(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Wienerberger - trwałość i bezpieczeństwo materiałów

Wienerberger - trwałość i bezpieczeństwo materiałów

opublikowano: 2013-07-04

W ramach wieloletniej współpracy PRO ARTE i specjalistów od ceramiki budowlanej, czyli firmy Wienerberger, odbyliśmy szereg spotkań i konsultacji mających na celu dostosowanie naszych projektów do najnowszych osiągnięć w dziedzinie wykorzystania rozwiązań i materiałów najwyższej jakości: cegieł konstrukcyjnych - POROTHERM, klinkierowych - TERCA, dachówek ceramicznych - KORAMIC.Przy okazji naszego ostatniego spotkania z Panem Aleksandrem Królem, doradcą technicznym firmy Wienerberger, udało nam się m.in. porozmawiać także o nowych perspektywach rozszerzania  portfela Klientów Wienerbergera. Czytelników ciekawych tego, w jaki sektor warto inwestować, odsyłam do lektury poniższego wywiadu.

PRO ARTE: Ile lat Wienerberger działa na polskim rynku?
A.K: Firma Wienerberger Ceramika Budowlana rozpoczęła działalność na naszym w rynku w 1995 roku. Początek naszej działalności związany był z zakupem i przeprowadzeniem kompleksowej modernizacji cegielni  Lębork  k/Gdańska, w której rozpoczęliśmy produkcję pustaków Porotherm. W czasie tych niespełna 20 lat  Wienerberger zainwestował w modernizację oraz budowę kolejnych zakładów na terenie Polski. Obecnie  posiadamy zakłady nie tylko produkujące pustaki ścienne, ale także  systemy stropowe i nadprożowe, cegły klinkierowe, oraz dachówki ceramiczne. Oferujemy rozwiązania i materiały budowlane pozwalające na prowadzenie inwestycji zgodnie z najwyższymi standardami a szerokość naszej oferty jest chętnie wykorzystywana do realizacji wszelkiego rodzaju obiektów.

PRO ARTE: W czyje gusta i potrzeby trafiają Wasze flagowe produkty z serii POROTHERM, TERCA, KORAMIC?
AK: Klienci  decydujący się na wybór naszych materiałów, to osoby świadome korzyści wynikających z zastosowania materiałów ceramicznych. Decydując się na pustaki ścienne Porotherm klienci oczekują rozwiązania trwałego, bezpiecznego, o wysokich parametrach termicznych, kumulujących ciepło oraz „oddychających”, czyli materiałów, które utrzymują wewnątrz pomieszczenia korzystny mikroklimat. Osoby, których wybór pada na dachówki ceramiczne Koramic, czy cegły klinkierowe Terca, myślą o estetycznym i oryginalnym wyglądzie elewacji bądź dachu swojego budynku.  Uzyskanie nieszablonowych i oryginalnych  rozwiązań zapewnia szeroki wachlarz naszych produktów, pozwalający na wybór różnorodnych formatów, struktur i kolorów cegieł klinkierowych oraz dachówek ceramicznych. Szeroka oferta produktowa firmy Wienerberger odpowie na potrzeby każdego z inwestorów i na pewno usatysfakcjonuje także najbardziej wymagających klientów.

PRO ARTE: Ostatnio, jak mówiłeś, okazało się, że produkty Wienerbergera znakomicie odpowiadają wymogom budownictwa skierowanego do sektora, w którym nie mieliście wcześniej większego doświadczenia. Mam na myśli rolnictwo i hodowlę. Jak do tego doszło?
AK:  Nie tyle nie mieliśmy większego doświadczenia, co do końca nie przypuszczaliśmy, jak wielki  potencjał drzemie w budownictwie rolniczym. Utarty został stereotyp myślenia, że materiały ścienne zwykle przyporządkowujemy do budownictwa kubaturowego powiązanego z segmentem budownictwa  jednorodzinnego, wielorodzinnego, przemysłowego, usługowego . Dopiero w dalszej kolejności wymienia się budownictwo inwentarskie. Nie oznacza to wcale, że sektor tego budownictwa był nam zupełnie obcy. Od zawsze byliśmy obecni w budownictwie inwentarskim, lecz teraz - co daje się zauważyć - większy nacisk kładziemy na zagospodarowanie segmentu budownictwa rolniczego. Istotne jest dla nas, że w dużej mierze to inwestorzy wychodzą z inicjatywą zastosowania w swoich obiektach ceramicznych pustaków Porotherm. To nie tylko rezultat naszej pracy w propagowaniu ceramiki i korzyści wynikających z jej zastosowania, ale także wieloletnich obserwacji inwestorów, którzy posiadają  budynki rolnicze wybudowane z różnych materiałów ściennych. Na tej podstawie można było wyciągnąć wniosek, że to właśnie ceramika najlepiej spełniała kryteria stawiane budynkom inwentarskim w szczególności narażonych na długotrwałe oddziaływanie wilgoci.

