(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Dlaczego szkielet? Wywiad

Dlaczego szkielet? Wywiad

opublikowano: 2012-03-07

Poniżej znajdziecie wywiad, który może pomóc Wam podjąć decyzję w wyborze technologii budowy domu.


Przeprowadziliśmy go z Inwestorem, który w ubiegłym roku wybudował w technologii szkieletu drewnianego dom według naszego projektu.

Na ogólnopolskim rynku można znaleźć bardzo wiele biur projektowych, dlaczego wybrałeś akurat Pro Arte?
Przeglądałem wiele projektów różnych biur, ale akurat w Pro Arte znalazłem projekt, który mnie zainteresował. Inne biura nie miały, tak bogatej oferty projektów szkieletowych.

Czym kierowałeś się przy wyborze projektu, co brałeś pod uwagę, jakie kryteria: metraż, wygląd, czy może funkcjonalność pomieszczeń?
Pod uwagę brałem wszystkie z wyżej wymienionych i to jak te parametry mają się do wymiarów działki i stron świata. W przypadku mojego projektu (Panama w szkielecie drewnianym) strony świata idealnie pasowały do rozłożenia pomieszczeń w budynku. A poza tym projekt podobał mi się wizualnie.

Które projekty najbardziej przypadły Ci do gustu? Ile miałeś typów spośród, których wybierałeś dom dla Twojej rodziny?
Pod uwagę brałem również projekty murowane, których przeprojektowanie na szkielet drewniany musiałbym zlecić na własny koszt. A niewiele jest firm, które się tym zajmują bezpośrednio i profesjonalnie.

Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej technologii budowy, oprócz tradycyjnej murowanej są realizacje w szkielecie drewnianym, keramzycie, stali, jest wreszcie thermomur. Czy byłeś od początku zdecydowany na budowanie w technologii szkieletu drewnianego? Czy może rozważałeś też inne metody budowania?
Rozważałem inne metody, ale najważniejszym atutem budowy w systemie szkieletowym był dla mnie czas. Ze względów ekonomiczno-praktycznych musiałem szybko postawić dom, by móc w nim zamieszkać. Gdybym budował w technologii murowanej na pewno nie zdążyłbym przed narzuconymi terminami.

W jaki sposób wybrałeś firmę wykonawczą? Szukałeś na własną rękę?
Tak, podjąłem się tego samodzielnie. Odwiedziłem kilka firm oraz budów, którymi się zajmowały. Na podstawie tego, co mi poszczególna firma zaoferowała, jak oceniałem jej realizacje, dokonałem wyboru.

Jakiego drewna użyto przy budowie?
Użyto drewna konstrukcyjnego, sosnowo-świerkowego mieszanego, poddanego odpowiedniej obróbce i impregnacji.

Czy miałeś jakieś problemy na budowie? Czy nie udało Ci się czegoś zrealizować, napotkałeś na jakieś techniczne i praktyczne trudności, krzyżujące Twoje plany?
Tak, miasto nie dało mi możliwości na przyłączenie do miejskiej sieci wodociągów i kanalizacji. Nieporządek w miejskich papierach sprawił, że musiałem ponieść nieprzewidziane wydatki. Na własny koszt wybudowałem oczyszczalnię i wywierciłem studnię.

Co zaskoczyło Cię pozytywnie a co negatywnie podczas stawiania domu?
Zanim zacząłem budować przeczytałem parę publikacji, dość mocno się wgłębiłem w temat budowy, teoretycznie wiedziałem, czego się spodziewać. Także budowa nie przyniosła mi większych niespodzianek ani rozczarowań. Praktyka pokazała, że byłem dobrze przygotowany do budowy.

Jakie wskazałbyś zalety a jakie wady budowania w szkielecie drewnianym?
Zalety: przede wszystkim - czas, w innej technologii w pół roku od zaczęcia budowy nie ma możliwości wykończenia domu i wprowadzenia się do niego. Druga sprawa to koszty. Postawienie domu w szkielecie drewnianym jest odrobinę tańsze niż budowa w technologii tradycyjnej. Wady: nie można wybudować domu szkieletowego w etapach. W przypadku domu murowanego można w jednym roku postawić ściany, przykryć dachem, w drugim wstawić okna, ocieplić i wykończyć elewację zewnętrzną. W przypadku szkieletu wszystkie te czynności muszą następować po sobie bez przerw i dom musi być oddany na gotowo.

Czy przewidziany przez Ciebie budżet pokrył się z realnymi wydatkami poniesionymi w trakcie budowy?
Dobrze oszacowałem sumę przewidzianą na budowę domu. Natomiast przeliczyłem się z budżetem na wykończenie i przyłącza. Przydomowa ekologiczna oczyszczalnia, studnia głębinowa i potem armatura oraz dodatki kosztowały więcej niż się tego spodziewałem.

Jak poradziłeś sobie z odprowadzeniem ścieków? Jakie rozwiązanie wybrałeś?
Zwykłe szambo bezodpływowe wiąże się ze stałymi wydatkami około 200 złotych za wywóz zawartości szamba raz na 1-2 miesiące. Mam przydomową biohybrydową oczyszczalnię ekologiczną, w której następuje całkowity rozkład nieczystości, wody odprowadzane są drugiej klasy czystości i mogą być za urzędowym pozwoleniem odprowadzane do rowów, gruntu lub studni chłonnej. Koszty takiego szamba są 30-40% wyższe niż zwykłego szamba bezodpływowego, natomiast eksploatacja wiąże się jedynie z opłatą 300 zł raz na dwa lata. Więc jest to lepsze rozwiązanie.

Kiedy wprowadziłeś się do domu?
Wprowadziłem się w listopadzie 2011 roku.

Czy prawdą jest, że dom z drewna inaczej "pracuje" w zależności od warunków atmosferycznych?
Dom z drewna pracuje bardziej niż murowany, w przypadku tradycyjnej konstrukcji pęknięcia i rysy na ścianach zdarzają się rzadziej. W szkielecie drewnianym rysy i pęknięcia są większe, głównie w narożach. Wynika to z charakteru drewna. Nie jest to zresztą dla mnie zaskoczenie. Mam kontakt z kilkoma właścicielami domów w tej technologii, że tak to będzie wyglądało i to się nie wiąże ani z wykonawcą ani z zastosowanymi materiałami, po prostu tak musi być, ten typ tak ma.

Panamę w szkielecie drewnianym postawiła firma Solidbud.


Przeczytaj także:

Dacholeum Tytan Professional – pewny dach nad głową
Pro-Arte współpracuje z najlepszymi
Bon od Termo Organika - skorzystajAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)