(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Między ceramiką, a blachą

Między ceramiką, a blachą

opublikowano: 2007-11-15


Jakie pokrycie dachowe wybrać na swój dom? Do najpopularniejszych należą dachówki ceramiczne i blacho dachówki. Każde z nich ma swoich zagorzałych zwolenników i wiernych propagatorów. Zarówno dachówki ceramiczne jak i blachodachówki cieszą się niesłabnącą popularnością. Nie zawsze jednak można stosować je zamiennie, a różnica w cenie nie powinna być podstawowym argumentem przy decyzji inwestora.

Co i kiedy? Podstawowym kryterium stosowania pokryć jest kształt zaprojektowanej więźby dachowej. Pokrycia ceramiczne przeznaczone są przede wszystkim do dachów stromych. Wskazany spadek połaci to nie mniej 22o. W przeciwnym wypadku właściciel może mieć problemy ze szczelnością pokrycia. Producenci dachówek zawsze podają wartości minimalnego i zalecanego kąta nachylania połaci np. w dachówce średzkiej falistej plus firmy Röben minimalny kąt nachylenia dachu wynosi – 16o – ale pod warunkiem zastosowania wstępnego krycia dachu. Z kolei na dachach o małym nachyleniu króluje blachodachówka (kąt nachylenia połaci 9-12o).

Kształt dachu również ma znaczenie. Na prostych dużych powierzchniach blachę układa się szybko, precyzyjnie i bez strat. Jeśli jednak dach otrzymał bardziej skomplikowane kształty – bezkonkurencyjna będzie dachówka. Ze względu na niewielkie wymiary wprawny dekarz będzie w stanie ułożyć najbardziej skomplikowany dach, który będzie przyciągał wzrok.

Inny nie znaczy gorszy Jedną z najbardziej podstawowych różnic dzielących oba pokrycia jest waga. Dla użytkownika domu różnica będzie widoczna (słyszalna) przy pierwszym intensywnym deszczu. Masywny dach ceramiczny będzie dobrze tłumić odgłos padających kropel. Blacha zadziała jak bęben. Stąd wykonawcy i architekci zalecają wykonanie dodatkowej izolacji cieplnej (jeśli poddasze ma być użytkowe). Oba pokrycia układa się na kontrłatach i łatach. Oczywiście muszą być one dostosowane do pojedynczego modułu pokrycia.

Ważne cechy Ceramika jest bardzo wytrzymała. Ułożona na dachu jest w stanie wytrzymać ciężar człowieka. Nie odkształci się nawet pod grubą warstwą śniegu. Opinie o kruchości ceramicznego pokrycia należy włożyć między bajki. Wynikają one z niewłaściwego transportu, naturalnych problemów przy układaniu pokrycia. Żadne warunki atmosferyczne i zmienne pory roku nie wpływają na kruchość ułożonego dachu ceramicznego. Jeśli huragan niesie ze sobą ciężkie przedmioty – wtedy co innego, ale przy takiej pogodzie żaden dach nie jest bezpieczny. Trwałość dachówki szacowana jest na 100 lat. Gwarancje udzielane przez producentów wahają się między 20 a 50 lat. Nie zawierają przy tym żadnych szczególnych obwarowań i wymagań. Wystarczy jeśli dach został ułożony prawidłowo, zgodnie ze sztuką budowlaną i zaleceniami producenta.

Aby blachodachówka mogła pełnić swą rolę przez wiele lat, konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przed korozją. Dlatego blacha otrzymuje dodatkową powłokę z tworzywa sztucznego. Ze względu na to, że blacha wraz ze wzrostem temperatury zwiększa swoją objętość, bardzo istotny jest jej fachowy i precyzyjny montaż. Dużą uwagę trzeba zwrócić na sposób cięcia blachy. Popełnione przy tym błędy i np. zarysowania powierzchni podczas montażu mogą spowodować powstawanie ognisk rdzy, a co za tym idzie znacznie zmniejszyć trwałość pokrycia. Wytrzymałość blachodachówek obliczana jest na 25 – 70 lat. Udzielane gwarancje mają od 10 – 12 lat.

Latem i zimą Jedną z cech charakterystycznych markowych dachówek ceramicznych jest mrozoodporność. To ona wyznacza tak niezwykłą trwałość dachów ceramicznych. Ceramika jest pokryciem absolutnie nieczułym na warunki atmosferyczne. Raz ułożony dach nie wymaga zabiegów konserwujących, ani szczególnego traktowania.

Pokrycie z blachy będzie pełnić swoją rolę tak długo, dopóki nie ulegnie uszkodzeniu jej powierzchnia. Dlatego co kilkanaście lat (lub wcześniej, jeśli wystąpią widoczne uszkodzenia) taki dach wymaga odświeżenie przez pomalowanie farbą podkładową i nawierzchniową.

Zachowanie pokrycia pod dużym nasłonecznieniem także ma znaczenie. Dach ceramiczny nagrzewa się powoli. Równie powoli oddaje ciepło. Chroni to poddasze przed gwałtownymi wahaniami temperatury i zapewnia konieczny komfort. Zimą pozwala również na oszczędności przy ogrzewaniu. Blacha nagrzewa się i stygnie błyskawicznie. Dla zapewnienia minimalnego komfortu konieczne są dodatkowe zabiegi izolacyjne.

Do wyboru, do koloru Kształty dachówek ceramicznych uświęcone są tysiącletnią (i dłuższą) tradycją. Falista, esówka, karpiówka, mnich-mniszka i ich różne odmiany są wzorem również dla pokryć dachowych z blachy. Technologie wypalania ceramiki pozwalają na uzyskanie różnych, ale wciąż naturalnych, barw i odcieni poza tradycyjna czerwienią i czernią. W ofertach producentów można doliczyć się ich kilkudziesięciu. Nowoczesna technologia pozwala nawet na tworzenie dachówek o pięknych wymieszanych barwach, jak np. rustykalny, czy jesienny liść. Blachodachówka kupowana jest najczęściej w kolorach nawiązujących do pokryć ceramicznych, ale na specjalne życie można otrzymać produkt w dowolnej barwie z palety RAL.

Decyzja o wyborze pokrycia dachowego najczęściej jest wynikiem przyjętej w projekcie koncepcji konstrukcji dachu oraz zasobności finansowej inwestora. Warto jednak pamiętać również o kosztach eksploatacji. Dom nie jest przecież zakupem na jeden sezon, ale inwestycją na całe życie. Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o., ul. Rakoszycka 2, 55-300 Środa Śląska, tel. (071) 397 81 00, fax: (071) 397 81 11, http://www.roben.com.pl, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.pl

Przeczytaj także:

Sposoby na oszczędzanie energii
Abizol KL DM Tytan Professional – lepik na zimno
Sezon rdzy za pasemAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)