(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Grzejnik na swoim miejscu - wybór miejsca dla grzejnika

Grzejnik na swoim miejscu - wybór miejsca dla grzejnika

opublikowano: 2008-01-30

Co decyduje o tym, że grzejniki instaluje się zwykle w podobnych miejscach - czyli na ścianie zewnętrznej i pod oknem? Dlaczego nie powinniśmy zastawiać urządzenia biurkiem? Odpowiedź na te pytania jest jedna: chodzi o zapewnienie mu optymalnych warunków pracy. Jeśli zastosujemy się do kilku zasad wyboru miejsca dla grzejnika, w naszym domu będzie panowało komfortowe ciepło. Ciepły grzejnik w zimnym miejscu
Przy wyborze miejsca do montażu grzejnika kierujemy się główną zasadą, że najlepiej sprawdza się on tam, gdzie występują największe straty ciepła. Wtedy bowiem urządzenie dopasuje moc grzewczą do najniższej temperatury w pomieszczeniu. Takie miejsca to przede wszystkim ściany zewnętrzne i przeszklenia (okna, balkony). Pamiętajmy przy tym, że umieszczenie grzejnika na ścianie wewnętrznej zmniejsza jego moc aż o 10%. Ponadto urządzenie powinno znajdować się pod oknem. Z jego montażem w tym miejscu wiąże się kilka praktycznych zasad. Starajmy się, aby długość grzejnika nie była większa niż szerokość okna - nie wygląda to estetycznie. Trudność tkwi w tym, że od wymiarów grzejnika zależy jego moc, którą oblicza się precyzyjnie dla danego pomieszczenia. Nie możemy więc kupić urządzenia o dowolnych wymiarach. Projektant może jednak wybrać nam grzejnik o długości pasującej do wymiarów okna, za to na przykład z większą liczbą płyt grzewczych. Będzie on wtedy głębszy, ale za to krótszy i nie będzie wystawał poza obrys okna. Drugie zalecenie dotyczy montażu grzejnika we wnękach podokiennych. Nie dobierajmy długości i wysokości grzejnika dokładnie do wymiarów wnęki. Koniecznie powinniśmy pamiętać o zaplanowaniu zapasu miejsca na przyłącza i głowicę termostatyczną, które dodają grzejnikowi centymetrów. Problem pojawia się, jeśli okna w naszym domu są bardzo duże lub ściana jest całkowicie przeszklona. Tradycyjny grzejnik może nie zmieścić się pod niskim parapetem, a przy przeszkleniach będzie wyglądał nieestetycznie. W takim przypadku wybierzmy grzejnik długi i niski, np. modele Konti i Venti oraz model Ratec Plus produkowane przez firmę Rettig Heating. Zainstalujemy je nawet pod bardzo niskim parapetem, a przy przeszklonych ścianach będą niemal niewidoczne. Wśród nich znajdziemy zarówno grzejniki poziome o wysokości już od 7 cm, jak i pionowe o długości od 14 cm i wysokości nawet do 220 cm. Dodatkowo można je całkowicie schować w kanałach pod posadzką - ciepłe powietrze będzie się wydostawać przez specjalne otwory w podłodze.

Swoboda działania
Kolejną zasadą jest zapewnienie urządzeniu optymalnych warunków pracy. Ciepłe powietrze powinno mieć możliwość swobodnej cyrkulacji w pomieszczeniu. Grzejnik montujemy więc tak, aby nic się z nim nie stykało - na przykład nie zastawiajmy go meblami! Zachowajmy też odpowiednie odległości od podłogi i parapetu - muszą one wynosić nie mniej niż 10 cm.

Urządzenia z elementami konwekcyjnymi, takie jak np. Purmo V i C, najlepiej montować pod parapetem. Strumień ciepłego powietrza płynącego przez górną osłonę grzejnika typu grill jest bowiem \\"zaginany\\" przez parapet i kierowany do środka pomieszczenia. Zdarza się, że musimy zamontować grzejnik na ścianie wewnętrznej gdzie nie ma parapetu - wtedy koniecznie powieśmy nad nim przegrodę, np. półeczkę. Spełni ona funkcję parapetu i skieruje ciepłe powietrze w dobrą stronę. Pamiętajmy także, że każda osłona grzejnika przeszkadza mu w pracy i utrudnia cyrkulację powietrza. Nowoczesne płytowe grzejniki Purmo są tak estetyczne, że nie musimy ich przysłaniać dekoracyjnymi obudowami. Jeśli jednak nie podoba nam się klasyczny biały grzejnik, zamiast go zakrywać lepiej jest po prostu kupić kolorowy albo dekoracyjny. Na przykład grzejniki Purmo można zamówić w jednym z 48 kolorów z palety RAL i dopasować do barwy ściany. Purmo oferuje także wysmakowane stylistycznie grzejniki z serii Konti i Venti lub Purmo Plan o zupełnie gładkiej przedniej płycie. Na pewno nie zaburzą one wyglądu wnętrza.

Stoi, wisi...
Często nie wiemy, że grzejnik płytowy może być zamontowany w dwojaki sposób. Najpopularniejszy to zawieszenie na ścianie, dlatego na przykład producent grzejników Purmo dołącza w zestawie z grzejnikiem właśnie wieszaki. Trudno jednak sobie wyobrazić urządzenie powieszone na przykład na przeszklonej ścianie. Wtedy możemy postawić go na podłodze. Grzejniki Purmo są do tego przystosowane, trzeba tylko dokupić specjalne stojaki. Takie rozwiązanie stosujemy także wtedy, gdy z różnych powodów ściana może nie utrzymać ciężaru urządzenia. Zdecyduje o tym projektant.

Jaki grzejnik na jakiej powierzchni?
Wielkość i moc grzejnika zależą od zapotrzebowania na ciepło w danym wnętrzu. Odpowiednie urządzenie dobierze projektant instalacji grzewczej na podstawie wielkości pomieszczenia, strat cieplnych w budynku, jakości docieplenia itp. Podstawowe zasady są takie, że w pomieszczeniach mieszkalnych powinna być zapewniona temperatura 20 stopni Celsjusza. W sypialni może być o ok. 2-3 stopnie chłodniej niż w pokojach dziennych (ok. 18 stopni). Projektant instalacji powinien także uwzględnić w projekcie miejsce montażu.
I ostatnia podstawowa zasada wyboru miejsca dla grzejnika: stalowych urządzeń płytowych nie należy montować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza, takich jak np. łazienka. Stosujemy w nich specjalnie do tego celu przeznaczone grzejniki, na przykład łazienkowe marki Purmo. Rettig Heating Sp. z o.o., Biuro Handlowe, ul. Rotmistrza Pileckiego 91, 02-781 Warszawa, tel. (022) 643 25 20, fax: (022) 643 99 95, http://www.purmo.pl, Pegasus Public Relations, http://www.pegasus.com.pl

Przeczytaj także:

Ekologiczne grzejniki Jaga
Nowa aplikacja Viessmanna - VICARE App
Nowa strona - Ferroli PolandAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)