(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Garaż budynkiem gospodarczym? Jak zgłosić?

Garaż budynkiem gospodarczym? Jak zgłosić?

opublikowano: 2012-06-12

Wielu potencjalnych inwestorów zastanawia się nad tym, czy korzystniej jest wybudować garaż, czy budynek gospodarczy? Za garaż - podobnie, jak i za dom - trzeba zapłacić podatek - większość zapłaci też podatek od nieruchomości za budynek gospodarczy. Obecnie przy spełnieniu opisanych poniżej warunków można budować na zgłoszenie lub inaczej zawiadomienie. Stwarza to możliwość budowy bez konieczności ubiegania się o pozwolenie/zezwolenie na budowę.Wysokość podatku za garaż zależy od tego, czy jest częścią domu czy też odrębnym budynkiem. Niemniej często pojawiają się inne pytania. Czy na mały garaż wymagane jest pozwolenie na budowę? Jaka jest różnica pomiędzy garażem a budynkiem gospodarczym? Czy w budynku gospodarczym można parkować samochód? W jaki sposób wybudować budynek gospodarczy na zgłoszenie? Jak dokonać zgłoszenia budynku bez konieczności ubiegania się o zgodę na budowę?

Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.
I. Czy korzystniej jest wybudować garaż, czy budynek gospodarczy?

Wszyscy posiadacze gruntów i nieruchomości muszą za nie płacić podatek. Jeśli jesteś rolnikiem, to korzystniej
jest wybudować budynek gospodarczy. Ponieważ jako rolnik jesteś zwolniony z opłaty za budynki gospodarcze.
Jeśli nie jesteś rolnikiem, wybór pomiędzy garażem a budynkiem gospodarczym wciąż jest wart namysłu.
Podatek za taki budynek z pewnością będzie niższy od tego, który zostanie naliczony za wolno stojący garaż. Garaż, który jest niepołączony bezpośrednio z częścią mieszkalną domu, mimo, że jest przyklejony do niego również zostaje opodatkowany.


II. Czy na mały garaż wymagane jest pozwolenie na budowę?

Począwszy od lipca 2015 nastąpiło rozszerzenie katalogu obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zawiadomienia (nie decyzji administracyjnej) z jednoczesnym skróceniem terminu udzielenia milczącej zgody na użytkowanie z 21 do 14 dni. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki. A także wolno stojących budynków parterowych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki. Wiat o powierzchni zabudowy do 50m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki. 


III. Jaka jest różnica pomiędzy budynkiem gospodarczym a garażem?

Różnica najlepiej widoczna jest w funkcji pełnionej przez te budynki. Ten pierwszy przeznaczony jest do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi i sprzętu służących do obsługi budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej również do przechowywania środków i sprzętu do produkcji rolnej oraz płodów rolnych.

Zaś garaż służy do przechowywania i bieżącej, niezawodowej obsługi samochodów osobowych, stanowiący samodzielny obiekt budowlany lub część innego obiektu, będący garażem zamkniętym - z pełną obudową zewnętrzną i zamykanymi otworami, bądź garażem otwartym - bez ścian zewnętrznych albo ze ścianami niepełnymi lub ażurowymi.

 

KOLEKCJA GARAŻY, BUDYNKÓW NA ZGŁOSZENIE:

 

IV. Czy w budynku gospodarczym można parkować samochód?

W świetle prawa nie ma takiej możliwości. Praktyka pokazuje, że wiele osób wykorzystuje budynki gospodarcze (25-35 m2) do parkowania i przechowywania samochodów. Na forach znajdziemy takie rady, jak ta: "Dlatego buduj parterowy budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 z bramą garażową dla kosiarki samojezdnej, kosiarki nie musisz kupować nikt nie zabroni ci trzymać w budynku auta;) - doradza cromwell.

V. W jaki sposób wybudować budynek gospodarczy na zgłoszenie?

Począwszy od końca czerwca 2015  nastąpiło rozszerzenie katalogu obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zawiadomienia (nie decyzji administracyjnej) z jednoczesnym skróceniem terminu udzielenia milczącej zgody na użytkowanie z 21 do 14 dni.

 

Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki. A także, co dla nas najważniejsze wolno stojących budynków parterowych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 powierzchni działki.

Kolejna grupa projektów to wiaty o powierzchni zabudowy do 50m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki.

VI. Zgłoszenie i co dalej?
W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie własności do działki, na której mają zostać rozpoczęte prace, a także szice, rysunki przedstawiające zagospodarowanie działki (istniejące budynki, planowane). Procedura zgłoszenia kończy się wraz z brakiem sprzeciwu urzędu. Organ nie poinformuje składającego zgłoszenie o tym, że nie wnosi sprzeciwu. Można zaczynać prace po upływie 30 dni od złożenia zgłoszenia.


Zmiana nazwy z garaż na budynek gospodarczy - CZYTAJ WIĘCEJPrzeczytaj także:

Zmiany w prawie budowlanym 2015 - budynki i garaże na zgłoszenie
KAŻDY PROJEKT 10% TANIEJ

Proponowane projekty:

projekt budynku gospodarczego

Budynek Gospodarczy AMADORA
wymiar obiektu: 5m x 4.8m
16.16m² 1100 zł

projekt budynku gospodarczego

Budynek gospodarczy BADAJOZ
wymiar obiektu: 4.1m x 6m
16.47m² 1100 zł

projekt garażu

G325 garaż dwustanowiskowy
wymiar obiektu: 5.8m x 6m
29.91m² 399 zł
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)