(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Dachówka ceramiczna - sprawdzony materiał pokryciowy

Dachówka ceramiczna - sprawdzony materiał pokryciowy

opublikowano: 2009-01-20

Dachówka ceramiczna zdobyła w europejskiej architekturze wyjątkową pozycję. Od setek lat jest doskonałym i sprawdzonym materiałem pokryciowym. Jest również wzorem, który naśladują inne materiały układane na połaci dachowej.

Nie tylko prestiż

Ceramika jest z pewnością jedną z najstarszych technologii budowlanych, stosowaną przez ludzi bez mała od tysiącleci. Była znakiem prestiżu (kościoły, pałace, domy bogatych mieszczan), ale bardzo szybko doceniono również jej zalety użytkowe. W czasach, kiedy ogień mógł bezkarnie strawić całe miasto, ceramiczny dach był pierwszym środkiem przeciwpożarowym, który dawał szanse na ocalenie budynku z pożogi.

Zmieniły się czasy i warunki życia, a ceramika układana na dachu wciąż zaskakuje swoją użytecznością. Zapewnienie np. komfortowych warunków na poddaszu użytkowym jest znacznie prostsze przy dachówkach ceramicznych. Ich zdolność do powolnej absorpcji ciepła chroni i zabezpiecza wnętrze domu już przy standardowym ociepleniu.

Prosto i trwale

Wśród różnych typów dachówek, jakie przez wieki powstawały w rękach rzemieślników, dziś najpopularniejsze są dachówki zakładkowe. A to z racji wyjątkowo prostego sposobu ich układania.

- Precyzyjnie wykonane dachówki, dzięki specjalnie wyprofilowanym zamkom (górnym, bocznym), nachodzą na siebie, ułatwiając łączenie – wyjaśnia mgr inż. Krzysztof Omilian z firmy Roben – Tak wykonany dach wygląda jak jednolita, regularna powierzchnia. Dzięki naturalnej sile docisku, przy zachowaniu właściwego kąta nachylenia dachu, pokrycie jest szczelne i stabilne. Układ mocowań pozwala jednocześnie na ruch, czyli tzw. pracę pokrycia - tłumaczy.

Dla wprawnego dekarza wykonanie całej konstrukcji jest szybkie i proste. Dodatkowym atutem współczesnej technologii jest możliwość produkcji dachówek o większym od tradycyjnego formacie. Dobrym przykładem jest tu dachówka zakładkowa MONZAplus. Już niecałe 10 sztuk pozwala na pokrycie jednego metra kwadratowego dachu. To znacznie przyspiesza wykonanie prac dekarskich.

Na ceramikę nie ma mocnych

Pokrycie ceramiczne należy do najbardziej odpornych na skrajne warunki atmosferyczne jak: wysokie i niskie temperatury, kwaśne deszcze itp. Układając dach można zastosować dodatkowy zabieg, który powoduje, że będzie on doskonale znosił również gwałtowne uderzenia wichru. - Zalecaną przez nas praktyką – mówi Krzysztof Omilian – jest klamrowanie po skosie co trzeciej dachówki. Dodatkowe mocowanie z więźbą powoduje, że dach przetrwa bez szkody nawet huraganowy wiatr.

Nie ma jednej dachówki, która pasuje do wszystkich dachów. Ale z pewnością do każdego dachu można dobrać odpowiednią dachówkę ceramiczną. Przemawiają za nią: trwałość i popularność w architekturze sięgająca do naszych czasów. Ale nic dziwnego. W końcu nie bez przyczyny to ona jest wciąż niedoścignionym wzorem pokrycia, który naśladują inne materiały dachowe.


Roben Ceramika Budowlana Sp. z o.o., 55-300 Środa Śląska, ul. Rakoszycka 2, tel. (071) 397 81 00, fax: (071) 397 81 11, http://www.roben.com.pl, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.pl

Przeczytaj także:
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)