierzchni blachy. Takie wypadki są możliwe tylko wtedy, gdy dekarz pracuje bez specjalnego zabezpieczenia w postaci okularów ochronnych. Wiąże się to zatem z nieprzestrzeganiem podstawowych zasad BHP związanych z daną branżą. Dekarz w swojej pracy używa także różnych materiałów (np. rozpuszczalniki, smoła, itp.), które zawierają substancje chemiczne mogące zagrażać zdrowiu oraz powodować m.in. choroby nowotworowe. Ostrożne obchodzenie się z tego typu materiałami wymaga ogromnego skupienia i odpowiedzialności, od których może zależeć zdrowie i życie osób wykonujących podobne prace. Gorące masy bitumiczne powinny być zatem przechowywane w specjalnych kotłach z pokrywami i nie powinny zajmować więcej niż ¾ powierzchni kotła. Podobnie powinien odbywać się transport tych materiałów. Ostatnio dużo się mówi o azbeście i zagrożeniach z nim związanych. Jak pisaliśmy wcześniej, azbest jest szkodliwy tylko wtedy, gdy dojdzie do zniszczenia cienkich włókien azbestowych – kiedy leży na dachu i nikt go nie dotyka, jest nieszkodliwy (oczywiście do czasu). Zasady BHP oraz ustalenia prawne dotyczące obchodzenia się z tym materiałem zostały dokładnie sformułowane, a ich nieprzestrzeganie może wiązać się nie tylko z utratą zdrowia, ale także z karami nakładanymi na wykonawców. Naprawy i rozbiórki pokryć dachowych z eternitu powinny być przeprowadzane przez brygady specjalnie do tego przeszkolone i wykonywane w następujący sposób:
  • jeżeli eternit jest w dobrym stanie technicznym, zabezpieczenie go powłokami ochronnymi
  • wykonywanie prac w taki sposób, aby powstawało jak najmniej pyłu (zakaz skrobania i używania narzędzi szybkoobrotowych)
  • przed rozpoczęciem prac obfite zmoczenie demontowanych elementów
  • zdejmowanie (a nie zrzucanie) demontowanych elementów
  • używanie właściwie dobranych środków ochrony indywidualnej (szczególnie dróg oddechowych) i stosowanie zaleceń zawartych w odpowiednich przepisach.
Poza wspomnianymi przeze mnie niebezpieczeństwami czyhającymi na dekarzy należy wspomnieć jeszcze o tym najważniejszym, a mianowicie częstych upadkach z dachu i możliwościach ich uniknięcia. Należy przede wszystkim pamiętać, że wejście na dach powinno być poprzedzone starannym przejrzeniem sprzętu – upadki bowiem mogą być spowodowane nawet niestabilnie ustawioną drabiną oraz drabiną o śliskich szczeblach. Kiedy już dokonamy przeglądu sprzętu, powinniśmy zabezpieczyć przestrzeń, na której wykonywane są prace dachowe. Mowa tu przede wszystkim o różnego rodzaju barierkach ochronnych przy obwodzie dachu, półkach na dachach stromych oraz innych pomostach zabezpieczających. Dodatkiem do tego typu przyrządów będą na pewno specjalnie przygotowane dla dekarzy szelki bezpieczeństwa z linką bezpieczeństwa i urządzeniem samohamującym lub samozaciskowym, mocowane do dachu, które chronią dekarza przed nagłym ześlizgnięciem z dachu.
Nieprzestrzeganie zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jest częstym powodem wypadków w miejscach pracy, nie tylko w branży budowlanej, ale praktycznie w każdej sytuacji, wymagającej pracy i wysiłku człowieka. Miejmy nadzieję, że kary nakładane na pracodawców skłonią ich do tego, aby bardziej dbać o zdrowie i życie swoich podwładnych, bowiem tylko zdroworozsądkowe podejście do przepisów BHP sprawi, że praca stanie się nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna. Zi-Co Sp. z o.o., ul. Kupiecka 10, 52-427 Wrocław, tel./fax: (071) 363 45 80, http://www.dachy.org

Przeczytaj także:

Prestiż nie tylko w pałacach - dachówki Metal Line
Kalkulator przenikania ciepła od Wienerbergera
Nowości! RAWL wchodzi na polski rynek z rodziną pian montażowychAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)