(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Estetyka, tradycja i jakość

Estetyka, tradycja i jakość

opublikowano: 2007-12-22


Dachówka towarzyszy całej historii europejskiej architektury. Dachy świątyń, pałaców i eleganckich kamienic powodują, że do dziś dom kryty dachówką ceramiczną uważany jest za symbol dostatku i prestiżu. A to nie jedyne jego zalety

Dachówki ceramiczne należą do najładniejszych, lubianych i chętnie stosowanych materiałów do wykańczania dachu. Różne typy i kolory dachówek można dopasować do charakteru budynku, jego koncepcji architektonicznej i lokalizacji.

Ze względu na łatwość układania i trwałość montażu tryumfy święcą dachówki zakładkowe. Dzięki specjalnym wyprofilowanym zamkom (górnym, dolnym, bocznym) ułatwiającym łączenie, pojedyncze dachówki nachodzą na siebie. Tak wykonany dach wygląda jak jednolita, regularna powierzchnia. Dzięki naturalnej sile docisku pokrycie jest szczelne i stabilne. Układ mocowań pozwala jednocześnie na ruch, czyli tzw. pracę pokrycia.

Odwieczna ekologia
O wpływie najbliższego otoczenia na zdrowie i komfort życia człowieka wiemy coraz więcej. Nie trzeba nikogo przekonywać do produktów powstających z naturalnych składników, według sprawdzonych przez wieki procedur. Wśród materiałów budowlanych ceramika jest jednym z niewielu, których produkcja może pochwalić się ekologicznym certyfikatem. Podstawowym materiałem na dachówkę jest starannie wyselekcjonowana glina. Proces mieszania i uszlachetniania doprowadza surowiec do odpowiedniej plastyczności. Teraz można ją odpowiednio uformować (metodą tłoczenia lub ciągnienia), wysuszyć i wypalać w specjalnych piecach. Dla otrzymania specjalnej powłoki ochronnej powierzchnia dachówki może być powlekana płynną warstwą glinki szlachetnej (angobowana) lub szkliwiona (glazurowana). Stosowane w stu procentach naturalne surowce i dodatki powodują, że końcowy produkt jest całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia. Oprócz tego ma mnóstwo innych zalet.

Jest za co pochwalić
To, jak trwałe i solidne jest pokrycie dachu, wpływa na długie i zdrowe „życie” całego budynku. Nierzadko to dach w połączeniu z wyglądem elewacji decyduje o estetyce całego domu. Jeden metr kwadratowy dachu może ważyć od ok. trzydziestu siedmiu (np. dachówka średzka falista plus) do osiemdziesięciu kilogramów (inne pokrycia dachowe), dlatego wymagają odpowiedniej konstrukcji nośnej. Jej szczegółowa budowa musi być dostosowana do rodzaju i sposobu ułożenia dachówek, a także kąta nachylenia połaci. W rezultacie otrzymujemy jednak bardzo wytrzymałą konstrukcję, która razem z dachem będzie pełnić swoją rolę przez wiele dziesięcioleci.

Cechą natychmiast rzucającą się w oczy jest długowieczność ceramicznych pokryć dachowych. Nie są rzadkością domy z dachówkami o ponad stuletniej historii. Kluczem do tak długiej żywotności jest niska nasiąkliwość dachówek. Dzięki temu dach jest mrozoodporny. Cechą dachówek, którą odkryto najwcześniej była ich niepalność. Dachówki są bardzo odporne na duże wahania temperatury. Niewielkie wymiary pozwalają na swobodne poddawanie się ruchom wynikającym z rozszerzania materiału, bez przenoszenia naprężeń na konstrukcję więźby. Co więcej, dachówki doskonale akumulują ciepło. Ważne jest, że ani deszcz, ani intensywne promieniowanie słoneczne nie powodują zmian w ich zabarwieniu. Pomimo tego, że dach układany jest bez „pomocy” zapraw, prawidłowe pokrycie dachowe będzie odporne nawet na bardzo silne wiatry. Nie bez znaczenia jest także zdolność do tłumienia hałasu (odgłosów padającego deszczu), którą docenią wszyscy mieszkańcy poddaszy. W trakcie użytkowania wszelkie ewentualne uszkodzenia dachu da się naprawić przez wymianę pojedynczych dachówek. Wreszcie dach ceramiczny nie wymaga żadnej konserwacji, utrzymując przez cały okres eksploatacji swój szlachetny wygląd.

Koniec wieńczy dzieło
Liczący się producenci ceramiki dachowej, oprócz zasadniczego materiału, dba o dostarczenie kompletu akcesoriów niezbędnych do kompletnego wykonania dachu i jego estetycznego wykończenia. Należą do nich niezbędne dachówki boczne (mocowane do więźby dachowej) i połówkowe. Niezbędne są też dachówki o charakterze specjalnym - kształtki z kominami kończącymi piony kanalizacyjne lub ułatwiające montaż anten. Są wśród nich także dachówki z uchwytami do mocowania stopni kominiarskich i różne inne. Szeroką gamę produktów dopełniają ceramiczne ozdoby i figury upiększające (np. szpice, koty, sowy, koguty). Można wybierać w kształtach i kolorach. A bez wątpienia warto. Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o., ul. Rakoszycka 2, 55-300 Środa Śląska, tel. (071) 397 81 00, fax: (071) 397 81 11, http://www.roben.com.pl, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.pl

Przeczytaj także:

Ytong - jakość zbudowana
Budować, czy nie budować z drewna?
Wykorzystanie styropianu do izolacji dachówAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)