(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Między matem a połyskiem

Między matem a połyskiem

opublikowano: 2008-01-30

Dachówki ceramiczne to bez wątpienia jedno z najbardziej estetycznych pokryć dachowych. Dają wiele możliwości aranżacji dachu. Możemy bowiem wybrać nie tylko kształt i kolor dachówki, ale także zdecydować, czy będzie błyszcząca czy matowa. Obie wersje pozwolą uzyskać zupełnie inny efekt. Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego w dużym stopniu zależy od charakteru budynku. Kolor oraz kształt dachówek powinny harmonizować z wyglądem naszego domu. Do tradycyjnych form pasują dachówki klasyczne, zaś do domów o nowoczesnej bryle lepiej dobrać pokrycie o niestandardowej stylistyce. Ważne jest także to, czy powierzchnia pokrycia jest matowa czy błyszcząca - od tego zależy bowiem to, jak połać odbija światło. Którą wersję wybrać, aby pasowała do charakteru budynku, kształtu dachówki i projektu dachu?

Polskie tradycje
Budynki o tradycyjnym charakterze, np. stylizowane na dworek, najlepiej wyglądają pokryte dachówkami o niemal matowej, posiadającej tylko delikatny aksamitny połysk powierzchni. Do takiej stylizacji pasują dachówki o tradycyjnym kształcie typu mnich-mniszka lub marsylka i w klasycznym ceglanym odcieniu. Takie dachówki o lekko matowej powierzchni oferuje marka RuppCeramika. Na przykład model Mars, którego kształt nawiązuje do marsylki, można kupić w dwóch wersjach kolorystycznych - czerwieni ceglanej oraz miedzianej. Z kolei bardzo uniwersalny stylistycznie Sirius oprócz tych dwóch kolorów jest dostępny w odcieniach jasno- i ciemnobrązowym oraz antracytowym. Ciekawą propozycją jest także dachówka Opal, której kształt karpiówki jest jednym z najdawniej spotykanych. Jeśli wybierzemy model matowy w kolorze czerwonym, możemy być pewni, że będzie harmonizował z domem utrzymanym w stylu klasycznym. Piękną, naturalną czerwień i matowe wykończenie dachówki RuppCeramika zawdzięczają pokrywaniu warstwą angoby - płynnej glinki szlachetnej. Angoba nie tylko nadaje kolor, ale także pełni funkcję ochronną - dzięki niej pokrycie jest odporne na działanie czynników atmosferycznych i zachowuje żywe barwy przez wiele lat.

Europejskie impresje
Matowe pokrycie w tradycyjnej czerwieni nadaje się nie tylko do domów tradycyjnych. Pozwala także na ciekawe stylizacje - np. francuską czy śródziemnomorską. Dach pokryty matowymi dachówkami w takim kolorze już na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjne ceramiczne pokrycia, jakie do dziś przetrwały w miasteczkach Prowansji czy na greckich wybrzeżach. Oprócz kształtu istotną rolę w każdej ze stylizacji pełni kolorystyka całości - na przykład białe ściany to charakterystyczne elementy architektury śródziemnomorskiej. Biel ścian powinna być przełamana żywą, najlepiej właśnie czerwoną barwą pokrycia dachowego.

Blask nowoczesności
Jeśli chcemy, aby nasz dom miał nowoczesny styl, powinniśmy wybrać niestandardowe pokrycie dachowe. Unikajmy tradycyjnych kształtów i spokojnych kolorów. Na dachach domów o awangardowym charakterze najlepiej będą wyglądały dachówki o wysokim połysku i w żywych barwach. Dzięki nim połać dachu będzie robiła niesamowite wrażenie - dach będzie mienił się w słońcu oraz błyszczał w czasie deszczu. Jednym z najciekawszych rozwiązań pozwalających uzyskać nowoczesny efekt jest model Smaragd marki RuppCeramika. Dachówka ta posiada niespotykany na polskim rynku kształt rombu. Na połaci tworzy on interesujący efekt ukośnych linii. Z kolei z pozoru tradycyjna w formie dachówka Opal pozwoli na realizację nawet najbardziej śmiałych wizji architektonicznych - kształt karpiówki idealnie sprawdza się w przypadku domów, których dachy posiadają skomplikowane kształty i obfitują w lukarny, mansardy czy np. wieżyczki. Dachówki Smaragd i Opal są dostępne w wersji matowej oraz błyszczącej - do pokrycia nowoczesnego budynku wybierzmy tę drugą i połączmy ją z niezwykłą barwą. Do wyboru mamy na przykład niebieski brylant czy sosnową zieleń. Niezwykły efekt daje odcień czarny kryształ - został bowiem pokryty angobą, która skrzy się srebrzystymi refleksami. Taki dach w świetle księżyca wygląda na srebrny, w dzień zaś światło słoneczne wydobywa z niego aksamitny połysk czerni z jaśniejszymi refleksami. Obok takiego dachu nie da się przejść obojętnie. Lafarge Dachy Sp. z o.o., ul. Wschodnia 26, 45-449 Opole, tel. (077) 541 20 00, fax: (077) 541 20 09, http://www.lafarge-dachy.pl, Pegasus Public Relations, http://www.pegasus.com.pl

Przeczytaj także:

Dlaczego warto stosować fermacell
Bezpiecznie pod naszym dachem
MiTek: Konstrukcje drewniane, technologia - wywiadAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)