(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Złącza konstrukcyjne do drewna firmy SIMPSON Strong-Tie

Złącza konstrukcyjne do drewna firmy SIMPSON Strong-Tie

opublikowano: 2011-07-27

Złącza konstrukcyjne do drewna firmy SIMPSON Strong-Tie® to ponad 3500 kształtów i rozmiarów do wszelkich połączeń elementów każdej konstrukcji... min. z drewna klejonego i materiałów drewnopochodnych stosowane przy budowie: wielkich konstrukcji szkieletowych drewnianych, konstrukcji prefabrykowanychi więźb dachowych altan, wiat, antresol, tarasów. Wybór złączy do drewna zależy od geometrii połączenia, przekroju drewna, wielkości i kierunku obciążenia, możliwości montażu oraz wymogów dotyczących ochrony antykorozyjnej, przeciwpożarowej oraz estetyki. Połączenia realizowane za pomocą mechanicznych łączników do drewna należy traktować, jako przegubowe. Optymalne wykorzystanie połączeń blachy stalowej z drewnem możliwe jest wówczas, gdy siła ścinająca zostanie przeniesiona poprzez obciążenie gwoździ a łączniki skierują ją na płaszczyznę blachy. Stosowanie złączy SIMPSON Strong-Tie® to łatwość montażu przy dużej skuteczności zamocowań gwarantującej bezpieczeństwo konstrukcji. Złącza SST – po Co? Stosując złącza ciesielskie budowniczy oszczędza: na drewnie: łączenie na styk pozwala do tych samych obciążeń zastosować belki o mniejszych rozmiarach (można oszczędzić 30% drewna). na czasie: dzięki prostocie montażu znacznie skraca się czas wykonania konstrukcji. A czas kosztuje coraz więcej. Belki przycięte według projektu można okuć złączami na ziemi i tak przygotowane szybko składać na górze. na robociźnie: nie potrzeba wykwalifikowanych cieśli. Wystarczy jeden, który umie czytać projekt. na sprzęcie: ponieważ ideą złączy jest łączenie elementów na konstrukcji – nie potrzeba ciężkiego sprzętu, zwłaszcza przy budowie dachu na domu jednorodzinnym. na nerwach: i projektant i wykonawca i inwestor mogą spać spokojnie pod konstrukcją opartą na złączach SIMPSON, ponieważ producent gwarantuje, jakość i skuteczność połączeń odpowiednimi badaniami i atestami.


Szczegóły:
http://www.simpsonstrongtie.pl/


Asortyment

Złącza konstrukcyjne do drewna – to najczęściej perforowane profile z wysokogatunkowej ocynkowanej blachy stalowej, o grubości od 1.0 do 8.0 mm; jak również złącza wykonane z wysokogatunkowego utwardzonego aluminium, stosowane do wykonywania połączeń całkowicie niewidocznych. Elementy drewnianej konstrukcji łączy się złączami, które przybija się karbowanymi gwoździami. W wielkiej różnorodności kształtowników SIMPSON do połączeń drewno/drewno, drewno/beton i drewno/stal najpowszechniej używane są:


 

Złącza kątowe – do prostopadłych połączeń / krzyżowych połączeń (Np. belka/slup, belka/legar) lub do łączenia dwóch elementów ze sobą pod katem 90° lub innym niż 90°, tak w płaszczyźnie poziomej jak i pionowej. Mogą mieć ramiona równe, albo nie. Są też w wersji wzmocnionej z tzw. wytłoczeniem (żebrem). Te stosować należy na konstrukcji o dużym spadku, Np. na łukowatych żebrach.

Płytki perforowane – wykonane z blachy o grubości 1.5 – 2.5 mm w różnych kształtach i wymiarach. Standardowe płytki perforowane mają jednakową średnicę otworów o 5. Służą do łączenia dwóch lub więcej elementów w jednej płaszczyźnie (Np. węzeł wiązara). W przypadku niestandardowych rozwiązań (dużych konstrukcji) można je zamówić w wymiarach do 2m2. Można też wycinać samemu dowolne kształty z dużych blach perforowanych, ale należy to robić zgodnie z zasadami opisanymi dokładnie w katalogu Simpson Strong - Tie.

