(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

SIMPSON STRONG-TIE®

opublikowano: 2013-04-16

Polecamy produkty naszego rekomendowanego producenta. Złącza konstrukcyjne do drewna firmy SIMPSON Strong-Tie® to ponad 3500 kształtów i rozmiarów do wszelkich połączeń elementów każdej konstrukcji min. z drewna klejonego i materiałów drewnopochodnych stosowane przy budowie:

WIELKOWYMIAROWYCH KONSTRUKCJI KONSTRUKCJI SZKIELETOWYCH

DREWNIANYCH I PREFABRYKOWANYCHWIĘŹB DACHOWYCH WIAT, ANTRESOL, TARASÓW I ALTAN

Wybór złączy do drewna zależy od geometrii połączenia, przekroju drewna, wielkości i kierunku obciążenia, możliwości montażu oraz wymogów dotyczących ochrony antykorozyjnej, przeciwpożarowej oraz estetyki. Połączenia realizowane za pomocą mechanicznych łączników do drewna należy traktować, jako przegubowe. Optymalne wykorzystanie połączeń blachy stalowej z drewnem możliwe jest wówczas, gdy siła ścinająca zostanie przeniesiona poprzez obciążenie gwoździ a łączniki skierują ją na płaszczyznę blachy.

Stosowanie złączy SIMPSON Strong-Tie® to łatwość montażu przy dużej skuteczności zamocowań gwarantującej bezpieczeństwo konstrukcji.

Złącza SST – po Co?

Stosując złącza ciesielskie budowniczy oszczędza:

    na drewnie: łączenie na styk pozwala do tych samych obciążeń zastosować belki o mniejszych rozmiarach (można oszczędzić 30% drewna).

    na czasie: dzięki prostocie montażu znacznie skraca się czas wykonania konstrukcji. A czas kosztuje coraz więcej. Belki przycięte według projektu można okuć złączami na ziemi i tak przygotowane szybko składać na górze.

    na robociźnie: nie potrzeba wykwalifikowanych cieśli. Wystarczy jeden, który umie czytać projekt.

    na sprzęcie: ponieważ ideą złączy jest łączenie elementów na konstrukcji – nie potrzeba ciężkiego sprzętu, zwłaszcza przy budowie dachu na domu jednorodzinnym.

    na nerwach: i projektant i wykonawca i inwestor mogą spać spokojnie pod konstrukcją opartą na złączach SIMPSON, ponieważ producent gwarantuje, jakość i skuteczność połączeń odpowiednimi badaniami i atestami.

Asortyment

Złącza konstrukcyjne do drewna – to najczęściej perforowane profile z wysokogatunkowej ocynkowanej blachy stalowej, o grubości od 1.0 do 8.0 mm; jak również złącza wykonane z wysokogatunkowego utwardzonego aluminium, stosowane do wykonywania połączeń całkowicie niewidocznych. Elementy drewnianej konstrukcji łączy się złączami, które przybija się karbowanymi gwoździami. W wielkiej różnorodności kształtowników SIMPSON do połączeń drewno/drewno, drewno/beton i drewno/stal najpowszechniej używane są:

