(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Mostki termiczne – straty ciepła w budownictwie mieszkaniowym

Mostki termiczne – straty ciepła w budownictwie mieszkaniowym

opublikowano: 2007-11-29

Zawilgocone ściany w mieszkaniach i domach, a co po tym następuje – rozwój pleśni i grzybów to często efekt powstawania mostków termicznych. Powodują one także niekontrolowaną utratę ciepła – dochodzącą nawet do 30% oraz uszkodzenia mechaniczne konstrukcji. Kiedy mostki termiczne powstaną, są bardzo trudne do zlikwidowania. Dlatego warto zapobiegać im, już na etapie projektowania, choćby poprzez zastosowanie gotowych elementów nośnych izolacji termicznej.

Czym jest mostek termiczny? Mostek termiczny (zwany także cieplnym) to element przegrody budowlanej o znacznie wyższym niż sąsiadujące z nim elementy współczynniku przewodzenia ciepła. Na skutek tej cechy, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, dochodzi do punktowego wychładzania przegrody. Poprzez mostek termiczny następuje więc wzmożona, niekontrolowana utrata ciepła. Jest ona wprost proporcjonalna do wielkości mostka termicznego.

W miejscu powstawania mostka cieplnego temperatura powierzchni ściany obniża się często do tego stopnia (przede wszystkim w zimnych porach roku), że przekroczony zostaje temperatura punktu rosy - skraplania się pary wodnej. Zjawisko to niesie ze sobą duże ryzyko zawilgocenia ścian pomieszczenia oraz wielu innych negatywnych konsekwencji.

Miejsca zagrożone przez mostek termiczny Istnieje wiele powodów powstawania mostków termicznych. Jednym z nich może być źle zaprojektowany i wykonany obiekt. W tym przypadku błędy dotyczą przede wszystkim: kształtowania i orientacji bryły budynku czy rozmieszczenia i wielkości okien. Jednak najbardziej zagrożone występowaniem mostków termicznych są węzły konstrukcyjne, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Do miejsc takich należy: · połączenie dachu i ściany zewnętrznej, · miejsce obsadzenia okien, · połączenie balkonu ze stropem, · wieńce i nadproża, · ściany piwnic i wieńce stropu nad piwnicą.

Skutki powstania mostków termicznych Konsekwencje powstania mostków termicznych są niezwykle uciążliwe i powodują wiele problemów. Jednym z nich jest niekontrolowana utrata ciepła, skutkiem której są duże straty energetyczne oraz ujemny wpływ na bilans cieplny budynku. W takim przypadku znacznie rosną koszty ogrzewania pomieszczenia, których można by uniknąć w odpowiednio zaizolowanym termicznie budynku.

Kolejną negatywną konsekwencją wywołaną przez mostek termiczny jest wychłodzenie przegrody budynku. Może ono doprowadzić do jej zawilgocenia na skutek skraplania się pary wodnej. Sytuacja taka sprzyja tworzeniu i rozwojowi grzyba lub pleśni w pomieszczeniach i budynkach mieszkalnych. Oprócz tego, że zjawisko to jest niezwykle nieestetyczne, ma również negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Przyczynia się do powstania lub nasilenia alergii, może także powodować choroby reumatyczne, układu oddechowego, grzybice, a nawet nowotwory.

Mostek termiczny może przyczyniać się również do poważnych uszkodzeń elementów konstrukcji budynku. Sytuacja taka jest prawdopodobna, m.in. w miejscu nieizolowanego połączenia płyty balkonowej ze stropem. Temperatura pierwszego elementu zmienia się wraz z warunkami atmosferycznymi. Strop budynku posiada natomiast temperaturę pokojową. Wynikająca z tego różnica na styku elementów powoduje zarysowania i pęknięcia płyty balkonowej.

Jak przeciwdziałać mostkom termicznym? Usunięcie istniejącego mostka termicznego jest bardzo trudne, a w niektórych sytuacjach nawet niemożliwe. Z tego względu istotne jest, żeby już na etapie projektowania i realizacji projektu przeanalizować wszystkie miejsca, które mogą skutkować jego powstawaniem.

Lokalizację mostków termicznych oraz przyczynę ich powstawania można zbadać za pomocą termografii. Metoda ta polega na obrazowaniu w paśmie średniej podczerwieni i pozwala na rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez budynek oraz na dokładny pomiar temperatury obiektu.

Mostkom termicznym można zapobiegać na wiele sposobów. Jednym z nich jest używanie specjalnie do tego celu zaprojektowanych – gotowych elementów konstrukcyjnych izolacji termicznej. Schöck Bauteile GmbH, Adres magazynu: ul. Jana Olbrachta 94, 01-102 Warszawa, Tel. 022 533 19 18, Fax: 022 533 19 19, http://www.schoeck.pl, , Partner of Promotion, http://www.partnersi.com.pl

Przeczytaj także:

Budowlane preferencje Polaków
Izolacja dachu wełną mineralną – o czym pamiętać, żeby zyskać najwięcej?
IZOHAN - chemia budowlana, izolacje, masy bitumiczneAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)