(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Dobra dachówka to nie wszystko

Dobra dachówka to nie wszystko

opublikowano: 2007-11-15


To, jak trwałe i solidne jest pokrycie dachu, wpływa na długie i zdrowe „życie” całego budynku. Ceramiczne pokrycia dachowe należą do najbardziej długowiecznych. Standardem są trzydziestoletnie gwarancje udzielane przez producentów. Do najważniejszych i najczęściej wymienianych cech dachówki decydujących o wytrzymałości, należy ich mrozoodporność i wytrzymałość na wahania temperatury. Wobec szkodliwych i agresywnych substancji występujących w powietrzu w miastach i rejonach uprzemysłowionych, kwaśnych deszczy i spowodowanym dziurą ozonową silnym promieniowaniu ultrafioletowym, ceramiczna dachówka zachowała zupełną niewrażliwość. Żaden z tych czynników nie powoduje zmian nawet w ich zabarwieniu. W trakcie użytkowania wszelkie ewentualne uszkodzenia dachu da się naprawić przez wymianę pojedynczych dachówek. Wreszcie dachówki ceramiczne nie wymagają żadnej konserwacji, utrzymując przez cały okres eksploatacji swój szlachetny wygląd.

Stworzenie pięknego i trwałego dachu obwarowane jest kilkoma warunkami. Najważniejszymi są: właściwa nośność konstrukcji dachowej i dostosowanie typu dachówki do nachylenia połaci. Dachówki układane są na łatach mocowanych prostopadle do krokwi i mocowane przy pomocy specjalnie wyprofilowanych zaczepów bez użycia zaprawy. O rozstawie elementów rusztu (łat), decyduje rodzaj i wielkość dachówek. Zachodzące na siebie fragmenty poszczególnych dachówek, dociskane pod własnym ciężarem, zapewniają sobie wzajemną szczelność. Im mniejszy spadek dachu, tym trudniej jest ją utrzymać. Dlatego każdy model dachówki ma wyznaczony minimalny kąt pochylenia połaci, powyżej którego dachówka będzie spełniać prawidłowo swoją rolę.

Pomimo tego, że dach układany jest bez „pomocy” zapraw, prawidłowe pokrycie dachowe musi być odporne nawet na bardzo silne wiatry. Służy temu tzw. klamrowanie po skosie co trzeciej dachówki. Tak przygotowany dach jest w stanie przetrzymać ekstremalne warunki pogodowe i silne wiatry, jakie występują w górach lub nad morzem. Jest to tym bardziej ważne, że również w Polsce mamy coraz częściej do czynienia z różnymi anomaliami pogodowymi.

„Za” dachówką przemawia także różnorodność. Dlatego nie ma trudności z dobraniem harmonijnego ceramicznego pokrycia i do nowoczesnego projektu domu jednorodzinnego i historycznej starej zabudowy. Liczący się producenci ceramiki dachowej dbają o dostarczenie kompletu akcesoriów niezbędnych do kompletnego wykonania dachu i jego estetycznego wykończenia. Należą do nich niezbędne dachówki boczne (mocowane do więźby dachowej) i połówkowe, kształtki z kominami kończącymi piony kanalizacyjne lub ułatwiające montaż anten. Są wśród nich także dachówki z uchwytami do mocowania stopni kominiarskich i różne inne. Szeroką gamę produktów dopełniają ceramiczne ozdoby i figury upiększające (np. szpice, koty, sowy, koguty). Można wybierać w kształtach i kolorach. Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o., ul. Rakoszycka 2, 55-300 Środa Śląska, tel. (071) 397 81 00, fax: (071) 397 81 11, http://www.roben.com.pl, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.p,

Przeczytaj także:

Ceramiczny design
Dacholeum Tytan Professional – pewny dach nad głową
Nie daj się zabunkrować! Czyli jak ocieplając dom uniknąć efektu okien strzelniczychAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Hormann

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)