(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Elewacja nie tylko do ozdoby

Elewacja nie tylko do ozdoby

opublikowano: 2008-07-25

Fasada domu jest jego wizytówką, dlatego warto dokładnie zaplanować szczegóły związane z wykończeniem budynku: nie tylko kolor, ale i rodzaj użytych materiałów.
Wybór kolorystyki jest indywidualnym wyborem każdego z nas i zależy głównie od osobistych preferencji. Na rynku dostępna jest szeroka gama kolorów farb elewacyjnych, która daje nam praktycznie nieograniczone możliwości wyboru. Wrocławska firma Selena, producent systemów ociepleń Tytan Professional EOS, ma w swojej ofercie paletę barw tynków barwionych w masie i farb elewacyjnych, która składa się aż z 130 kolorów. Taka paleta barw daje nam ogromne możliwości zestawiania barw i tworzenia aranżacji kolorystycznych. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka podstawowych reguł i wskazówek.

Kolor tworzy bryłę

Barwa w architekturze to nie tylko dodatek. Umiejętnie stosowana może podkreślić zalety konstrukcji i ukryć jej wady. Kolor elewacji powinien harmonizować lub nawiązywać poprzez udany kontrast do barw pozostałych elementów budynku: pokrycia dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, cokołu, parapetów, rynien. Specjaliści zwykle doradzają właścicielom domków jednorodzinnych spokojne, jasne barwy, które dodają budynkom elegancji i dyskretnie podkreślają zalety projektu. Najlepszy efekt daje zastosowanie trzech kolorów w zbliżonej lub uzupełniającej się tonacji. Większa ilość odcieni może wywołać efekt przekolorowania i wręcz zeszpecić budynek. Kolor z bryłą budynku tworzy jednolitą całość, a znając właściwości barw, możemy dowolnie kształtować jego sylwetkę. Jeżeli dom jest zbyt niski, możemy rozjaśnić górne elementy, co spowoduje pozorne jego podwyższenie. Jeśli zaś uważamy, że nasze okna są zbyt małe – możemy je optycznie powiększyć malując ich obramowanie na biało.

Naturalne światło zmienia końcowy efekt wizualny

Pomalowany budynek może wyglądać inaczej o poranku, inaczej w południe lub wieczorem. Wybrany kolor będzie miał różne odcienie na ścianach północnych i południowych budynku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ naturalne światło w ciągu dnia się zmienia - jego intensywność jest także różna w ciągu roku. Inaczej kolor wygląda w dni pochmurne, inaczej w słoneczne. Dlatego dobrze jest przed rozpoczęciem malowania nie polegać jedynie na dostępnym w sklepie wzorniku kolorów, gdyż barwa na małym kartoniku potrafi być bardzo myląca. Dobrym pomysłem jest wypróbowanie koloru poprzez nałożenie próbnej warstwy farby na niewielką powierzchnię ściany. Obserwując, jak barwa farby zmienia się w ciągu dnia, będziemy mogli upewnić się, czy o taki właśnie efekt kolorystyczny nam chodziło. Pamiętajmy - stosując różne struktury i granulacje tynków, uzyskamy różne wrażenia dotyczące zastosowanego na elewacji naszego domu koloru!

Elewacja nie tylko do ozdoby

Dobra farba elewacyjna nie tylko wygląda ładnie, ale też chroni mury. Jeżeli dom położony jest przy ruchliwej ulicy lub w innym miejscu, w którym ściany budynku narażone są na zabrudzenie, warto pokryć tynk farbą o właściwościach samoczyszczących. Zastosowanie farby elewacyjnej o właściwościach samoczyszczących Tytan Professional SO pozwoli utrzymać taką elewację w zadbanym i estetycznym stanie przez długie lata.

Artur Hajduga – Product Manager w firmie Selena SA radzi:

Jak właściwie dobrać kolor tynku ze wzornika?

Dobierając kolor tynku należy wykazać się pewną dozą wyobraźni. Kolor na powierzchni kilku centymetrów kwadratowych wzornika będzie wyglądał nieco inaczej, niż na kilkuset metrach kwadratowych elewacji. Poza tym warto pamiętać, że papier, z którego wykonany jest próbnik, to inny materiał niż tynk, co może również mieć wpływ na odcień koloru. Dlatego wybierając w sklepie kolor elewacji zastanówmy się, w jaki sposób będzie na nią padało światło. Zwróćmy także uwagę na to, że kolor na dużej powierzchni sprawia wrażenie ciemniejszego. Decydując się na barwę tynku ze wzornika zróbmy to w białym, dziennym świetle, by sztuczne oświetlenie nie zniekształciło faktycznego koloru.

Co zrobić, jeżeli nie potrafimy sobie wyobrazić wybranego koloru elewacji ze wzornika?

Firma Selena udostępnia bardzo prosty w obsłudze program, który wizualizuje kolorystykę domku jednorodzinnego na przykładzie kilku standardowych projektów. Jest on całkowicie darmowy i można go znaleźć na stronie internetowej firmy. Na wybranym przez nas typie budynku, możemy samodzielnie wybrać kolor elewacji, dachu czy cokołu. Do dyspozycji mamy paletę składającą się ze 130 barw. Żonglowanie odcieniami pozwoli nam na bardzo łatwe wyobrażenie sobie, jak nasz dom będzie wyglądał przy wybranej kolorystyce. Program dostępny jest pod adresem: http://www.selena.pl/z_pl/eos-program/#

Selena S.A., Grabiszyńska 241B, 53-234 Wrocław, tel. (071) 78 38-301, fax: (071) 78 38 300, Infolinia: 0 801 350 500, http://www.selena.pl, E.C.H.O. Communications, http://www.echopr.pl

Przeczytaj także:
Aktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Hormann

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)