(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Zmiana Ustawy- mniej przetargów - raport TAI

Zmiana Ustawy- mniej przetargów - raport TAI

opublikowano: 2007-07-18

TAI Sp. z o.o. opracowała raport, w którym podsumowano przetargi dotyczące branży budowlanej ogłoszone w Polsce, w czerwcu b. r. Wynika z niego, iż zmiana Ustawy o Zamówieniach Publicznych spowodowała spadek liczby przetargów na drobne prace budowlane.
W czerwcu 2007 r., w Polsce, ogłoszonych zostało 18 047 przetargów i zleceń na usługi, wykonanie oraz dostawy (bez sprzedaży), z czego ponad 68%, tj. 12 398 ogłoszeń dotyczyło szeroko pojętej branży budowlanej. Porównując wyniki czerwca b.r. i maja b.r. zauważyć można spadek liczby ogłoszeń o ponad 1 300 sztuk. Spadek liczby ogłaszanych przetargów jest wynikiem nowelizacji Ustawy o Zamówieniach Publicznych, która to nowelizacja weszła w życie 11. czerwca b.r. W drugiej połowie miesiąca inwestorzy skorzystali ze zmian w przepisach prawnych i nie publikowali ogłoszeń o przetargach wartości od 6 tys. do 14 tys. Euro zapraszając do składania ofert jedynie wybranych wykonawców. – mówi Piotr Sikora Dyrektor ds. Obsługi Telefonicznej Agencji Informacyjnej Sp. z o.o.

Ogłoszenia dotyczące branży budowlanej, w czerwcu, zamieszczone zostały głównie w Internecie (7 271 przetargów). Tak więc Internet, jako miejsce publikacji wybrało prawie 59% ogłoszeniodawców. Pozostałe informacje przetargowe opublikowane zostały w prasie (1 178 przetargów), Biuletynie Zamówień Publicznych i różnego rodzaju biuletynach regionalnych i branżowych (3 949 przetargów).

Przetargi z branży budowlanej, ogłoszone w czerwcu b.r., dotyczyły głównie drogownictwa (26% ogłoszeń) oraz obiektów budowlanych (14% ogłoszeń). Na trzecim miejscu pod względem popularności znalazły się przetargi dotyczące prac wodno-kanalizacyjnych (13% ogłoszeń).

Porównując wyniki czerwca i maja 2007 roku należy jednak zauważyć, że zmiana prawa dotyczącego zamówień publicznych nie miała większego wpływu na liczbę ogłoszeń przetargowych dotyczących dużych kontraktów. Nadal najwięcej ogłoszeń dotyczy drogownictwa. W stosunku do poprzedniego miesiąca, w czerwcu b.r. wzrosła liczba ogłoszeń dotyczących obiektów budowlanych (wzrost o 27%). Zdecydowany spadek liczby ogłoszonych przetargów odnotować należy natomiast w kontraktach drobnych. Potwierdzeniem tego niech będzie mniejsza liczba przetargów na usługi budowlane i wykończeniowe (spadek o ponad 19%) oraz na usługi związane ze ślusarką i stolarką otworową (spadek o ponad 18%). Najwięcej przetargów pochodziło z województwa mazowieckiego (1 966 ogłoszeń), śląskiego (1 637 ogłoszeń) i dolnośląskiego (1 194 ogłoszenia). Najmniej przetargów budowlanych w czerwcu b.r. pochodziło natomiast z województwa podlaskiego (277 ogłoszeń).

Ponad 87% ogłoszeń dotyczących branży budowlanej miało formę przetargów nieograniczonych.

Ponad 88% przetargów z branży budowlanej dotyczyło zleceń na usługi bądź wykonanie. Pozostałe ogłoszenia przetargowe dotyczyły dostaw.

W ponad 68% ogłoszonych przetargów nie wymagano wnoszenia wadium. Najwyższego wadium, w wysokości 14 000 000.00 PLN zażądała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, za udział w przetargu nieograniczonym na: budowę Drogi Ekspresowej S-8 Trasa Armii Krajowej od Węzła Konotopa do Węzła Prymasa Tysiąclecia.

Telefoniczna Agencja Informacyjna Sp. z o.o., ul. Łukowska 46 04-133 Warszawa tel. (022) 612 07 76 fax: (022) 612 25 45 www.tai.pl

Przeczytaj także:

Pozwolenie na budowę krok po kroku
Vat na projekty budowlane
Odległość od granicy -zmiana przepisówAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)