(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Zimowy sen balkonu

Zimowy sen balkonu

opublikowano: 2008-01-28


Uszkodzenia na balkonach i tarasach powstają z reguły częściej niż byśmy sobie tego życzyli. Dwa główne powody, dla których się tak dzieje, to oddziaływanie czynników atmosferycznych i codzienne obciążenia mechaniczne. Warto zatem zadbać o właściwe wykończenie balkonu i starannie wykonać wszelkie prace płytkarskie, bo dzięki temu dłużej utrzymamy balkon czy taras w dobrej formie.

Wilgoć, woda deszczowa, zalegający śnieg, powtarzające się każdej zimy procesy zamarzania i odtajania - to wszystko są niszczące działania, którym poddawane są balkony i tarasy. Dodatkowo mamy do czynienia z obciążeniami mechanicznymi, ponieważ codziennie korzystamy z balkonu czy tarasu. Jeśli zatem zwlekaliśmy z położeniem płytek na balkonie lub z ich naprawą, lepiej zrobić to teraz, przed zimą, bo kolejnej wiosny, po sezonie zimowym, uszkodzenia będą jeszcze większe - przestrzega Tomasz Zembrowski, product manager w firmie Murexin Polska, oferującej produkty chemii budowlanej.
W budownictwie, podobnie jak w każdej innej dziedzinie, profilaktyka zawsze bardziej się opłaca niż późniejsza naprawa szkód. W przypadku układania płytek ceramicznych na balkonie ta profilaktyka polega na zastosowaniu systemu produktów wysokiej jakości, których współdziałanie daje nam właściwą ochronę. Taki system produktów oferuje Murexin Polska.

Robota rusza
Prace na balkonie czy tarasie rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia powierzchni z pyłu, kurzu i pozostałości po starych powłokach. Po oczyszczeniu dobrze będzie widać, czy powierzchnia jest równa, czy też są w niej ubytki wymagające wyrównania. Jeśli są, rozprowadzamy w miejscach przeznaczonych do naprawy pędzlem lub wałkiem malarskim podkład penetrujący LF Murexin, dzięki czemu kolejne warstwy będą miały lepszą przyczepność podłoża. Następnie nakładamy zaprawę wyrównującą na wilgotny jeszcze podkład. Przed przystąpieniem do dalszych prac odczekujemy około 4 godzin. Po tym czasie sprawdzamy, czy na balkonie lub tarasie istnieje odpowiedni spadek odprowadzający wodę z powierzchni. Właściwy spadek powinien mieć ok. 2% w kierunku \\"od budynku\\". Bez tego woda będzie zalegała na balkonie, zwiększając tym samym ryzyko zniszczenia powierzchni. Jeśli zatem nie ma spadku, warto go wykonać za pomocą masy samopoziomującej Murexin przeznaczonej do użytku zewnętrznego.
Tak przygotowane podłoże raz jeszcze gruntujemy podkładem penetrującym LF. Odczekujemy kwadrans i możemy przystąpić do drugiego etapu pracy, czyli do wykonania izolacji na powierzchni balkonu. Właściwa izolacja składa się z dwóch warstw zaprawy uszczelniającej Murexin.

W miejscach, gdzie balkon styka się ze ścianą budynku warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci taśmy uszczelniającej Murexin. Pamiętajmy, że taśmę uszczelniającą zatapiamy w pierwszej warstwie zaprawy uszczelniającej. Następnie całość musi związać, na co potrzeba ok. 24 godzin. Dopiero po tym czasie nanosimy drugą warstwę zaprawy uszczelniającej. Tak przygotowaną izolację zostawiamy na kolejną dobę. Po pełnym związaniu warstwy izolacyjnej przystępujemy do ostatniego etapu, czyli do układania płytek ceramicznych. Na balkon czy taras zawsze wybierajmy płytki mrozoodporne i najlepiej o klasie ścieralności nie mniejszej niż III (są cztery klasy ścieralności płytek - I i II klasa przeznaczone są do użytku wewnątrz pomieszczeń). Do układania płytek stosujemy elastyczną zaprawę klejową Murexin. Warto nakładać ją zarówno na podłoże, jak i na spód płytki, wówczas mamy pewność, że płytki będą dobrze przyklejone i nie powstaną wolne przestrzenie w warstwie kleju. Stosujmy także specjalne, wykonane z tworzywa krzyżyki, które pozwolą nam na zachowanie takich samych odległości między płytkami (ale nie większych niż 15 mm). Kolejny krok to spoinowanie, czyli wypełnienie przestrzeni między płytkami elastyczną zaprawą do fug. Po wstępnym związaniu fugi oczyszczamy płytki czystą wodą. Na koniec zaś wszystkie spoiny w narożnikach, w miejscach styku balkonu i ściany itp. wypełniamy wypełniaczem silikonowym Murexin.
Najlepsze efekty osiągniemy, gdy po zakończeniu prac przypilnujmy, by przez 48 godzin balkon czy taras nie był nadmiernie używany. Trzeba też pamiętać, że całość prac nie może być wykonywana w temperaturze poniżej +5 st. C. Murexin Polska, http://www.murexin.pl, Nowe Media Group, http://www.nowemediapr.pl

Przeczytaj także:

Kolory off-white - krewniacy bieli
Panele laminowane Teak Borneo - Azja w Twoim domu
Regal® Matte Finish 221 - trwałość i elegancjaAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)