(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Kolor na dobry dzień

Kolor na dobry dzień

opublikowano: 2007-11-16Pobudzający żółty, harmonijna zieleń, ożywczy błękit czy przytulny brąz - piękno koloru polega na fascynującej gamie jego odcieni. Aura człowieka Wszystko zależy od tonacji i od naszej potrzeby przebywania obok tej, a nie innej barwy. Człowiek zawsze dobierał kolory instynktownie, aby łagodzić różne stany duszy i ciała. Już dawno odkryto, że chęć przebywania w otoczeniu konkretnej barwy - jest sygnałem niedoboru tego koloru w jakiejś części organizmu, a niechęć – jego nadmiaru. Harry’emu Oldfield’owi udało się sfilmować niewidoczną dla oka ludzką aurę. Według jego teorii zdrową aurę charakteryzują czyste barwy tęczy, chorą - zaciemnienia i brudne kolory. Ta energetyczna powłoka, otaczająca każdy żywy organizm, zmienia się w zależności od emocji i nastrojów. Dlatego warto zapewnić sobie właściwe pole energetyczne wybierając odpowiednie kolory w najbliższym środowisku.

Aura domu Budynki również posiadają swoją aurę. Kolory, jakimi pokryte są elewacje stają się nie tylko barierą ochronną przed wpływami atmosferycznymi, ale również pewnym źródłem energii dla człowieka. Właściwy dobór koloru elewacji pozwala otoczyć się polem, które wpływa na ciało i umysł pozytywnie lub nie. Od dawna wiemy, że barwa może pobudzać, uspokajać, łagodzić zły nastrój bądź go podrażniać, może ogrzewać lub ochładzać. Biorąc pod uwagę elementy psychologii i oddziaływanie kolorów na człowieka, projektanci tworzą różnorodną kolorystykę, tak aby wybór odcieni był jak największy. Trafny wybór wymaga jednak zastanowienia. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym nasz instynkt nie jest już taki sam, a na wybór konkretnej barwy zaczyna wpływać przede wszystkim panująca moda. Przed podjęciem decyzji warto rozejrzeć się dookoła. Jednym z popełnianych błędów jest za silne eksponowanie budynku. Mocny kontrast z tłem naturalnym nie zawsze daje pozytywne rezultaty. Nadawanie jednak elewacji jedynie akcentów kolorystycznych stanowić może doskonały element wyróżniający oraz podkreślić szczegóły architektoniczne.

ArtLine - wpływ koloru Takie intensywne i pełne emocji akcenty kolorystyczne można wykonać za pomocą 30 specjalnie dobranych odcieni z palety kolorów Baumit ArtLine. Ta promieniująca nasyceniem barw kolekcja otwiera przed użytkownikiem zupełnie nowe, zaskakujące możliwości połączeń a najczystsza postać koloru przyciąga uwagę eleganckim wykończeniem oraz podkreśla detale architektoniczne i ukształtowanie elewacji. Wiadomym jest, że to odcień elewacji nadaje jej swoistego, niepowtarzalnego charakteru. Powierzchnie pokryte żółtymi kolorami sprawiają wrażenie rozświetlonych, pełnych blasku, nawet w pochmurne dni. Odcienie czerwieni, choć są bardzo odważne, na fasadzie wyglądają elegancko. Biel jest zawsze modna. Światło odbijające się od białych powierzchni podkreśla detale architektoniczne, a także kształt i wielkość awersu. Jaśniejsze odcienie błękitu wywołują efekt przestrzenności i lekkości. Elewacje w kolorach zieleni stają się natomiast coraz popularniejsze. Wybierając ten kolor doskonale wtapiamy nasz dom w otoczenie sprawiając wrażenie trwałości, witalności i energii. Gdy zdecydujemy się na fasadę w kolorze szarym, możemy być pewni, że budynek będzie pełen dyskretnego uroku.

Pamiętać należy również o możliwości zróżnicowania elewacji przy wykorzystaniu różnych struktur tynków, które dzięki odmiennemu załamywaniu się światła sprawiają, że ten sam kolor może sprawiać wrażenie bardziej lub mniej nasyconego. Baumit Sp. z o.o., Ul. Sukiennice 6, 50-107 Wrocław, tel. (071) 358 25 00, fax: (071) 358 25 06, http://www.baumit.pl, inplusPR, http://www.inpluspr.pl

Przeczytaj także:

Dobry tynk dużo znaczy
Do usług Milordzie
Elastyczne i wytrzymałe elewacjeAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)