 

Taśma perforowana z pełnym asortymentem złączek – służy do napinania konstrukcji i zastępuje dawną drewnianą wiatrownicę. Mając tę samą zaletę małej grubości, Co płytki, nie wymaga nabijania dodatkowych kontrłat. Można od razu na krokwie kłaść poszycie Np. z płyty OSB. Taśmy stalowe można dostać w rolkach po 25 i 50 m.b., Jeśli to mało, można odcinki taśmy łączyć i przy okazji naciągać złączkami do taśmy (rzymska śruba). Do wielkich dźwigarów z drewna klejonego, których łuki o rozpiętości nawet 100m. tworzą piękne konstrukcje drewniane, stosuje się też obok taśm naciągi z prętów o nagwintowanych końcach.

 


Wsporniki belekdo mocowania (zawieszenia) belek drewnianych (Np. stropowych) o przekroju pełnym jak i belek dwuteowych, zarówno pod kątem 90° i różnym od 90°; możliwe jest mocowanie do elementów drewnianych i tradycyjnych - cegła, beton, żelbet. Przybija się je do dźwigarów, murłat, albo oczepów i w nich, jak w strzemionach zawiesza się prostopadle belki drugorzędne. Buty typu „I” mają wąsy zagięte do wewnątrz. Przybija się je tam, gdzie na zwykłe buty nie ma miejsca, Np. belka do słupa o tej samej grubości. Istotna jest szerokość wewnętrzna dopasowana do standardowych grubości drewna budowlanego. Inny rodzaj to wieszaki o przekroju litery „T” – stalowe z otworami lub aluminiowe – bez otworów. Służą do połączeń krytych (niewidocznych). Belkę nacina się pionowo, nasadza na wspornik i kotwi kołkami stalowymi O8 i O12.

 

Wsporniki słupa – (kotwie słupów, stopki, stopy fundamentowe) do osadzania słupów w betonie lub na drewnie. Można je generalnie podzielić na wsporniki do zabetonowania i te do przykręcania kołkami rozporowymi do już wcześniej wylanego betonu. Mają kształt litery „U” i wtedy obejmują słup (są widoczne), albo odwróconej litery „T” i wtedy wchodzą w nacięcie w słupie chowając się w nim. Często mocuje się je do drewna dyblami stalowymi ocynkowanymi elektrolitycznie. Przydatną rzeczą jest tu szablon do wiercenia otworów: pomaga wcelować wiertłem. Wiele rodzajów wsporników słupa ma regulację wysokości, Co bardzo pomaga wypoziomować cały, jak to się kiedyś mówiło, „ustrój budowlany”.

Złącza krokwiowo-płatwiowe – do łączenia krokwi z płatwią lub murłatą na belkach, krokwi na płatwiach, oraz do połączeń ryglowych. Mają dwie lub trzy płaszczyzny mocowania, Co czyni montaż połączeń nośnych wygodnym i skutecznym. Są w wersji „prawe” i „lewe”, ale nie są bliźniakami, jak złącza Gerbera. Można je stosować parami (wtedy koniecznie diagonalnie), ale też pojedynczo.

 

Elementy łączeniowe - do przytwierdzania złączy SST do drewna służą karbowane gwoździe SST o średnicy od 3,1 do 6 mm i długościach od 22 do 360 mm, lub wkręty z gniazdem Torx, odpowiadające wytrzymałością gwoździom. Rodzaj złączy i długość gwoździ SST wynika z kształtu połączenia (krokiew/jętka, krokiew/płatew, belka/murłata, itd.), oraz z podanych przez konstruktora w projekcie wielkości sił działających na konstrukcję. W przypadku połączenia elementów z wykorzystaniem Np. wsporników belki krytych wykorzystuje się ocynkowane kołki stalowe.

Na Państwa życzenie możemy wyprodukować elementy dopasowane do Państwa potrzeb. Dotyczy to zarówno złączy cynkowanych, jak również nierdzewnych. Oprócz elementów wykrawanych z cienkiej blachy o grubości do 4mm (w przypadku stali szlachetnej do 3, 0 mm) Możliwe jest również wykonanie elementów spawanych (Np. wsporniki słupów). Nasze najnowocześniejsze, w pełni zautomatyzowane wykrawarki oferują szerokie spektrum możliwości. Przy realizacji Państwa życzeń pomocy udzieli Państwu nasz Dział Techniczny.


Przeczytaj także:

Czy murłata musi być kwadratowa?
Specyfika projektowania domów szkieletowych
Targi Budma 2019 - Simpson Strong-TieAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)