PRO ARTE: Jakie korzyści przemawiają za tym aby użyć  ceramiki Waszej firmy w budynkach inwentarskich?
AK: Argumentem przemawiającym za tym, aby użyć akurat naszych produktów w budynkach inwentarskich  jest suma korzyści wynikających z zastosowania ceramiki. Należy do nich trwałość, za którą przemawia wielowiekowa tradycja - pewne i przebadane systemy,  wysoka wytrzymałość i innowacyjność produktów ceramicznych. Istotną rolę ze względu na przeznaczenie budynków inwentarskich odgrywają również bardzo korzystne właściwości fizyczne naszej ceramiki budowlanej tj. termika, kumulacja ciepła , dyfuzyjność  - skuteczne  usuwanie wilgoci z pomieszczeń, akustyka – tłumienie hałasu. Przedstawione zalety decydują o tym, że to właśnie produkty Porotherm najlepiej dopasowują się do kryteriów stawianych budynkom inwentarskim.

PRO ARTE: Co było ważne dla Inwestorów z branży rolniczej? Co ich wyróżnia na tle Waszego przeciętnego Inwestora. Jak postanowiliście zaspokoić ich oczekiwania?
A.K: Rolnicy to inwestorzy o bardzo sprecyzowanych oczekiwaniach wobec materiałów ściennych. Produkty takie muszą się charakteryzować dużą wytrzymałością , skutecznym wydalaniem na zewnątrz dużej ilości wilgoci, odpornością na korozję biologiczną. Dlatego z dużym zainteresowaniem spotkał się system pustaków szlifowanych murowanych na suchą zaprawę Porotherm Dryfix. W systemie Porotherm Dryfix w przeciwieństwie do tradycyjnego murowania, ściana jest pozbawiona wilgoci technologicznej. W konsekwencji tego, ściana bezpośrednio po wymurowaniu uzyskuje deklarowane parametry. To właśnie systemy ceramicznych pustaków szlifowanych w pełni spełniają oczekiwania inwestorów.

PRO ARTE: W projektach budynków inwentarskich z naszej pracowni, jak tuczarnie, czy chlewnie zalecamy stosowanie 25 cm grubości pustaków POROTHERM. Co inwestujący w np. dużych rozmiarów kurników rolnik  może jeszcze zrobić, aby postawić stojący przez lata, bezpieczny, suchy i łatwy w utrzymaniu budynek gospodarski?
A.K. : My natomiast doradzamy stosowanie ścian jednowarstwowych niewymagających dodatkowego ocieplenia. Ma to szczególne uzasadnienie w budownictwie inwentarskim, gdzie bardzo ważnym elementem jest  szybkie usuwanie nadmiaru wilgoci ze ścian. Chodzi zarówno      o wilgoć użytkową, jak i wilgoć powstałą w wyniku czyszczenia czy dezynfekcji takich obiektów. Ściana jednowarstwowa wykonana z pustaków  Porotherm  jako materiał całkowicie jednorodny o odpowiednio  opracowanej  budowie drążeń oraz poryzacji zapewnia swobodną dyfuzję pary wodnej. Ściana jednowarstwowa  jest rozwiązaniem zdecydowanie korzystniejszym od ściany dwuwarstwowej , gdyż dzięki niej uzyskujemy  efekt  „ oddychania” ściany oraz pozbawieni jesteśmy dodatkowej bariery w postaci izolacji termicznej. W przypadku obiektów inwentarskich bardzo dobrze sprawdza się ściana z pustaków Porotherm grubości 38 cm. Takie rozwiązanie możemy polecić jako trwały, bezpieczny i co ważne -  suchy budynek gospodarski.

PRO ARTE: Jak sprawdzają się ściany, nadproża i stropy POROTHERM, jeśli chodzi o parametry przenikania ciepła i wilgoci? Pytam o to, by przejść na temat budownictwa mieszkaniowego.
A.K. : Na tym właśnie polega zaleta systemu  Porotherm, który pozwala kompleksowo komponować ceramiczną bryłę budynku. Ceramiczny system ścian, nadproży i stropów ze  względu na walory użytkowe jest szczególnie polecany przez nas w  budownictwie  mieszkaniowym. Budynki przeznaczone na stały pobyt ludzi powinny być budowane z materiałów zapewniających idealne warunki cieplno-wilgotnościowe. Niewątpliwie ceramika poryzowana produkowana przez firmę Wienerberger jest takim materiałem. Zapewnia to odpowiednio opracowany układ drążeń oraz porowata – napowietrzona -  struktura pustaków Porotherm 