 
Złącza kątowe – do prostopadłych połączeń / krzyżowych połączeń (Np. belka/slup, belka/legar) lub do łączenia dwóch elementów ze sobą pod katem 90º lub innym niż 90º, tak w płaszczyźnie poziomej jak i pionowej. Mogą mieć ramiona równe, albo nie. Są też w wersji wzmocnionej z tzw. wytłoczeniem (żebrem). Te stosować należy na konstrukcji o dużym spadku, Np. na łukowatych żebrach.
Płytki perforowane – wykonane z blachy o grubości 1.5 – 2.5 mm w różnych kształtach i wymiarach. Standardowe płytki perforowane mają jednakową średnicę otworów ø 5. Służą do łączenia dwóch lub więcej elementów w jednej płaszczyźnie (Np. węzeł wiązara). W przypadku niestandardowych rozwiązań (dużych konstrukcji) można je zamówić w wymiarach do 2m². Można też wycinać samemu dowolne kształty z dużych blach perforowanych, ale należy to robić zgodnie z zasadami opisanymi dokładnie w katalogu Simpson Strong - Tie.
Taśma perforowana z pełnym asortymentem złączek – służy do napinania konstrukcji i zastępuje dawną drewnianą wiatrownicę. Mając tę samą zaletę małej grubości, Co płytki, nie wymaga nabijania dodatkowych kontrłat. Można od razu na krokwie kłaść poszycie Np. z płyty OSB. Taśmy stalowe można dostać w rolkach po 25 i 50 m.b., Jeśli to mało, można odcinki taśmy łączyć i przy okazji naciągać złączkami do taśmy (rzymska śruba). Do wielkich dźwigarów z drewna klejonego, których łuki o rozpiętości nawet 100m. tworzą piękne konstrukcje drewniane, stosuje się też obok taśm naciągi z prętów o nagwintowanych końcach. 
Wsporniki belek – do mocowania (zawieszenia) belek drewnianych (Np. stropowych) o przekroju pełnym jak i belek dwuteowych, zarówno pod kątem 90º i różnym od 90º; możliwe jest mocowanie do elementów drewnianych i tradycyjnych - cegła, beton, żelbet. Przybija się je do dźwigarów, murłat, albo oczepów i w nich, jak w strzemionach zawiesza się prostopadle belki drugorzędne. Buty typu „I” mają wąsy zagięte do wewnątrz. Przybija się je tam, gdzie na zwykłe buty nie ma miejsca, Np. belka do słupa o tej samej grubości. Istotna jest szerokość wewnętrzna dopasowana do standardowych grubości drewna budowlanego. Inny rodzaj to wieszaki o przekroju litery „T” – stalowe z otworami lub aluminiowe – bez otworów. Służą do połączeń krytych (niewidocznych). Belkę nacina się pionowo, nasadza na wspornik i kotwi kołkami stalowymi Ø8 i Ø12.

 

Wsporniki słupa – (kotwie słupów, stopki, stopy fundamentowe) do osadzania słupów w betonie lub na drewnie. Można je generalnie podzielić na wsporniki do zabetonowania i te do przykręcania kołkami rozporowymi do już wcześniej wylanego betonu. Mają kształt litery „U” i wtedy obejmują słup (są widoczne), albo odwróconej litery „T” i wtedy wchodzą w nacięcie w słupie chowając się w nim. Często mocuje się je do drewna dyblami stalowymi ocynkowanymi elektrolitycznie. Przydatną rzeczą jest tu szablon do wiercenia otworów: pomaga wcelować wiertłem. Wiele rodzajów wsporników słupa ma regulację wysokości, Co bardzo pomaga wypoziomować cały, jak to się kiedyś mówiło, „ustrój budowlany”.

 


Złącza krokwiowo-płatwiowe – do łączenia krokwi z płatwią lub murłatą na belkach, krokwi na płatwiach, oraz do połączeń ryglowych. Mają dwie lub trzy płaszczyzny mocowania, Co czyni montaż połączeń nośnych wygodnym i skutecznym. Są w wersji „prawe” i „lewe”, ale nie są bliźniakami, jak złącza Gerbera. Można je stosować parami (wtedy koniecznie diagonalnie), ale też pojedynczo. 
Elementy łączeniowe - do przytwierdzania złączy SST do drewna służą karbowane gwoździe SST o średnicy od 3,1 do 6 mm i długościach od 22 do 360 mm, lub wkręty z gniazdem Torx, odpowiadające wytrzymałością gwoździom. Rodzaj złączy i długość gwoździ SST wynika z kształtu połączenia (krokiew/jętka, krokiew/płatew, belka/murłata, itd.), oraz z podanych przez konstruktora w projekcie wielkości sił działających na konstrukcję. W przypadku połączenia elementów z wykorzystaniem Np. wsporników belki krytych wykorzystuje się ocynkowane kołki stalowe.Na Państwa życzenie możemy wyprodukować elementy dopasowane do Państwa potrzeb. Dotyczy to zarówno złączy cynkowanych, jak również nierdzewnych. Oprócz elementów wykrawanych z cienkiej blachy o grubości do 4mm (w przypadku stali szlachetnej do 3, 0 mm) Możliwe jest również wykonanie elementów spawanych (Np. wsporniki słupów). Nasze najnowocześniejsze, w pełni zautomatyzowane wykrawarki oferują szerokie spektrum możliwości. Przy realizacji Państwa życzeń pomocy udzieli Państwu nasz Dział Techniczny.

Szczegóły:
http://www.simpsonstrongtie.pl/


Przeczytaj także:

Jesienna kampania Purmo
Konsultacje techniczne SIMPSON Strong-TieAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)