(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Kiedy grzejnik mówi nie

Kiedy grzejnik mówi nie

opublikowano: 2007-11-27

Sezon grzewczy już się rozpoczął, ale w wielu mieszkaniach kaloryfery zamiast grzać straszą chłodem. Nie ma nic gorszego niż marznąć we własnych czterech kątach. Opatulona w koc siedzisz z kubkiem gorącej herbaty, dzieci kichają i skarżą się na ból gardła, a mąż… cóż, ogranicza się tylko do deklaracji, że w końcu coś z tym zrobi. Nie ma lepszej metody na zmotywowanie mężczyzny do pracy niż wjechanie mu na ambicję… no, może poza pojedynczymi przypadkami. Najważniejsza jest skuteczność. Wskaż mężczyźnie konkretne możliwości rozwiązania usterki, a gwarantuję, że w niedługim czasie będziesz mogła cieszyć się pełnią ciepła „ogniska domowego”.

Po pierwsze: Sprawdź, czy zawór termostatyczny jest odkręcony.
Obróć głowicę kilka razy od minimum do maksimum. Czasem się zdarza, że najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Po drugie: Zaproponuj odpowietrzenie grzejnika.
Można to zrobić za pomocą specjalnego urządzenia zainstalowanego na rurce instalacji centralnego ogrzewania, tzw. odpowietrzacza. Niektóre grzejniki wyposażone są w specjalne zaworki do odpowietrzania. To taka mała plastikowa nakrętka z dziurką, umiejscowiona w górnej części kaloryfera. Aby ją odkręcić wystarczy użyć śrubokręta. Pamiętaj, by podstawić miskę, inaczej woda z grzejnika zalej ci pół pokoju.

Po trzecie:
Sprawdź czy zaworek odpływowy jest odkręcony – jeśli oczywiście masz takowy przy grzejniku. Znajdziesz go w dolnej części kaloryfera, tuż przy przyłączu odpływu. Pod nakrętką maskującą znajduje się zawór z wypustem na klucz imbusowy.

Po czwarte: Zwiększ nastawę wstępną na zaworze termostatycznym.
Może być tak, że opory hydrauliczne na obiegu tego akurat grzejnika są za duże, a co za tym idzie – przepływ jest za mały. To może brzmi trochę jak z filmu science-fiction, ale twój mężczyzna jest przecież ekspertem. Na pewno zainteresuje się, skąd u ciebie taka fachowa wiedza i jeśli nie będzie wiedział, jak ugryźć problem, zasięgnie odpowiedniej informacji u kolegów. Nastawa wstępna znajduje się pod pokrętłem termostatu (to taki element z wystającym bolcem, nietrudno będzie go namierzyć). Aby się do niej dostać, należy najpierw odkręcić radełkową nakrętkę mocującą pokrętło i je zdjąć, a następnie za pomocą klucza zwiększyć nastawę. Uwaga: zmiana nastawy może mieć wpływ na regulację pozostałych grzejników, dlatego należy obserwować, jak się będzie zachowywała pozostała część instalacji. W razie czego należy powrócić do nastawy pierwotnej.

Po piąte:
Jeżeli poprzednie działania nie przyniosą efektu, może się okazać, że przewody CO są niedrożne albo w samym grzejniku coś jest nie tak (może być zatkany). To wyzwanie dla prawdziwego mężczyzny. Grzejnik trzeba odkręcić, zdjąć i przepłukać, przy okazji przepłukując też zawór termostatyczny i ewentualnie zestawy przyłączeniowe, jeżeli są. Powinno pomóc.

Po szóste: Przepłucz całą instalację.
Przy odkręconym grzejniku podłącz wąż z wodą do jednej gałązki oraz wąż z odprowadzeniem do kanalizacji do drugiej.

Po siódme: Wezwij hydraulika.
Praktyka pokazuje, że w większości przypadków na pozytywny efekt można liczyć już po pierwszych trzech krokach. Jeśli twój mąż zdołał sobie z nimi poradzić – jest dobry; jeśli grzejnik wciąż nie działa i mąż doszedł aż do punktu szóstego – jest bardzo dobry. Jeśli od razu zaproponował krok siódmy – no cóż…nie oceniaj go zbyt surowo... LARS, ul. Człuchowska 12, 60-434 Poznań, tel. (061) 840 40 00, fax: (061) 840 40 10, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.pl

Przeczytaj także:

Promocja Purmo !
„Purmo Expert” w kolejnej odsłonie
Unikalny zestawAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)