(32) 43 50 829
info@pro-arte.pl

Budowlane preferencje Polaków

Budowlane preferencje Polaków

opublikowano: 2007-08-21

Boom na rynku mieszkaniowym i wzrost cen mieszkań w ostatnim czasie, zmienił nastawienie, zwłaszcza młodych ludzi, do kwestii mieszkaniowych. Już od kilku lat można zauważyć jak zmienia się styl życia Polaków. Młodzi ludzie cenią sobie prywatność i bliskość z naturą. Z drugiej strony dzięki dostępności kredytów hipotecznych chętniej decydują się na zakup lub budowę domu, które traktują jako dobrą inwestycję.
Zdaniem pośredników nieruchomości i firm budowlanych jeszcze do niedawna na budowę domu decydowali się głównie ludzie w średnim wieku, po czterdziestce. Sytuacja na rynku mieszkaniowym i rosnące wynagrodzenia, głównie w dużych miastach, ukształtowały nowy trend. Teraz wśród zainteresowanych budową domu jednorodzinnego znajdują się dobrze usytuowani finansowo trzydziestolatkowie, przeważnie przedstawiciele wolnych zawodów i kadry menedżerskiej.
`Można zauważyć tendencję do wyludniania się blokowisk w większych miastach i tworzenia osiedli satelickich. Ludzie coraz częściej uciekają od miejskiego zgiełku i chcą posiadać własny dom, w którym będą mógli żyć, nie bacząc na obecność sąsiadów. Niestety życie w stresie i natłok obowiazków zawodowych i rodzinnych nie sprzyja podjęciu decyzji o budowie domu. Klienci nie chcą borykać się z trudnościami związanymi z załatwianiem niezbędnych dokumentów i pozwoleń. Wolą otrzymać kompleksową obsługę i dostać dom pod klucz` – mówi Michal Jalovecký Prezes firmy ES POLSKA.
Współcześni inwestorzy indywidualni to klienci dobrze wyedukowani w tematyce budownictwa. Część z nich decyduje się na korzystanie z usług firm deweloperskich i budowlanych, kupując gotowe domy. Z drugiej strony, głównie ze względów finansowych, wiele osób buduje dom tzw. metodą gospodarczą. Metoda ta wbrew powszechnym stereotypom jest często droższa od zakupu gotowego domu, ale daje możliwość rozłożenia kosztów i budowy inwestycji w czasie. Wadą budowania domu metodą gospodarczą jest duże zaangażowanie inwestora w nadzór nad jego realizacją (zatrudnienie fachowców, wybór materiałów budowlanych, załatwienie kwestii formalnych i pilnowanie kolejnych etapów budowy). Na rynku obserwuje się także rosnącą grupę klientów, którzy inwestują w zakup działek budowlanych, ale sama budowa domu zaplanowana jest na kolejne lata. O wyborze działki decyduje bliskość terenów zielonych, odpowiednia infrastruktura i łatwość dojazdu środkami komunikacji miejskiej.
Zdaniem ekspertów ES POLSKA najbardziej popularne działki mają powierzchnię około 800-1500 mkw. i znajdują się do 30 km poza centrum miasta lub na wsi. Polacy najczęściej budują domy małe i średnie. Większość inwestorów decyduje się na zakup domu parterowego lub z poddaszem użytkowym. Współczesne domy budowane są najczęściej w sposób tradycyjny z jedno- lub dwuspadowym dachem. Preferowane są funkcjonalne rozwiązania i estetyczny wygląd budynku. Część dzienna domu charakteryzuje się dużą przestrzenią i połączona jest z częścią kuchenną i jadalną. Standardem są obecnie łazienki na każdym piętrze, otwarta kuchnia czy pomieszczenia tj. gabinet do pracy, pokój dla gości, spiżarnia czy przestronny taras.
`Polacy najchętniej budują domy jednopiętrowe wolnostojące lub w zabudowie szeregowej, głównie metodą tradycyjną. Coraz częściej, ze względu na koszty, rezygnują również z podpiwniczania nieruchomości. Większość inwestorów wybiera domy z zagospodarowanym poddaszem i garażem. Przeważają domy o powierzchni 120-200 mkw., gdyż lubimy funkcjonalność wnętrz i ich maksymalne zagospodarowanie. Ale klienci szukają również rozwiązań, które obniżą koszty utrzymania domu w przyszłości`- mówi Michal Jalovecký. `ES POLSKA przyjęło zasadę, że to kilent sam wybiera miejsce w którym zostanie wybudowany jego dom. My możemy doradzić w kwestii sposobu finansowania tej inwestycji i dopilnować formalności` – dodaje Jalovecký.
Preferencje Polaków związane z wyglądem i rozwiązaniami architektonicznymi ich wymarzonego domu znacznie zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. Przede wszystkim nie budujemy olbrzymich powierzchni, ponad nasze realne potrzeby mieszkaniowe. Bardziej zwracamy uwagę na jakość materiałów budowlanych i rozkład pomieszczeń w domu. Cenimy sobie wygodę, funkcjonalność, a przede wszystkim prywatność. Zdecydowanana większość inwestorów wybiera projekty domów wolnostojących, rzadziej w zabudowie szeregowej, które budowane są metodą tradycyjną, ale przy użyciu nowoczesnych rozwiązań. ES Polska Sp. z o.o. ul. Podwale 62, 50-010 Wrocław, tel.: (071) 341 01 11, www.espolska.pl

Przeczytaj także:

Od tradycji do nowoczesności, czyli jak powstał dach w domu Kamila Stocha
Dacholeum Tytan Professional – pewny dach nad głową
Projektowanie przegród z uwagi na mostki cieplneAktualności archiwum

Partnerzy


Velux

Termo Organika

ISOVER

porotherm

Viessmann


facebook
twój schowek jest pusty 
schowek (0)