(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Kuchnia pełna ciepła

Kuchnia pełna ciepła

opublikowano: 2008-01-15

Ogrzanie kuchni to z wielu względów zagadnienie dość skomplikowane. Trudno ustawić urządzenie grzewcze w pomieszczeniu zwykle niemal całkowicie zabudowanym szafkami i sprzętem AGD.


Zupełnie inaczej powinniśmy także zaplanować ogrzewanie w kuchniach zamkniętych niż w tych połączonych z pokojem dziennym. Kolejną kwestią jest zachowanie estetyki wnętrza. Jakie więc rozwiązania najlepiej sprawdzą się w kuchni?

Gdy kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem
W kuchni stanowiącej osobne wnętrze zwykle nie mamy dużo miejsca, a każdy wolny skrawek przestrzeni jest zajęty przez szafki i sprzęty. Niegdyś bardzo popularnym rozwiązaniem problemów z umieszczeniem w kuchni grzejnika było instalowanie go pod sufitem. Dziś odchodzi się od tego - nie tylko nie wygląda to estetycznie, ale także ogranicza wydajność urządzenia. Znajdujące się poniżej szafki skutecznie ograniczają bowiem przepływ ciepłego powietrza. \\"Ze względu na trudności ze znalezieniem miejsca zapewniającego odpowiednią cyrkulację powietrza w zamkniętej kuchni świetnie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe\\" - radzi Danuta Szutkowska, specjalistka od ogrzewania podłogowego marki Purmo - \\"nie tylko nie zajmuje miejsca i wcale go nie widać, ale pozwala także oszczędzić nieco na rachunkach. W kuchni zwykle sporo się gotuje, jest więc cieplej niż w innych pomieszczeniach. Dlatego temperatura grzejnika podłogowego może być niższa\\". Zastosowanie ogrzewania podłogowego jest uzasadnione również dlatego, że podłogę w kuchni wykłada się zazwyczaj materiałami dobrze przewodzącymi ciepło, takimi jak ceramika czy kamień. Istotnie wpływa to na efektywność ogrzewania. Pamiętajmy o zasadzie, że projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinien uwzględniać plan zabudowy kuchennej, przed jego wykonaniem zaplanujmy więc ustawienie mebli kuchennych i AGD. Przy układaniu rur instalator ominie te miejsca, inaczej zamiast powietrza będziemy podgrzewać od spodu szafki czy kuchenkę. W miejscach szczególnie narażonych na utratę ciepła, czyli w okolicy okien czy drzwi balkonowych, ułożenie rur powinno być zaś nieco gęstsze. Dzięki temu całe pomieszczenie będzie równomiernie ogrzane.

Kuchnia otwarta na pokój
W nowoczesnych mieszkaniach i domach kuchnie często są połączone z jadalnią czy salonem. Takie wielofunkcyjne pomieszczenia służą nam do prowadzenia życia rodzinnego i przyjmowania gości - pełnią więc funkcję reprezentacyjną. Dlatego przy wyborze ogrzewania zwróćmy uwagę nie tylko na konieczną w dużych przestrzeniach efektywność, ale także estetykę urządzeń. Do wyboru mamy wiele rozwiązań: ogrzewanie podłogowe Purmo, grzejniki płytowe w wersji dekoracyjnej lub grzejniki drabinkowe (łazienkowe). Z grzejników płytowych wybierzmy na przykład Konti i Venti marki Purmo. Ich elegancki design pozwoli na idealne wkomponowanie ich w stylistykę wnętrza. A może wybrać jeden z grzejników łazienkowych? Ze względu na funkcjonalność i bardzo estetyczny wygląd coraz częściej stosuje się je właśnie w kuchniach. Grzejniki te mają zwykle drabinkową konstrukcję, można więc wygodnie suszyć na nich kuchenne ściereczki czy zioła. Dużym plusem jest także możliwość podłączenia grzałki, która pozwoli wykorzystywać w ten sposób grzejnik nawet poza sezonem. Ponadto łatwo je czyścić. Ciekawe kształty to z kolei odpowiedź na wymagania estetyczne. \\"W większej kuchni ciekawy efekt pozwolą uzyskać grzejniki łazienkowe o plastycznej, przestrzennej formie. Na przykład model Amia marki Purmo nie tylko grzeje, ale może także spełniać jednocześnie rolę ażurowej ścianki działowej pomiędzy kuchnią a pokojem. Lekka drabinkowa konstrukcja pozwoli na rozdzielenie pomieszczeń o różnych funkcjach, a jednocześnie wnętrza nadal będą przestrzenne i jasne. - mówi Małgorzata Kerntopf - Zalewska, w firmie Rettig Heating odpowiedzialna za grzejniki łazienkowe Purmo. Ponadto charakterystyczna dla tego modelu jest duża moc cieplna w stosunku do wielkości, co uzyskano dzięki podwójnym rzędom kolektorów poziomych. Dzięki temu Amia doskonale sprawdza się w otwartych przestrzeniach. Inny model grzejnika drabinkowego Purmo - Akara - to niezwykle oryginalna propozycja do dużych kuchni. Pionowe kolektory tego grzejnika są umieszczone blisko siebie, zaś poziome mają kolisty kształt. W połączeniu z intensywnym kolorem daje to bardzo efektowną aranżację. Ze względu na swoje rozmiary najlepiej prezentuje się właśnie w przestrzennych, dużych wnętrzach. Rettig Heating Sp. z o.o., Biuro Handlowe, ul. Rotmistrza Pileckiego 91, 02-781 Warszawa, tel. (022) 643 25 20, fax: (022) 643 99 95, http://www.purmo.pl,Pegasus Public Relations, http://www.pegasus.com.pl

Przeczytaj także:

Inteligentny dom, komfortowa oprawa audio i video
Bramka LAN/WLAN

Proponowane projekty:

projekt domu

BRUNEI
wymiar obiektu: 13.94m x 11.77m
161.08m² 3000 zł

projekt domu

BERMEJO
wymiar obiektu: 12.7m x 9.9m
160.51m² 3000 zł

projekt domu

DOLORES
wymiar obiektu: 17.2m x 1m
117.11m² 2600 zł
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)