(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Łazienka na długie lata

Łazienka na długie lata

opublikowano: 2008-01-28


Płytki w łazience nie są już luksusem, ale standardem. Od nas samych jednak zależy jak wysoki będzie to standard i czy efekty pracy włożonej w remont łazienki długo będą nas cieszyć. Pamiętajmy, że ze względu na wysoką wilgoć i temperaturę panujące w tym pomieszczeniu, powinniśmy szczególnie dokładnie dobierać produkty.

Prace remontowe związane z położeniem płytek w łazience prędzej czy później czekają każdego z nas. Lepiej zawczasu przygotować się i poznać, jak prawidłowo powinniśmy układać płytki ceramiczne. Wiedza ta pozwoli nam również uniknąć nieprofesjonalnych podwykonawców i niepotrzebnych kosztów.

Etap pierwszy - podkład
Układanie płytek w łazience powinniśmy zacząć od oczyszczenia ścian i podłogi z kurzu, brudu oraz starych powłok. Następnie dobieramy odpowiedni podkład pod kątem chłonności powierzchni. Podłoża chłonne takie jak cement, tynki, mur ceglany czy płyty gipsowo-cementowe gruntujemy podkładem penetrującym LF Murexin. Jeśli nasze ściany są gipsowo-kartonowe, stosujemy specjalnie do nich przygotowany podkład na podłoża gipsowe. Nierzadko, zwłaszcza w starszych budynkach, ściany czy podłogi są bardzo nierówne. Aby zniwelować nierówności powierzchni najlepiej zastosować zaprawę wyrównującą Murexin. Produkty do wyrównywania są jednymi z ważniejszych przy układaniu płytek i nie należy lekceważyć ich znaczenia. Unikniemy tym samym popękania płytek i ich krzywego ułożenia oraz znacznie zredukujemy zużycie zapraw klejowych, a praca będzie dużo łatwiejsza i krótsza.

Etap drugi - uszczelnienie
Uszczelnienie powierzchni spełnia niezmiernie ważną funkcję izolacyjną. Uszczelnienie sprawia, że podczas mycia woda nie dostaje się pod płytki. Tym samym nie powoduje niszczenia materiału podłoża i nie dopuszcza np. do zalania sąsiadów z dołu. - mówi Tomasz Zembrowski, produkt manager firmy Murexin Polska. Najskuteczniejsze uszczelnienie osiągniemy korzystając z folii w płynie Murexin, którą rozprowadzamy za pomocą wałka malarskiego lub pacy stalowej. Styk ściany z podłogą jest miejscem trudno dostępnym do czyszczenia dla zwykłych preparatów i często gromadzą się tam bakterie. Warto zatem zastosować taśmę uszczelniającą, a w narożach - narożniki uszczelniające Murexin, które ochronią nas przed niepożądanymi zanieczyszczeniami i zabezpieczą przed mechanicznym uszkodzeniem izolacji w narożach prace.

Etap trzeci - ułożenie płytek
Po tak dobrze przygotowanej powierzchni możemy przejść do finału naszych prac i ułożyć płytki ceramiczne. Na rynku jest ogromny ich wybór i każdy może znaleźć idealne rozwiązanie do swojej łazienki. Pamiętajmy tylko, że ciemne kolory optycznie zmniejszają przestrzeń, a jasne - poszerzają. Warto także zawczasu pomyśleć o estetycznym układzie płytek, np. w ukosie bądź równolegle. Aby równo ułożyć płytki, dobrze byłoby się zaopatrzyć w specjalne, wykonane z tworzywa krzyżyki, które pozwolą nam na zachowanie takich samych odległości między płytkami. Płytki przyklejamy za pomocą bardzo trwałej elastycznej zaprawy klejowej Murexin bądź zaprawy klejowej FSZ Murexin. Zaprawę najlepiej nanosić zarówno na podłoże, jak i na spód płytki - wówczas mamy pewność, że płytki będą dobrze przyklejone i nie powstaną przestrzenie powietrza w warstwie kleju. Kolejną czynnością jest wypełnienie przestrzeni między płytkami elastyczną zaprawą do fug, czyli spoinowanie. W zależności od barwy płytek możemy dobrać odpowiednią kolorystycznie zaprawę do fug Murexin, dostępną aż w 25 barwach. Spoiny na styku ściana-podłoga i ściana-ściana uszczelniamy elastycznym wypełniaczem silikonowym Murexin (również w 25 kolorach odpowiadających kolorom spoin) Po wszystkich etapach prac, płytki myjemy czystą wodą.
Pamiętajmy, że zastosowanie produktów wysokiej jakości jest dobrą inwestycją - znacznie opóźnia się termin kolejnego remontu, przez co możemy zaoszczędzić nasze domowe fundusze.

Płytki ceramiczne
Są najpopularniejszym i najbardziej praktycznym materiałem wykańczania ścian w łazienkach. W zależności od stopnia twardości, nasiąkliwości i ścieralności możemy wyróżnić płytki ścienne i podłogowe. Do wyboru mamy płytki szkliwione, gresy, terakotę, klinkierowe oraz mozaikę, różniące się między sobą właściwościami, wymiarami, wzorami i fakturami. Coraz częściej do kafelków możemy dobrać listwy dekoracyjne i dekory. Do łazienek najlepiej stosować płytki I klasy, które powinno się stosować w pomieszczeniach o małym natężeniu ruchu, do których nie ma bezpośredniego dostępu z zewnątrz. Murexin Polska, http://www.murexin.pl, Nowe Media Group, http://www.nowemediapr.pl

Przeczytaj także:

SEMPRE TERM - dobry wybór w ocieplaniu budynków
Wszystko nad głową
Harmonia w zasięgu rękiAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)