(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Ocieplanie = oszczędność i ochrona środowiska

Ocieplanie = oszczędność i ochrona środowiska

opublikowano: 2007-11-15

Zmiany klimatyczne spowodowane oddziaływaniem człowieka na środowisko, mogą w przyszłości przybrać dramatyczne formy. Szansą na ratunek jest m.in. oszczędność energii w postaci izolacji termicznej naszych budynków.


Popyt na energię w budynkach mieszkalnych jest w Polsce prawie trzykrotnie wyższy, niż w krajach zachodnich o zbliżonych warunkach klimatycznych. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że większość budynków powstawała bez troski o ekonomiczne zużywanie ciepła, zabrakło mechanizmów wymuszających jego oszczędność. 50% całej zużywanej energii w naszym kraju przypada na wytwarzanie ciepła do ogrzewania mieszkań i wody. Niepokojąco duża jest przy tym ilość emitowanych z tego powodu szkodliwych substancji, w tym szczególnie dwutlenku węgla.

Kwestia docieplania budynków stanowi konieczność i tym samym integralną część etapu projektowania i planowania. Za przykład niech posłuży fakt, że w polskim mieszkaniu na 1m kwadratowy zużywa się kilkakrotnie więcej energii, niż w krajach północnej Europy, gdzie klimat jest ostrzejszy. Ciepło umyka przez nieszczelne okna, z powodu przestarzałych węzłów ciepłowniczych oraz z powodu braku ocieplenia zewnętrznych ścian budynków.

Kilka argumentów za ocieplaniem Na zminimalizowanie utraty ciepła można w znaczący sposób wpłynąć poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych czy izolacyjnych, choćby podczas ocieplania i modernizowania budynków. Taka inwestycja powoduje, że w dłuższej perspektywie czasu, osiągamy niższe ceny za ciepło, uzyskujemy większy komfort mieszkania oraz poprawiamy wygląd naszego budynku.

Odpowiednio dopasowane elementy izolacyjne mogą zmniejszyć zużycie energii grzewczej nawet o ok. 60%. Równomierna ciepłota powierzchni, uzyskiwana dzięki prawidłowej izolacji, zapobiega zamianie pary wodnej, zawsze zawartej w powietrzu, w szkodliwy kondensat. Przeciwdziała to zawilgoceniu i zagrzybieniu murów. Niskie zużycie energii grzewczej prowadzi do znacznego zmniejszenia emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla, wzmagającego efekt cieplarniany. W Polsce istnieje około 8 milionów mieszkań, które wymagają pilnej renowacji termicznej. Celem obniżenia emisji CO2 o 25 % do 2050 roku, konieczne jest odnowienie około 0,2 miliona starych mieszkań rocznie. Prawidłowo wykonana izolacja cieplna jest więc istotnym wkładem osobistym w przeciwdziałanie kryzysowi energetycznemu.

System ociepleń Nowoczesne metody ocieplania budynków stosowane w naszym kraju, pozwalają uniknąć wszelkich kłopotów związanych tego typu pracami i gwarantują wysoką jakość zastosowanych materiałów. Firma Baumit proponuje różnorodne systemy ociepleń ścian zewnętrznych budynków, dobierane w zależności od indywidualnych potrzeb. Dla ścian budynków zawilgoconych i nowowznoszonych firma opracowała innowacyjny system ociepleń – Baumit open. Zapewnia on dyfuzję pary wodnej dzięki parametrom perforowanej płyty Baumit open. Wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego jest w przypadku tej płyty jest taka sama jak w przypadku cegły porowatej i wynosi µ=10. Podobnie korzystna jest wartość współczynnika przenikania ciepła wynosząca jedynie λ=0,04 W/mK. Baumit Sp. z o.o., Ul. Sukiennice 6, 50-107 Wrocław, tel. (071) 358 25 00, fax: (071) 358 25 06, http://www.baumit.pl

Przeczytaj także:

Ochrona domu przed wysokim poziomem wód gruntowych
Duża i lekka

Proponowane projekty:

projekt domu

ALABAMA
wymiar obiektu: 15.8m x 12.3m
126.52m² 2800 zł

projekt domu

PAMPELUNA
wymiar obiektu: 15.81m x 10.33m
139.4m² 2800 zł

projekt domu letniskowego

TULUZA dom letniskowy
wymiar obiektu: 6.5m x 7m
35.62m² 1900 zł
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)