(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Wybór okna dachowego

Wybór okna dachowego

opublikowano: 2007-12-22

Dziś przetestujemy okna dachowe. Ideę okien dachowych zapoczątkowała firma VELUX. Powstała ona w roku 1942 i od tego momentu stała się liderem w tej branży. Na Polskim rynku dostępne są następujące produkty: VELUX, Fakro, Roto, Okpol oraz Braas-Smart .


Okna dachowe Braas można pominąć, ponieważ są to praktycznie okna firmy Fakro, więc niepotrzebnie będę analizował ten sam produkt dwa razy. W sprzedaży można spotkać również okna dachowe firmy Rooflite, lecz odsetek ich sprzedaży jest przynajmniej na razie niewielki. Jest to bardzo tanie i bardzo proste okno.

Zaczynamy od VELUX\\'a. Ta firma, jak już wspomniałem, wprowadziła okna dachowe na rynek budowlany. Wszystkie rozwiązania zostały stworzone przez inżynierów tej firmy z Danii. Cechą, która charakteryzuje te okna, jest sposób ich otwierania. Jako jedyne mają klamkę umieszczoną w górnej części okna. Według innych producentów jest to duża wada. Z kolei według mojej oceny - niekoniecznie. Usytuowanie klamki w tym miejscu pozwala zagospodarować miejsce pod tym oknem. Można tam postawić np. biurko bądź łóżko. W klamce usytuowana jest również wentylacja. Powoduje to, że jednym ruchem otwieramy wentylację i zarazem okno. Okna VELUX wyróżnia również materiał z jakiego są wykonane. Jest to sosna pochodząca z lasów Syberii. W tamtych, zimnych rejonach, przyrost słoi drewna jest wolniejszy niż normalnie. Powoduje to, że drewno jest bardziej „zagęszczone”. Przekłada się to bezpośrednio na jego jakość.

Kolejnym wyróżnikiem jest wersja okna przeznaczona do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Okno takie jest wykonane ze sklejki oraz oblane poliuretanem. Można zatem powiedzieć, że jest szczelne w 100 %. Konkurencja zaczerpnęła ten pomysł właśnie od VELUX. Nowością wprowadzoną przez firmę VELUX, są specjalne zestawy do ocieplenia przestrzeni pomiędzy oknem a krokwią. Są wykonane z pianki i doskonale uzupełniają te przestrzenie. Rozwiązanie to ściągnęły pozostałe firmy. Generalnie okna Velux są markowym produktem. Niestety są najdroższe ze wszystkich.

Firma VELUX proponuje ponadto inne ciekawe rozwiązania - np. świetlik tunelowy, służący do doświetlania światłem dziennym pomieszczeń nie znajdujących się bezpośrednio pod dachem i okna typu cabrio ( połączenie okna ściennego z dachowym montowane na przejściu ściany w dach. Podobne rozwiązanie produkuje też firma Fakro ). VELUX produkuje również okna dachowe do montażu na dachu płaskim.

Bezpośrednim i największym konkurentem dla firmy VELUX są okna Fakro. Są to okna produkowane w Polsce, w Nowym Sączu. Od poprzednika różnią się przede wszystkim tym, że klamkę posiadają na dole. Moduł wentylacyjny umieszczony jest na górze. Mamy zatem sytuację, że chcąc otworzyć okno sięgamy na dół, a otworzyć wentylację - na górę. Nie twierdzę, że jest to wada, ale pod tym względem VELUX wypada korzystniej. Drewno podobnie jak w Veluxie. Różnica polega jednak na tym, że VELUX lakieruje swoje okna dwa razy a Fakro nawet cztery (wybrane modele). Jest znacząca różnica, ponieważ opóźnia to moment ponownego konserwowania okna. Szyby, podobnie jak u konkurencji, o współczynniku 1,1. Jest to wymagany standard, który spełniają wszyscy producenci. Ciekawostką jest możliwość zamówienia niestandardowych szyb. Mogą być kolorowe, ornamentowe bądź samoczyszczące. Tego nie spotkamy u konkurencji.

Roto. Marka niezbyt rozpowszechniona w Polsce (przynajmniej mniej jak dwie opisywane wyżej) Głownie jest znana z produkcji okuć do okien i drzwi. Rodowód tej marki sięga za naszą zachodnią granicę, do Niemiec. Firma powstała w niedługim czasie po VELUX. Założył ją Pan Frank. Stąd nieraz spotykamy nazwę Roto-Frank. Okna tej firmy zasadniczo nie różnią się zbytnio od pozostałych. Jedyną wadą jaką mają (Roto uznaje to zaletę) jest pozycja do mycia. Okno nie przekręca się o 180 stopni lecz tylko o 3/4 obrotu. Czyli żeby je umyć należy wejść na jakiś stołek bądź inne podwyższenie. Natomiast niewątpliwą zaletą są okna wysokoosiowe. Jest to flagowy produkt firmy Roto. Umieszczenie osi obrotu w 3/4 wysokości okna, bardzo ułatwia możliwość wyglądania przez takie okno. Niestety ceny takich okien są dość wysokie. Szyby oczywiście standardowe tzn. 1,1 współczynnik przenikania ciepła i w wersji droższej hartowane. Natomiast co mi się nie podoba to ich okna w wersji tzw. białej. Są wykonane z PCV, z profilu trzykomorowego. Nie jest to chyba najszczęśliwsze rozwiązanie, bo jak wiemy z doświadczenia, okna PCV, nie tylko dachowe, są gorsze od drewnianych.

