(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Bezpiecznie pod naszym dachem

Bezpiecznie pod naszym dachem

opublikowano: 2007-12-12

W polskich przysłowiach i związkach frazeologicznych słowo dach jest synonimem domu, bezpieczeństwa, rodziny. Na takie skojarzenie zapracowała długowieczna tradycja stosowania pokrycia ceramicznego. W każdym zakątku Europy, widząc dom o ceglanych ścianach z dachem pokrytym ładną dachówką, podświadomie czujemy, że jest to solidny, trwały budynek. Najczęściej jest to prawda. Kontrast między błękitem nieba i czerwonym spadzistym dachem kojarzony jest przez każdego, bo tak właśnie wygląda dom na dziecięcych rysunkach. To widok oczywisty i naturalny. Wobec różnorodnych materiałów stosowanych na pokrycia dachowe, tylko dachówka ceramiczna może pochwalić się trwałością czy odpornością na czynniki atmosferyczne przez co najmniej 150 lat.

Od antyku do współczesności
Odkryte przez starożytnych sposoby na formowanie z gliny i utrwalanie przez wypalenie w ogniu doskonałego materiału budowlanego sprawdziły się pod każdą szerokością geograficzną. Dachówki dziś również powstają z naturalnych składników. Intensywna czerwień dachówki jest cechą podkreślającą jej naturalne, gliniane pochodzenie – taki kolor ma właśnie wypalona glina. Jednak nowoczesne technologie, wykorzystujące naturalne barwniki oparte na mieszankach glinek (angoby), pozwalają uzyskać całą paletę odcieni: od jasnej czerwieni, poprzez kolor miedziany czy kasztanowy, po czerń oraz kolory mieszane, takie jak brązowo-czarny czy czerwono-zielony, nazwany wdzięcznie „jesiennym liściem”. Dachówkom można nadać także matową lub błyszczącą powierzchnię, co pozwala dopasować pokrycie do charakteru domu i naszych gustów. Do dyspozycji mamy również kilkanaście rodzajów kształtów: od dachówki falistej (Średzka falista i Średzka falista plus), poprzez typ „s” (Holstein, Limburg), po charakterystyczne: rzymską (Toscana) czy „marsylkę” z podwójnym wgłębieniem (Reinland). Uzupełnieniem dostępnych produktów jest system kompatybilnych akcesoriów, który umożliwia szybkie krycie dachu, gwarantujące odpowiednią jakość wykonania, podkreślenie efektów estetycznych oraz prawidłowe wykonanie zaplanowanych detali architektonicznych.

Ważne szczegóły
Wobec nierzadko wyśrubowanych, obowiązujących we współczesnym budownictwie norm, ceramika nie tylko potwierdziła swoją przydatność. Osiągane kompleksowe parametry i stylistyka wciąż pozostają wzorem dla innych, stosowanych współcześnie materiałów pokryciowych. Z takich źródeł warto chyba czerpać. Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o., ul. Rakoszycka 2, 55-300 Środa Śląska, tel. (071) 397 81 00, fax: (071) 397 81 11, http://www.roben.com.pl, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.pl

Przeczytaj także:

Renesansowa Alegra 9
Budowlane preferencje Polaków
Projektowanie przegród z uwagi na mostki cieplneAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)