(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Owoc czterech żywiołów

Owoc czterech żywiołów

opublikowano: 2007-12-12


Ziemia, woda, powietrze i ogień to cztery naturalne składniki masy ceramicznej. Przeciwieństwa połączone w małej dachówce, od kilku tysięcy lat dostarczają niezwykły materiał budowlany o wyjątkowej trwałości, odporności i niepodważalnej estetyce. Tradycja…
Ceramiczna dachówka jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. Dzięki Rzymianom i ich podbojom dotarła w każdy zakątek Europy. Czerwień dachu bardzo szybko stała się oznaką godności miejsca. Dlatego najwcześniej pojawiła się właśnie na dachach chrześcijańskich świątyń. Z czasem szacunku „pozazdrościły” jej ratusze, pałace, a w końcu również zwyczajne domy zamożnych właścicieli.

W Europejskim klimacie, bogatym w pory roku sprawdziła się w każdych warunkach. Dobrze znosiła mróz, śnieg, obfite deszcze i upalne słoneczne lata. Była też pierwszym zabezpieczeniem w tak groźnych wtedy dla miast pożarach. Jej trwałość i wytrzymałość podkreślała wyjątkowość budynku. Dzięki temu ma ogromny udział w tworzeniu skojarzeń ze stałością, ustalonym porządkiem świata, bezpieczeństwem. Nic dziwnego, że w świadomości ludzkiej obrazy te są żywe do dziś. Dach pokryty czerwienią jest znakiem dobrego smaku, zamożności i perspektywicznego patrzenia w przyszłość.

… i nowoczesność
Tysiącletnia historia wytwarzania dachówki nie spowodowała jej odejścia do lamusa. Wręcz przeciwnie. Jej cechy umieściły ją wśród nowoczesnych materiałów budowlanych. Aura szacunku trwa przy ceramicznej dachówce i nie pozwala jej zdetronizować żadnym innym pokryciom dachowym.

Mozolnie udoskonalane przez wieki sposoby przygotowania i wypalania gliny doprowadziły do momentu, że dziś nowoczesne urządzenia czuwają przede wszystkim nad stałością parametrów surowca i warunków w poszczególnych etapach produkcji. Inwencja człowieka obejmuje przede wszystkim podążające za modą zmiany kolorystyczne. Ale i tak w świadomości inwestorów i architektów królują odcienie czerwieni i czerni.

Na kościół i dom
Za dachówką przemawia nie tylko wytrzymałość, ale – co ważne dla architektów - różnorodność. Dlatego nie ma trudności z dobraniem harmonijnego ceramicznego pokrycia i do nowoczesnego projektu domu jednorodzinnego i zabytkowej świątyni. Na potrzeby konserwatorów zabytków producenci są gotowi wykonać dachówkę o kolorze i kształcie identycznym z historycznym pokryciem. Przykładem może być tu dachówka typu „s” w tradycyjnej formie, którą znajdziemy wśród produktów wielu firm Na przykład Röben oferuje ją w pięciu kolorach (naturalnym czerwonym, miedzianym, kasztanowym, czarnym i czarno-brązowym) To z pewnością spełni wymagania i konserwatorów, i architektów.

Ekologiczny trend postawił bardzo wysoko porzeczkę dopuszczonym do stosowania materiałom budowlanym. Niektóre technologie, mimo, że tanie, okazały się nietrwałe, inne szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Całkowita naturalność ceramiki, która jest w zasadzie wypalaną gliną, okazała się niedoścignionym wzorem. Tak jak przed wiekami dobrze znosiła zmiany klimatu, tak samo dobrze sprawdza się wobec szkód i zagrożeń jakie spowodowała cywilizacja i działalność człowieka. Wobec szkodliwych i agresywnych substancji występujących w powietrzu w miastach i rejonach uprzemysłowionych, kwaśnych deszczy i spowodowanym dziurą ozonową silnym promieniowaniu ultrafioletowym, ceramiczna dachówka zachowała zupełną niewrażliwość.

Na wieki
Ceramiczny dach nadal sprawdza się tam, gdzie jego trwałość została przewidziana na kilkadziesiąt lat. Już co najmniej trzydziestoletnia gwarancja, jak w przypadku produktów Röben, o czymś świadczy. A przecież można znaleźć obiekty, na dachu których wciąż znajdują się stuletnie dachówki. Niektórzy mówią o renesansie dachówki ceramicznej. Czy mają rację, jeśli owoc czterech żywiołów nie wyszedł z mody przez dwa tysiące lat? Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o., ul. Rakoszycka 2, 55-300 Środa Śląska, tel. (071) 397 81 00, fax: (071) 397 81 11, http://www.roben.com.pl, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.pl

Przeczytaj także:

Dachowe sztuczki
Świadectwa Deklaracji Środowiskowej II typu dla lidera rynku styropianów Materiały Termo Organiki oznakowane symbolem ITB EKO - przyjazny wyrób
Siła mięśni kontra siłownikAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)