Najmniej mogę powiedzieć o firmie Okpol. Nie jest to firma bardzo znana. Ich produkty są podobne jak u konkurencji. Najbliżej im do Fakro. Tak naprawdę to mogą konkurować tylko ceną. Klamkę również mają umieszczoną na dole okna, na górze nawiewnik. Klamka dość toporna i mało estetyczna. Pozostałe parametry okna takie same jak u innych producentów. Szyba standardowa o współczynniku 1,1. Drewno sosnowe, klejone.

To byłoby tyle jeżeli chodzi o podstawowe informacje dla klientów. Osobiście jeżeli miałbym wybierać dla siebie okno to rozważałbym dwóch producentów Velux i Fakro. Natomiast dysponując większą gotówką to pewnie zdecydowałbym się na okna wysokoosiowe Roto.
Trzeba też powiedzieć coś o montażu poszczególnych okien, ponieważ czytają to również dekarze, a dla nich to jest najważniejsze. Generalnie Velux i Fakro montowane są podobnie. W opakowaniu z oknem znajdują się specjalne kątowniki, które umożliwiają bardzo łatwy montaż. Podejrzewam, że z samym montażem spokojnie poradziłby sobie przeciętny człowiek z zacięciem majsterkowicza. Do okien dołączone są instrukcje montażu, które pokazują krok po kroku, co należy montować i w jakiej kolejności. Nieco trudności może sprawić montaż okien Roto, ponieważ mają one trochę inne rozwiązanie od pozostałych. Z doświadczenia wiem, że dekarze niechętnie montują okna tej firmy. Co do okien firmy Okpol, to stosuje ona rozwiązanie znane wcześniej z okien Velux. Oznacza to, że montaż nie nastręcza wielu problemów.

Dostępność produktów poszczególnych firm jest różna. Fakro i Velux dostępne są praktycznie w każdym składzie z materiałami dachowymi. Natomiast Roto i Okpol posiadają mniejszą sieć sprzedaży. Wyróżnikiem okien Okpol jest fakt, że dostępne są również w marketach budowlanych. W takich marketach nigdy nie znajdziemy np. okien Velux. Każdy z wymienionych producentów zapewnia oczywiście szereg akcesoriów do swoich okien, takich jak rolety, rolety zewnętrzne, markizy, sterowanie elektryczne itp.

Często klienci pytają o okna w wersji antywłamaniowej. Takie okna istnieją lecz potrzebne tu małe sprostowanie. Takie okna posiadają szybę antywłamaniową. Czyli całe okno nie jest antywłamaniowe, lecz sama szyba jest po prostu klejona z trzech warstw.
Drugą sprawą jest pielęgnacja okna i jego konserwacja. Kupujące często nie zdaje sobie sprawy, że decydując się na okno drewniane i lakierowane, będzie musiał co jakiś czas je odnowić. Mam tu na myśli ponowne polakierowanie. Niestety. Taki już jest urok drewna. Problem ten znika przy oknach powlekanych na biało.

Kolejna sprawa to wyłazy dachowe. Każdy z producentów ma je w swojej ofercie. W wersjach podstawowych są przeznaczone do pomieszczeń nie użytkowych (nie ogrzewanych). Występują oczywiście także w wersji do pomieszczeń użytkowych. Mają ciepłą: szybę i współczynnik dla całego wyłazu jest taki sam jak dla okien. Mają jednak jedną podstawową wadę. Mianowicie, otwierają się na bok. Umożliwia to wprawdzie swobodne wyjście na dach, lecz co zrobić gdy chcemy takie oko umyć ? Należy wyjść na dach. Decydując się zatem na zakup wyłazu do pomieszczeń użytkowych, zawsze proponuję klientowi po prostu mniejsze okno dachowe. Jeżeli zachodzi potrzeba, to można zdemontować skrzydło okna i wydostać się na dach.
Na koniec należy podkreślić, że zakup okien powinien być przemyślany. Musimy wiedzieć do czego tak naprawdę takie okno ma służyć. Czy ma być tylko jako element doświetlający czy może jako ozdobny. Nie warto kupować pochopnie. I jeszcze jedna cenna uwaga dla ludzi, którzy posiadają dach wykonany z dachówki. Nie trzeba okien kupować od razu. Montaż okna w dachówce jest o wiele łatwiejszy niż w blasze. W czasach kiedy złodzieje nie śpią, a okna dachowe stały się towarem dość „chodliwym”, proponuję zaczekać aż dom będzie zamieszkały i dopiero wtedy wykonać montaż okien. Zi-Co Sp. z o.o., ul. Kupiecka 10, 52-427 Wrocław, tel./fax: (071) 363 45 80, http://www.dachy.org

Przeczytaj także:

VELUX całkowicie w poziomie - nowe okno do płaskiego dachu
Velux to nie tylko okna połaciowe!

Proponowane projekty:

projekt domu

ALEXANDRIA dom jednorodzinny
wymiar obiektu: 14.65m x 17.3m
133.79m² 2800 zł

projekt domu

HALIFAX
wymiar obiektu: 16m x 11.35m
188.83m² 3000 zł

projekt domu

RIO
wymiar obiektu: 12.04m x 8.64m
117.93m² 2600 zł
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)