(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Diabeł tkwi w szczegółach

Diabeł tkwi w szczegółach

opublikowano: 2007-06-25

Aby dach przez wiele lat spełniał swoją podstawową rolę, czyli chronił dom przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych musi być zbudowany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej Dachy pokryte dachówkami różnego rodzaju są szczelne dla opadów atmosferycznych jeśli połać dachowa jest nachylona pod właściwym kątem, a dachówki zostały ułożone zgodnie z wymogami sztuki budowlanej. Zabiegi uszczelniające Podczas prac związanych z układaniem pokrycia dachowego, ważnym, aczkolwiek często lekceważonym - i to nawet przez specjalistyczne firmy dekarskie - elementem jest wykonanie wszystkich prac uszczelniających. A są one niezbędne ze względu na:
  • wiatr,
  • zadymkę śnieżną, bądź obfite opady deszczu,
  • inne warunki klimatyczne,
  • zbyt małe nachylenie połaci dachu.
Aby zniwelować ich niekorzystny wpływ na właściwości izolacyjne dachu możliwe są - w zależności od rodzaju materiału pokryciowego i sposobu jego ułożenia na dachu - następujące zabiegi dodatkowe.
  • Klamrowanie dachówek - czynność pozwala dodatkowo zabezpieczyć je przed podrywaniem przez wiatr i ześlizgiwaniem się z połaci dachu. Rodzaj klamer i ich liczba zależy od lokalnych warunków klimatycznych i przepisów budowlanych. Najczęściej zalecane jest klamrowanie co trzeciej dachówki.
  • Uszczelniające podkładki bitumiczne pod dachówkę - są stosowane szczególnie w okolicach górskich. Poprzez wywinięcie dobrze uszczelniają poprzeczne połączenia kolejnych warstw dachówek. W lecie podkładki pod wpływem słońca sklejają się między sobą oraz kleją się do dachówek, zwiększając odporność dachu.
  • Wstępne krycie na krokwiach - warstwa membrany (folii dachowej) pokrycia jest układana równolegle do krawędzi okapu, z zakładem przynajmniej 10 cm. Zwykle stosuje się w tym przypadku kontrłaty, aby umożliwić ruch powietrza pod spodem dachówek.
  • Pokrycie dodatkowe na deskowaniu - to pojedyncza warstwa podkładowej papy bitumicznej z minimum 80 mm zakładem, przybijanej do pełnego deskowania.
  • Systemy izolacji termicznej (m.in. styropian, poliuretan itp.), które spełniają funkcję dodatkowego pokrycia lub pełnego krycia dachu. Ich stosowanie wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń producentów. Są one łączone odpowiednio z okapami, oknami dachowymi, kominami i innymi elementami dachu.
Niedoceniane klamrowanie Większość z wymienionych powyżej zabiegów jest przez firmy dekarskie chętnie stosowana. Natomiast niedocenianą i często z tego powodu zaniedbywaną czynnością jest klamrowanie. Najczęściej wykonawca pokrycia dachowego ogranicza się do stosowania klamer jedynie w kalenicy i przy skrajnych dachówkach. Tymczasem bardzo istotne jest - szczególnie w terenach górskich i nadmorskich - aby klamry stosować na całej połaci dachu. Klamrowanie lub wszelkiego rodzaju inne sposoby mechanicznego przytwierdzania dachówek mają bowiem na celu zabezpieczenie pokrycia dachu przed działaniem silnych wiatrów i są dodatkowymi środkami zabezpieczającymi przy dużym nachyleniu połaci dachowych. Wprawdzie obowiązujące w Polsce regulacje prawne nie nakazują wprost stosowania klamer, ale wymagają tego zasady sztuki budowlanej. Nie ma też w przepisach jak należy wykonywać zabieg klamrowania, ale już we wszystkich poradnikach istnieją do tego wskazówki. Norma, która to określała została zastąpiona nową normą europejską, w której nie określono wymogów klamrowania. Poza tym każdy producent dachówek powinien opisać szczegółowo - dla każdego rodzaju dachówki - ile klamer i w których miejscach należy je stosować. Wszystkim swoim klientom zalecamy zwrócenie uwagi na sposób i jakość prac dekarskich. Zdarza się, że dla ich przyspieszenia klamry stosuje się jedynie na dachówkach brzegowych, a nie na całej połaci. Jest to praktyka nieprawidłowa, która zmniejsza bezpieczeństwo całego pokrycia dachowego – mówi mgr inż. Krzysztof Omilian z firmy Röben Ceramika Budowlana

Przeczytaj także:

Bruk do dachu jak torebka do butów
Budować, czy nie budować z drewna?
Nie daj się zabunkrować! Czyli jak ocieplając dom uniknąć efektu okien strzelniczychAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Hormann

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)