(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Podwójnie, a oszczędniej

Podwójnie, a oszczędniej

opublikowano: 2007-12-22

Ile to będzie kosztować? To nieodłączne pytanie podczas planowania budowy wymarzonego domu. W nieskończoność porównujemy poszczególne materiały i technologie, i zwykle wybieramy te najtańsze. Efekt często bywa taki, że choć na początku wydaliśmy mniej pieniędzy, to w przyszłości gotowe „cztery kąty” słono nam podziękują za taką oszczędność. Okazuje się, że wszelkie decyzje, które podejmujemy planując budowę będą miały ogromny wpływ na stan naszego portfela za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Już choćby sama elewacja domu po pewnym czasie wymaga kosztownych konserwacji.

Cegła w modzie
Tynkowane ściany zewnętrzne w miarę upływu czasu tracą swoją pierwotną estetykę. Przywracanie pierwotnej świetności to najczęściej prace malarskie. Rodzi to oczywiście dodatkowe – i to wcale niemałe wydatki. Własny dom stawiamy zwykle z myślą o spędzeniu w nim reszty życia. Łatwo więc oszacować sumaryczne koszty cyklicznych remontów elewacji na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Wobec takiej perspektywy najlepszym rozwiązaniem okazuje się elewacja z cegły licowej lub klinkierowej. Po pierwsze nie wymaga ona żadnych prac konserwacyjnych przez cały okres użytkowania. Jeśli zdecydowaliśmy się na jasny kolor zaprawy wypełniającej spoiny jedynie ona może potrzebować odświeżenia. Cegła to nadal opłacalna inwestycja na przyszłość, zwłaszcza biorąc pod uwagę także jej inne zalety.

- Cegły licowe i klinkierowe są wytrzymałe na uderzenia, ścieranie, działanie pleśni, gazów, olejów, rozpuszczalników, a także kwasów i benzyny. Są niepalne, odporne na wilgoć i niską temperaturę – potwierdza Krzysztof Omilian koordynator sprzedaży z firmy Röben Ceramika Budowlana.

Co dwie ściany to nie jedna
Na rynku funkcjonuje kilka technik wznoszenia ścian. W efekcie powstają mury jedno, dwu i trójwarstwowe. Otynkowana ściana z bloczków lub pustaków nazywana jest murem jednowarstwowym. W naszym klimacie najlepsze efekty uzyskuje się dzięki murom trójwarstwowym. Do ściany nośnej przymocowana jest warstwa izolacyjna (wełna mineralna) oraz (oddzielona od niej pustką powietrzną) np. ceglana ściana elewacyjna.

By zwiększyć komfort mieszkania w suchym, ciepłym i ekonomicznym budynku warto wziąć pod uwagę możliwość postawienia trójwarstwowej ściany.

– Takie rozwiązanie zapewnia zdrowy mikroklimat wewnątrz mieszkania, gwarantuje doskonała izolacje latem i zimą, a wreszcie obniża koszty ogrzewania - tłumaczy Krzysztof Omilian - Elewacja ceglana oprócz zapewnienia naszemu domowi estetycznego i ciekawego wyglądu, zatrzymuje wszelkie możliwe wpływy atmosferyczne. Z kolei ściana nośna, izolacja i pustka powietrzna zapewniają doskonałą izolację termiczną.

Na takie zabezpieczenie budowli od zewnątrz nigdy nie jest za późno. Nawet w przypadku gotowego budynku możemy po prostu dostawić ścianę z cegieł – tak zwaną obmurówkę lub inaczej oblicówkę. Trzeba liczyć się wtedy z dodatkowymi pracami i początkowo większymi kosztami. Zwykle wymaga to dobudowania fundamentu lub wykonania belki podwalinowej, żeby było na czym oprzeć mur z cegieł elewacyjnych. Można również zastosować system konsol, które umożliwiają wykonanie elewacji wspartej bezpośrednio na ścianie konstrukcyjnej. Ale takie rozwiązania już w niedalekiej przyszłości zapewne zwrócą nam się z nawiązką.

Dwu i trójwarstwowy mur to oczywiste połączenie zalet obydwu materiałów: pustaka i cegły. Pierwszy materiał zapewni nam izolację cieplną oraz zdrowy klimat we wnętrzach. Z kolei cegła gwarantuje nam trwałość oraz estetyczny wygląd ścian zewnętrznych na bardzo długie lata. Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o., ul. Rakoszycka 2, 55-300 Środa Śląska, tel. (071) 397 81 00, fax: (071) 397 81 11, http://www.roben.com.pl, Yasna Communications Sp. z o.o., http://www.yasna.pl

Przeczytaj także:

20 cm zmienia punkt widzenia
Super dach na wiele lat
ekipa budowlana potrzebna od zarazAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)