(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Wybór blachodachówki

Wybór blachodachówki

opublikowano: 2007-12-22


Blachodachówki. Cały czas zastanawia mnie ich fenomen na polskim rynku. Ciągle cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony klientów. Co zatem sprawia, że ciągle się sprzedają? Myślę, że wynika to faktu nieświadomości klientów, którzy w dalszym ciągu są przekonani, że dach pokryty blachą, będzie dwa razy tańszy od tego samego, wykonanego z dachówki.

Jest to całkowicie błędne rozumowanie.
Na naszym rynku producentów blachodachówek jest bez liku. Jest kilku renomowanych oraz kilku takich, którzy wykonują swoje wyroby metodą, nazwijmy to garażową. W swoim teście postaram się skupić na tych renomowanych.

Ruukki (dawne Rautaruukki). W naszym kraju jest chyba jedną z najbardziej znanych firm w tej branży. Produkuje swoje wyroby ze wsadów, które są wytwarzane w ich własnych hutach. Także od samego początku mogą kontrolować jakość towaru. Produkują klasyczne blachodachówki w różnych kolorach oraz czterech powłokach. Jakościowo są naprawdę bardzo dobre. Odpowiednie maszyny, odpowiednia kadra. Wszystko to daje perfekcyjny efekt końcowy. Niestety, cenowo nie są konkurencyjni. Ale zawsze powtarzam, że dobry materiał oraz dobra robota musi kosztować. Jeżeli zatem ktoś chce kupić bardzo dobry produkt i nie patrzy na cenę to polecam z pełną odpowiedzialnością. Dobra blacha musi mieć rdzeń stalowy o grubości 0,5 mm i powlekany z obu stron czterema warstwami powłok.

Najważniejsza z tych powłok to cynk. Nie chcę tu zanudzać cyferkami, lecz powiem, że musi być on na tyle gruby, aby podczas cięcia blachy nożycami, jego warstwa „zachodziła” na żywą blachę. Tak ma to miejsce w blachach Ruukki. Kolejną cechą wyróżniającą tego producenta, jest sposób składania blachy na dachu. Blachy są tak dopasowane, że nie widać tam najmniejszych śladów łączeń. Oczywiście o ile wykonanie jest profesjonalne. U innych producentów bywa z tym różnie. Blacha ma to do siebie, że po kilkakrotnym przeniesieniu jej, potrafi się wyciągnąć pod wpływem własnego ciężaru. W przypadku blach Ruukki, nie spotkałem się z takim zjawiskiem.

Kolejny producent należący do czołówki to Lindab. Podobnie jak Ruukki swój rodowód wywodzi ze Skandynawii. Blachy Lindab odróżnia wysokie przetłoczenie profilu dachówkowego, co powoduje, że blacha staje się sztywniejsza. Drugą rzeczą wyróżniającą ich z tłumu jest sposób zakańczania dolnej krawędzi blachy. Jest ona cięta „po fali”. Powoduje to, że w większy sposób upodabnia się do dachówek. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Poza tym oczywiście posiada rdzeń o grubości 0,5 mm oraz cztery powłoki. Duży wybór kolorów sprawia, że jest chętnie nabywana przez klientów. Okresowe promocje na wybrane kolory, sprawiają, ż klient może kupić bardzo dobry jakościowo produkt, za stosunkowo nie duże pieniądze.

Kolejną znaną firmą produkującą blachodachówki jest Pruszyński. Ich produkty nie odbiegają zbytnio od innych, lecz mają jedną, moim zdaniem poważną wadę. Mianowicie surowiec dostarcza im pięć hut i z tego prostego powodu praktycznie niemożliwe jest kupienie (dokupienie) blachy w tym samym odcieniu. Ma to duże znaczenie dla firm handlowych oraz dla dekarzy, ponieważ muszą pilnować kolorystyki na poszczególnych budowach. Jeżeli chodzi natomiast o sam produkt to należy do tych ze średniej półki. I cenowo i jakościowo. Nie można powiedzieć, że jest zły ale nie można też powiedzieć, że jest rewelacyjny. No i ta obsługa ze strony handlowców. Można spodziewać się więcej od tak dużego producenta. Jak wspomniałem blachę dostarcza im min. koncern Ruukki, więc do jakości surowca nie można mieć zastrzeżeń, lecz ważne jest jeszcze przetłoczenie blachy i nadanie jej właściwego profilu.

Ciekawostką jest blachodachówka firmy Planja o handlowej nazwie Regola. Jest to dość ciekawe rozwiązanie techniczne. Zastosowano w niej zintegrowane profile samonośne, które umożliwiają mocowanie jej, bezpośrednio do krokiew. Oszczędza to drewno normalnie potrzebne do przymocowania innych blach. Drugą zaletą jest to, że z powodu małego formatu tej blachy, mało jest również odpadów na budowie.

Pozostałe firmy takie jak Balex Metal, Finish Profiles, Bud Mat, Finco Stal, Blachotrapez, tak naprawdę działają na podobnej zasadzie jak Pruszyński. Odkupują surowiec od hut i sami go profilują. I teraz cena danej blachodachówki zależy od jakości wykonania i jakości maszyn na jakich jest to robione. Jeżeli ktoś ma stare maszyny, które blachę praktycznie tną, a nie profilują to taka też będzie cena tej blachy. Są to szczegóły, na które klienci nie zwracają uwagi, a które są bardzo ważne. Klienta najczęściej interesuje tylko cena. Nie powiem są nie liczni, którzy najpierw patrzą na jakość, a później ile za tą jakość muszą zapłacić.

Ogólnie blachodachówki możemy jeszcze podzielić ze względów na rodzaj powłoki. Najprostszą powłoką, którą mają wszyscy wymienieni producenci jest poliester standard. Podstawowa powłoka, która jest powłoką błyszczącą. Następnie poliester mat - jak wskazuje nazwa powłoka matowa, oraz pural. Jest to najbardziej odporna powłoka ze wszystkich dostępnych na rynku. Jest co prawda jeszcze jedna, ale mało powszechna. Mam na myśli powłokę PVDF. Jest to specjalna powłoka, o odporności porównywalnej z puralem, lecz o innej barwie (złotej).

Generalnie patrząc blachodachówki odchodzą do lamusa ( przynajmniej powinny tam odejść). Jedyne miejsca gdzie się jeszcze sprzedają to remonty starych dachów, na których nie można położyć dachówki oraz duże inwestycje, na które producenci oddają swój towar praktycznie za darmo, byle tylko tam wejść. Przyszłość należy do pokryć ciężkich w postaci dachówek. Pamiętajmy zatem, że decydując się na blachodachówkę, decydujemy się również na słyszalne odgłosy deszczu na poddaszu, gwarancję na dach na okres 15 lat max. problemy z późniejszym zagospodarowaniem poddasza (wstawienie okien dachowych). Są to problemy, które spotkają nas na pewno jeżeli wybierzemy blachę. Z dachówkami jest o wiele mniej problemów. I co najważniejsze, jak już napisałem na początku, blacha wcale nie musi kosztować mniej niż dachówka. Zaręczam. Zi-Co Sp. z o.o., ul. Kupiecka 10, 52-427 Wrocław, tel./fax: (071) 363 45 80, http://www.dachy.org

Przeczytaj także:

Nowość na rynku - Dachówka Bałtycka
Ytong - jakość zbudowana
Fix ALL sklei wszystko i wszędzieAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)