(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

opublikowano: 2012-03-30

1 stycznia 2009 r. ustawodawca wprowadził obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla nowo powstałych budynków i lokali użytkowych.Podyktowana zaostrzaniem polityki energetycznej całej UE decyzja, wymogła na inwestorach konieczności uzyskania dokumentu określającego zużycie energii nieodnawialnej w przeliczeniu na m2 powierzchni użytkowej budynku w skali roku. Po ponad trzech latach audytowania budynków mieszkalnych według wskazanej przez ustawodawcę metodologii, możemy pokusić się o pewne podsumowanie rozwoju budownictwa energooszczędnego, przynajmniej w jego najbliższym przeciętemu Kowalskiemu, jednorodzinnym aspekcie.

Znacząca większość oddawanych do użytkowania nowo powstałych domów jednorodzinnych charakteryzuje się zużyciem energii na poziomie 120-140 kWh/m2 rok (budynki powstałe w latach wcześniejszych wykazywały zapotrzebowanie na energię pierwotną rzędu 200-250 kWh/m2a). Wielkości te świadczą o wprowadzeniu wraz z WT 2008 (Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury o Warunkach Technicznych), nowej jakości w projektowaniu jednorodzinnym. Wzrost troski architektów i inżynierów o energooszczędność projektowanych budynków, stał się motorem tworzenia nowoczesnych standardów, zarówno w zakresie wykorzystywanych materiałów budowlanych, jak i instalacji wewnętrznych. Zastosowanie materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej, kolektorów solarnych, czy ogrzewania niskotemperaturowego (podłogowego), umożliwia budowę domów o zmniejszonym wskaźniku energii wykorzystywanej do ogrzewania, czy przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Nowe kierunki pojawiające się na rynku budowlanym, kładą nacisk na energooszczędność stosowanych materiałów i urządzeń, powoduje to znaczący wzrost świadomości energetycznej inwestorów, którzy we własnym zakresie poszukują najciekawszych rozwiązań, włączając energooszczędność w poczet tradycyjnych kryteriów wyboru, takich jak cena czy komfort cieplny użytkownika.

Naprzeciw ogólnym tendencjom wyszła Unia Europejska przyjmując w maju 2010 tzw. RECAST dyrektywy EPBD (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków), która znacznie zaostrzyła wcześniejsze stanowisko PE. Wprowadzenie takich założeń, jak zwiększenie udziału w pierwotnym rynku nieruchomości budynków o niemal zerowym zużyciu energii, powołanie organów kontroli i weryfikacji świadectw energetycznych, czy wprowadzanie programów pomocy finansowej dla podejmowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych, spowoduje dalszy rozrost sektora energooszczędnych materiałów i rozwiązań technologicznych na całą branżę budowlaną, w niespotykanej dotychczas skali.

Kraje członkowskie powinny przygotować plan wdrożeń postanowień RECAST'u do końca czerwca 2012 roku. W tym świetle wykorzystanie świadectw charakterystyki energetycznej, jako instrumentu kontroli i regulacji zużycia energii dla nowo powstających i istniejących nieruchomości wydaję się być oczywiste. Nie wiemy tylko w jakim zakresie certyfikaty i wynikające z nich wskaźniki energooszczędności budynków będą wpływały na rynek nieruchomości. Nasuwają się pytania o konsekwencje wynikające z nieposiadania certyfikatu, czy możliwości manipulacji ceną budynku w zależności od jego zapotrzebowania na energię pierwotną. Jak widać, wiele aspektów charakterystyki energetycznej budynku wymaga jeszcze doprecyzowania. Odpowiedzią na rodzące się pytania powinny być regulacje wprowadzone przez ustawodawcę. Czerwiec 2012 tuż, tuż....


mgr inż. Radosław Mikołajec
www.eko-ekspert.eu

Przeczytaj także:

Energetyczne świadectwa
Energooszczedne rozwiązania stosowane w domach

Proponowane projekty:

projekt domu

BIBIONE
wymiar obiektu: 17.05m x 13.88m
242.83m² 3400 zł

projekt domu

AVALON dom mieszkalny jednoro...
wymiar obiektu: 11.16m x 9m
127.56m² 2800 zł

projekt domu

BERMEJO
wymiar obiektu: 12.7m x 9.9m
160.51m² 3000 zł
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)