PRO ARTE: Domy energooszczędne to modne hasło, które przez wszystkie przypadki było odmieniane począwszy od połowy zeszłego roku do pierwszego kwartału bieżącego roku. Obecnie obserwujemy spadek zainteresowania tym tematem.  Wiemy, że produkty Wienerbergera są rozwiązaniem z powodzeniem stosowanym w budownictwie energooszczędnym. Jaki Waszym zdaniem przepis na energooszczędny dom?
A.K: Nasza wizja budownictwa energooszczędnego opiera się na koncepcji domu ceramicznego e4.  Założeniem projektu e4 jest stworzenie budynku energooszczędnego, posiadającego przyjazny mikroklimat, a zarazem cechującego się poszanowaniem środowiska naturalnego. Koncepcja e4 porusza się wokół czterech płaszczyzn powiązanych z nowatorskim budownictwem:
Pierwsza to  energia, czyli redukcja strat ciepła uzyskana m.in. przez zastosowanie ceramicznych ścian jednowarstwowych o podwyższonych parametrach termicznych, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii tj. kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła itp.  
Po drugie - ekonomia – odpowiednio wyważony koszt budowy oraz eksploatacji budynku.
Trzecia kwestia – ekologia, czyli wykorzystanie ekologicznych materiałów wytwarzanych z naturalnych surowców tj. pustaki ceramiczne czy stosowanie odnawialnych źródeł  ciepła mających bezpośrednie przełożenie na ekologię i dbałość o środowisko naturalne.
Na koniec - czwarte e - emocje i zdrowie czyli satysfakcja i komfort,  jaki zapewnia zamieszkanie w ciepłym, cichym,  zdrowym domu. Przykładem modelowego rozwiązania budynku e4 stanowi zbudowany w Austrii pierwszy tego rodzaju ceramiczny dom w Europie całkowicie „samowystarczalny” energetycznie. 
W budynku tym ściany zewnętrzne zostały wykonane jako przegroda jednowarstwowa z ceramicznych pustaków Wienerberger, zaś całość potrzebnej energii pochodzi wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Budownictwo zeroenergetyczne  proponowane  przez Wienerberger nie opiera się  na tworzeniu „hermetycznych” przegród zewnętrznych jak ma to miejsce w przypadku  domów  pasywnych . Naszym zamiarem jest stworzenie domu pod każdym względem przyjaznego człowiekowi, ceramicznego budynku zrealizowanego zgodnie z założeniami koncepcji e4.

PRO ARTE: Jakie macie plany na przyszłość?
A.K.: Cały czas pracujemy nad udoskonaleniami istniejących materiałów oraz wprowadzaniu kolejnych nowatorskich rozwiązań, jakim przykładowo trzy lata temu w Polsce okazał się rewolucyjny system murowania na suchą zaprawę Porotherm Dryfix. Prace nad projektami obejmują wszystkie trzy grupy produktowe oferowane przez Wienerberger na rynku polskim: Porotherm - cegły konstrukcyjne, stropy i nadproża, Terca – cegły klinkierowe i elewacyjne i Koramic – dachówki ceramiczne i akcesoria dachowe. Wiadomą rzeczą jest , że projekty prowadzone są w zaciszu gabinetów pracowni i budynków laboratoriów. Prezentacje i szczegóły dotyczące nowych produktów czy technologii muszą zatem poczekać  do czasu ich oficjalnej premiery.

PRO ARTE: Dziękuję za rozmowę.Wienerberger od lat nieprzerwanie utrzymuje pozycję największego producenta cegieł na świecie. Swoją działalność w Polsce, firma rozpoczęła w roku 1995.
Wienerberger

Wienerberger działa na polskim rynku od ponad 17 lat. Jako czołowy producent ceramicznych materiałów budowlanych dostarcza nowoczesne rozwiązania, pozwalające na prowadzenie inwestycji w sposób zgodny z najwyższymi światowymi standardami. Połączenie innowacyjnych technologii i dwustuletniej tradycji czyni z Wienerberger technologicznego lidera jakości na polskim rynku z trzema wyróżniającymi się grupami produktów. Są to ceramiczne cegły konstrukcyjne i stropy Porotherm, cegły klinkierowe Terca oraz dachówki ceramiczne Koramic.

 

Wienerberger Ceramika Budowlana Sp. z o. o. jest częścią koncernu Wienerberger AG, największego na świecie producenta cegieł,  lidera w produkcji dachówek ceramicznych w Europie, jak również wiodącego producenta kostki brukowej w centralnej i wschodniej Europie. Wienerberger AG to również firma o ugruntowanej pozycji na rynku systemów rur w Europie. Założona w 1819 roku, na całym świecie posiada ponad 220 zakładów w 30 krajach.


Przeczytaj także:

Papa asfaltowa do jesiennych remontów
Parkiet na solidnych podstawach – jak przygotować podłoże pod podłogi drewniane?
Ciepło i suchoAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)