(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Mądra renowacja

Mądra renowacja

opublikowano: 2007-11-14

Renowacja starych kamienic jest bardzo problematyczna. Dużą uwagę przy remontach obiektów historycznych należy zwrócić na dobranie odpowiednich technologii i materiałów, które zapewnią trwałość wypraw tynkarskich na osłabionych, często zawilgoconych murach. Remont kamienicy oznacza nierzadko zastosowanie tak specjalistycznych produktów jak roztwory do usuwania grzybów i alg, wzmacniacze tynku, zaprawy do odlewów, sztukaterii, itp.

Dotąd stare zabytkowe kamienice miejskie były remontowane doraźnie przy zastosowaniu prostych i tanich materiałów. Niektóre z nich mają na sobie jeszcze ślady pocisków. - Większość obiektów ma elewacje poprawiane tynkiem cementowo-wapiennym. Jego trwałość zakłada się na 80-100 lat, ale zawilgocenie powoduje, że nawet stosunkowo nowe, kilkuletnie tynki ulegają destrukcji, objawiającej się osypywaniem tynku - mówi Maciej Iwaniec, Produkt Manager w firmie Baumit. Według fachowców, w przypadku starych kamienic, należałoby przeprowadzić kapitalne remonty z zastosowaniem najwyższej jakości produktów przeznaczonych do prac renowacyjnych, tak by lokale posłużyły mieszkańcom jeszcze na długie lata. Producenci materiałów budowlanych tworzą już kompletne oferty materiałów renowacyjnych, których odpowiedni dobór przedłużył „życie” nie jednego starego obiektu.

Dużym problemem przy remontach obiektów historycznych jest dobranie odpowiednich technologii i materiałów, które zapewnią trwałość wypraw tynkarskich na osłabionych, często zawilgoconych murach. Wykorzystanie współczesnych materiałów, stosowanych na co dzień w budowie nowych domów, często jest niemożliwe przy remontach obiektów starych i zabytkowych. Remont kamienicy oznacza nierzadko zastosowanie tak specjalistycznych produktów jak roztwory do usuwania grzybów i alg, wzmacniacze tynku, zaprawy do odlewów, sztukaterii, itp. Renowacja starych kamienic jest o tyle problematyczna, że bardzo trudno jest pogodzić wytyczne i zalecenia konserwatora, który chciałby zachowania jak największej ilości „substancji zabytkowej”, ze współczesnymi wymogami dotyczącymi budownictwa mieszkaniowego. - Kompromis obu stron jest jednak konieczny, aby obiekty nadal „żyły” i cieszyły oczy mieszkańców zabytkowych miast - dodaje Maciej Iwaniec. Konieczne są także pieniądze.

Przykładowo miasto Wrocław głowi się co zrobić z dwoma tysiącami czynszówek. Remontować czy sprzedać? Ich stan jest w wielu przypadkach opłakany. Ale wyremontowane kamienice mogą ogromnie zyskać na wartości.

Jeszcze do niedawna Wrocław szczycił się największym zasobem lokali komunalnych w Polsce. Dziś to bogactwo mu ciąży, gdyż wiele z tych lokali wymaga natychmiastowej renowacji. Unijne dotacje, które mogą wspomóc miasto spłyną najwcześniej w 2013 roku. Remonty finansowane z kieszeni miasta są co prawda prowadzone, ale dotyczą tylko niektórych czynszówek i kosztują miasto miliony złotych. Baumit Bayosan Paleta produktów BaumitBayosan produkowana przez Baumit to między innymi tynki renowacyjne, których skuteczność wynika z właściwości fizykalnych takich jak silne zredukowanie przewodzenia kapilarnego, względnie wysoka paroprzepuszczalność i odpowiednia porowatość tynku. Dzięki temu woda swobodnie wnika jedynie w warstwę tynku podkładowego, bezpośrednio sąsiadującą z murami i ścianami, a następnie odparowuje. Efektem odparowania jest między innymi krystalizacja zawartych w murze związków soli. Zabezpieczona w ten sposób powierzchnia nadaje się do kolejnych prac konserwatorskich. W przypadku rewitalizacji zabytków bardzo ważne są produkty, które należy zastosować. Dlatego też warto znać i stosować materiały, których parametry techniczne i jakość gwarantują trwałość i wygląd elewacji zbliżony do oryginalnych dla następnych pokoleń.

Baumit Sp. z o.o., Ul. Sukiennice 6, 50-107 Wrocław, tel. (071) 358 25 00, fax: (071) 358 25 06, http://www.baumit.pl, inplusPR, http://www.inpluspr.pl

Przeczytaj także:

Nowoczesne impregnaty Valtti Expert
Wapienny kłopot
Jakość warta swojej cenyAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)