(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Czy można budować garaż w granicy działki?

Czy można budować garaż w granicy działki?

opublikowano: 2010-06-16

Bardzo często na forach oraz stronach zajmujących się poradami i doradztwem w sprawach budowlanych pada pytanie o budowanie garaży w granicy działki. Zważywszy na to, że 8 lipca 2009 r. weszły w życie znowelizowane przepisy określające warunki usytuowania budynków na działce. Są to pytania, jak najbardziej zasadne. Zainteresowani pytają, czy można wybudować garaż, pomieszczenie gospodarcze w granicy działki?

Postanowiliśmy poszukać pewnej, fachowej odpowiedzi na to pytanie, by rozwiać pojawiające się wątpliwości. Jeden z ekspertów prawa cywilnego, gospodarczego oraz administracyjnego zapytany o to w jakiej odległości od granicy można stawiać garaż i czy potrzebna jest zgoda sąsiada, odpowiada: Według przepisów prawa garaż o długości mniejszej niż 5,5 metra i o wysokości mniejszej niż 3 metry można usytuować bezpośrednio przy granicy z inną działką budowlaną.

Ze znowelizowanymi przepisami powinni zapoznać się w pierwszej kolejności właściciele wąskich działek o szerokości maksymalnej do 16 metrów, ponieważ to właśnie oni będą mieli możliwość dogodniejszego usytuowania budynku.

Zasadniczym warunkiem ulokowania garażu jest ustawienie go ścianą bez otworów drzwiowych i okiennych na linii granicy.Jeżeli garaż będzie przekraczał wyżej wymienione wartości (wysokość większa niż 3 metry i długość większa niż 5,5 metra), można go sytuować w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od granicy działki.W żadnym przypadku zgoda sąsiada nie jest wymagana.

Pozostałe budynki z innym rozmieszczeniem okien i drzwi mogą być budowane na następujących warunkach, bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż:

 

- 4 metry ze ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,

 

- 3 metry w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy lecz nie mniej niż 1,5 metra w przypadku działki budowlanej o szerokości do 16 metrów.

 

Powyższe ustalenia, co do sytuowania budynku obowiązują, tylko wtedy, jeśli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy nie stanowi inaczej.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje są dla Państwa pomocne.

 

Poznaj nasze projekty garaży.


Przeczytaj także:

Vat na projekty budowlane
Pozwolenie na budowę krok po kroku
Nowe rozporządzenie- zakres i forma projektu budowlanegoAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)