(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Nie ma jak w domu

Nie ma jak w domu

opublikowano: 2007-12-12


Ceramiczne materiały budowlane mają w naszej kulturze utrwalone miejsce. Nie jest to ocena na wyrost, ani przemijająca moda. Również dziś należą do najwyżej cenionych przez konstruktorów, architektów, wykonawców i użytkowników. Jednym z głównych tematów poruszanych w kontekście współczesnego budownictwa jest zapewnienie odpowiedniej izolacji cieplnej wnętrza. Przydatność materiału budowlanego określa się przez współczynnik przenikania ciepła U (W/m2K). Im niższa jest osiągana wartość, tym lepiej. Przede wszystkim chodzi o obniżenie kosztów ogrzewania i zapewnienie mieszkańcom komfortu, nawet podczas mroźnej zimy.

Chroni i ociepla
Kluczowym jest tutaj materiał zastosowany do wzniesienia przegród budowlanych, czyli ścian. Użycie pustaków ceramicznych np. POROTON pozwala stawiać zgodne z przepisami, energooszczędne konstrukcje murowe, już przy ścianach jednowarstwowych z tynkiem zewnętrznym. Sprawdzoną metodą polepszenia warunków cieplnych jest jednak kilka warstw izolacyjnych. Wiedzą o tym alpiniści, którzy ubierają się na „cebulkę”, a potwierdzają - technologie budowlane. Tak zwane ściany dwuwarstwowe, a najlepiej trójwarstwowe, to optymalna gwarancja pełnego komfortu cieplnego i akustycznego.

Jak to działa
W przekroju widać, że pustaki POROTON nie są materiałem pełnym. Wolne przestrzenie powodują, że ściana nośna jest lżejsza, parametry izolacyjności cieplnej lepsze, a wnętrze domu ma zapewnione tzw. „oddychanie”. Ten drobny szczegół zapewni zdrowy mikroklimat w budynku. Nie będą tu nigdy rozwijać się groźne dla ludzkiego organizmu pleśnie i grzyby. Bezpośrednio do ściany nośnej przylega warstwa izolacji, np. wełny mineralnej. Zewnętrzną warstwą jest mur licowy, czyli elewacja, oddzielona od izolacji pustką powietrzną, którą możemy wykonać z dostępnych na rynku cegieł klinkierowych.

Piękna i trwała elewacja
Właśnie ściana elewacyjna będzie barierą ochronną dla ściany nośnej, zatrzymując wszelkie możliwe wpływy atmosferyczne. Co więcej, w trakcie długoletniej eksploatacji budynku renowacja elewacji praktycznie nie będzie potrzebna, ponieważ, klinkier, jako materiał niezwykle solidny, z utrwaloną w procesie technologicznym barwą i strukturą, zachowa świeży wygląd. Użycie cegły klinkierowej jako warstwy elewacyjnej daje równocześnie nieporównywalny z innym rodzajem wykończenia efekt estetyczny. Klasyczna czerwień, różne jej tonacje i odcienie, aż po kolor niebiesko-brązowy, czarny, a nawet dostępny biały klinkier nadadzą każdemu domowi cechy indywidualne i niepowtarzalne. Dopełnieniem realizacji będą gotowe elementy budowlane: nadproża, podokienniki, systemy schodów wejściowych, dopasowane do zastosowanych materiałów elewacyjnych.

Trzy i więcej – w jednym
Kompleksowe parametry, jak izolacyjność cieplna przy jednoczesnym zapewnieniu oddychania ścian, bezpieczeństwo pożarowe czy zwiększenie izolacji dźwiękowej, wciąż pozostają wzorem dla innych, stosowanych współcześnie materiałów budowlanych. W praktyce doskonałe właściwości ceramiki budowlanej znajdują uznanie szczególnie w tak bogatym w kontrasty klimacie, jak nasz. Warstwowa budowa ścian nie tylko gwarantuje mieszkańcom optymalne warunki komfortu cieplnego. Może być również, dzięki klinkierowi na elewacji piękną wizytówką domu i jego mieszkańców. Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o., ul. Rakoszycka 2, 55-300 Środa Śląska, tel. (071) 397 81 00, , fax: (071) 397 81 11, http://www.roben.com.pl, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.pl

Przeczytaj także:

Wienerberger - trwałość i bezpieczeństwo materiałów
Alubit Tytan Professional – ochrona i estetyczne wykończenie
Między ceramiką, a blachąAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)